photo-gallery - en to fr_FR translation catalogue (884 entries)

en:  item(s)
fr_FR: Article (s)

en: %s is up to date.
fr_FR: %s est à jour.

en: A term with the name provided already exists.
fr_FR: Un terme avec le nom existe déjà fourni.

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Add Albums/Galleries
fr_FR: Ajouter Albums / Galeries

en: Add Galleries/Images
fr_FR: Ajouter Galeries / Images

en: Add Image
fr_FR: Ajouter une image

en: Add Images
fr_FR: Ajouter des images

en: Add Music
fr_FR: Ajouter de la musique

en: Add New Page
fr_FR: Ajouter une nouvelle page

en: Add New Photo Gallery page.
fr_FR: Ajouter New Galerie de photos page.

en: Add Page
fr_FR: Ajouter une page

en: Add Preview Image
fr_FR: Ajouter Prévisualisation de limage

en: Add Selected images to gallery
fr_FR: Ajouter images sélectionnées sur la galerie

en: Add Tag
fr_FR: Ajouter Tag

en: Add a Gallery
fr_FR: Ajouter une galerie

en: Add album/gallery
fr_FR: Ajouter album / Galerie

en: Add images
fr_FR: Ajouter des images

en: Add new
fr_FR: Ajouter un nouveau

en: Add new media, keep old ones published.
fr_FR: Ajouter les nouveaux médias, gardez anciens publiés.

en: Add new media, unpublish old ones.
fr_FR: Ajouter les nouveaux médias, anciens UNPUBLISH.

en: Add selected images to gallery
fr_FR: Ajouter les images sélectionnées à la galerie

en: Add tag
fr_FR: Ajouter tag

en: Add to gallery
fr_FR: Ajouter à la galerie

en: Advanced  plugin to create unlimited galleries and albums with all modern gallery view options.
fr_FR: Plugin avancée pour créer des galeries et albums illimités avec toutes les options modernes avec vue sur la galerie.

en: Advertisement
fr_FR: Publicité

en: Advertisement Position:
fr_FR: Publicité Position:

en: Advertisement Type:
fr_FR: Publicité Type:

en: Advertisement color:
fr_FR: Couleur Publicité:

en: Advertisement dimensions:
fr_FR: Dimensions: Publicité

en: Advertisement font size:
fr_FR: Publicité taille de la police:

en: Advertisement font style:
fr_FR: Publicité style de police:

en: Advertisement link:
fr_FR: LSA:

en: Advertisement opacity:
fr_FR: Publicité opacité:

en: Advertisement opacity:
fr_FR: Publicité opacité:

en: Advertisement position:
fr_FR: La position de lannonce:

en: Advertisement text:
fr_FR: Texte de lannonce:

en: Advertisement type:
fr_FR: Type dannonce:

en: Advertisement url:
fr_FR: Publicité url:

en: Album Thumbnail dimensions:
fr_FR: Dimensions album Miniature:

en: Album Thumbnail width:
fr_FR: Largeur album Miniature:

en: Album is empty.
fr_FR: Lalbum est vide.

en: Album options
fr_FR: Options de lalbum

en: Album role:
fr_FR: Rôle de lalbum:

en: Album row height:
fr_FR: Album hauteur de ligne:

en: Album thumbnail dimensions:
fr_FR: Album Miniature Dimensions:

en: Album title:
fr_FR: Titre de lalbum:

en: Album view type:
fr_FR: Album type de vue:

en: Albums And Galleries:
fr_FR: Albums et galeries:

en: Albums per load:
fr_FR: Albums par charge:

en: Albums per page:
fr_FR: Albums par page:

en: Albums/Galleries
fr_FR: Albums / Galeries

en: Alignment:
fr_FR: Alignement:

en: Alt/Title
fr_FR: Alt / Titre

en: Always
fr_FR: Toujours

en: Always show
fr_FR: Montre toujours

en: Apply
fr_FR: Appliquer

en: Are you sure you want to permanently remove selected items?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer les éléments sélectionnés?

en: Arrow
fr_FR: Flèche

en: Ascending
fr_FR: Croissant

en: Author
fr_FR: Auteur

en: Author:
fr_FR: Auteur:

en: Back
fr_FR: Arrière

en: Back font color:
fr_FR: Retour couleur de la police:

en: Back font family:
fr_FR: Retour famille de polices:

en: Back font size:
fr_FR: Retour taille de la police:

en: Back font weight:
fr_FR: Retour poids de la police:

en: Back padding:
fr_FR: Retour padding:

en: Background Color:
fr_FR: Couleur de fond:

en: Background color:
fr_FR: Couleur de fond:

en: Background transparency:
fr_FR: La transparence de fond:

en: Bell
fr_FR: Cloche

en: Blind Horizontal
fr_FR: Aveugle Horizontal

en: Blind Vertical
fr_FR: Store vertical

en: Block Scale
fr_FR: Bloquer Échelle

en: Blog Style
fr_FR: Blog de style

en: Bold
fr_FR: Gras

en: Border color:
fr_FR: Couleur de la bordure:

en: Border radius:
fr_FR: Rayon de la frontière:

en: Border style:
fr_FR: Le style de la bordure:

en: Border width:
fr_FR: Largeur de la bordure:

en: Bottom
fr_FR: Bas

en: Box shadow:
fr_FR: Shadow Box:

en: Brightness
fr_FR: Luminosité

en: Browse photos or drag and drop to upload.
fr_FR: Kiinteistövälitys Brovse op vedä Andeilla pudota ladata.

en: Bulk Embed
fr_FR: Intégrer vrac

en: Bulk embed from:
fr_FR: Intégrer vrac à partir de:

en: Button background color:
fr_FR: Bouton couleur de fond:

en: Button background transparency:
fr_FR: Bouton transparence du fond:

en: Button transition:
fr_FR: Transition Button:

en: Buttons and title background color:
fr_FR: Boutons et couleur de fond: titre

en: Buttons and title background transparency:
fr_FR: Boutons et transparence titre de fond:

en: Buttons and title border color:
fr_FR: Boutons et couleur titre de la frontière:

en: Buttons and title border radius:
fr_FR: Boutons et rayon titre de la frontière:

en: Buttons and title border style:
fr_FR: Boutons et le style titre de la frontière:

en: Buttons and title border width:
fr_FR: Boutons et largeur titre de la frontière:

en: Buttons and title margin:
fr_FR: Boutons et titre marge:

en: Buttons color:
fr_FR: Couleur des boutons:

en: Buttons hover color:
fr_FR: Boutons planent couleur:

en: Buttons or title alignment:
fr_FR: Boutons ou lalignement du titre:

en: Buttons size:
fr_FR: Boutons Taille:

en: Buttons transparency:
fr_FR: Boutons de transparence:

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Cancel your rating.
fr_FR: Annuler votre note.

en: Carousel
fr_FR: Carrousel

en: Carousel image ratio:
fr_FR: Carousel ratio de limage:

en: Carousel margin:
fr_FR: Marge Carousel:

en: Center
fr_FR: Centre

en: Changes made in this table should be saved.
fr_FR: Les modifications apportées dans ce tableau doivent être enregistrés.

en: Changes must be saved.
fr_FR: Les changements doivent être sauvegardés.

en: Check out User Guide
fr_FR: Consultez le Guide de lutilisateur

en: Choose View
fr_FR: Choisissez Affichage

en: Choose a user type who can add/edit galleries, images, albums and tags.
fr_FR: Choisissez un type dutilisateur qui peut ajouter  galeries dédition, des images, des albums et les tags.

en: Choose file
fr_FR: Choisir le fichier

en: Choosing Galleries/Albums
fr_FR: Choisir Galeries / Albums

en: Circle
fr_FR: Cercle

en: Click Here
fr_FR: Cliquez içi

en: Click on Photo Gallery shortcode generator icon.
fr_FR: Cliquez sur Galerie de photos générateur de shortcode icône.

en: Click to Start Tour
fr_FR: Cliquez sur Démarrer Visite

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Close button background color:
fr_FR: Fermer le bouton Couleur darrière-plan:

en: Close button border color:
fr_FR: Fermer couleur bouton de la frontière:

en: Close button border radius:
fr_FR: Fermer rayon bouton de la frontière:

en: Close button border style:
fr_FR: Fermer style de bouton de la frontière:

en: Close button border width:
fr_FR: Fermer largeur bouton de la frontière:

en: Close button box shadow:
fr_FR: Fermer boîte de touche ombre:

en: Close button color:
fr_FR: Fermer la couleur des boutons:

en: Close button height:
fr_FR: Fermer hauteur de bouton:

en: Close button right:
fr_FR: Fermer bouton droit:

en: Close button size:
fr_FR: Fermer la taille des boutons:

en: Close button top:
fr_FR: Fermer bouton du haut:

en: Close button transparency:
fr_FR: Fermer touche la transparence:

en: Close button width:
fr_FR: Fermer bouton de largeur:

en: Comment
fr_FR: Commentaire

en: Comment button background color:
fr_FR: Commentaire bouton couleur de fond:

en: Comment button border color:
fr_FR: Commentaire bouton couleur de la bordure:

en: Comment button border style:
fr_FR: Commentaire style de bordure de touche:

en: Comment button border width:
fr_FR: Commentaire bouton largeur de la bordure:

en: Comment button padding:
fr_FR: Commentaire bouton padding:

en: Comment input background color:
fr_FR: Commentaire entrée couleur de fond:

en: Comment input border color:
fr_FR: Commentaire entrée couleur de la bordure:

en: Comment input border radius:
fr_FR: Commentaire rayon de frontière dentrée:

en: Comment input border width:
fr_FR: Commentaire entrée largeur de la bordure:

en: Comment input padding:
fr_FR: Commentaire entrée padding:

en: Comment separator color:
fr_FR: Commentaire couleur de séparation:

en: Comment separator style:
fr_FR: Commentaire style séparateur:

en: Comment separator width:
fr_FR: Commentaire largeur du séparateur:

en: Comments
fr_FR: Commentaires

en: Comments Width:
fr_FR: Commentaires Largeur:

en: Comments author font size:
fr_FR: Commentaires auteur taille de la police:

en: Comments background color:
fr_FR: Commentaires couleur de fond:

en: Comments body font size:
fr_FR: Commentaires taille de police du corps:

en: Comments date font size:
fr_FR: Commentaires taille date de la police:

en: Comments font color:
fr_FR: Commentaires font color:

en: Comments font family:
fr_FR: Commentaires famille de polices:

en: Comments font size:
fr_FR: Commentaires font size:

en: Comments position:
fr_FR: Commentaires des positions:

en: Compact Album
fr_FR: Compact album

en: Container fit:
fr_FR: Ajustement des conteneurs:

en: Container opacity:
fr_FR: Lopacité de lemballage:

en: Content
fr_FR: Contenu

en: Contrast
fr_FR: Contraster

en: Control buttons alignment:
fr_FR: Alignement des boutons de commande:

en: Control buttons background color:
fr_FR: Contrôle boutons de couleur de fond:

en: Control buttons color:
fr_FR: Couleur des boutons de commande:

en: Control buttons container background transparency:
fr_FR: Contrôle la transparence des boutons contenant de fond:

en: Control buttons container border radius:
fr_FR: Contrôle rayon des boutons contenant des frontières:

en: Control buttons height:
fr_FR: Hauteur des boutons de commande:

en: Control buttons margin (left):
fr_FR: Les boutons de contrôle de marge (à gauche):

en: Control buttons margin (top):
fr_FR: Les boutons de contrôle de marge (en haut):

en: Control buttons position:
fr_FR: Les boutons de commande des positions:

en: Control buttons transparency:
fr_FR: Les boutons de contrôle de la transparence:

en: Copy
fr_FR: Copie

en: Count
fr_FR: Compter

en: Count of images to preload (0 for all).
fr_FR: Décompte des images de préchargement (0 pour tous).

en: Count of images:
fr_FR: Comte dimages:

en: Create an account
fr_FR: Créer un compte

en: Create new gallery
fr_FR: Créer nouvelle galerie

en: Create new theme
fr_FR: Créer un nouveau thème

en: Current version %s
fr_FR: La version actuelle %s

en: Cut
fr_FR: Couper

en: Dashed
fr_FR: Pointillée

en: Database Tables
fr_FR: Tables de la base

en: Deactivating Photo Gallery plugin does not remove any data that may have been created. To completely remove this plugin, you can uninstall it here.
fr_FR: Désactivation Galerie de photos plugin ne supprime pas les données qui peuvent avoir été créés. Pour supprimer complètement ce plugin, vous pouvez le désinstaller ici.

en: Default
fr_FR: Par défaut

en: Define lightbox settings (except slideshow and carousel views with their own sets of features).
fr_FR: Définir les paramètres de lightbox (sauf diaporama et carrousel vues avec leurs propres ensembles de fonctionnalités).

en: Delete
fr_FR: Effacer

en: Delete Comment
fr_FR: Supprimer les commentaires

en: Delete the folder containing uploaded images.
fr_FR: Supprimez le dossier contenant les images téléchargées.

en: Descending
fr_FR: Décroissant

en: Description background color:
fr_FR: Description de couleur de fond:

en: Description border color:
fr_FR: Description de couleur de la bordure:

en: Description border radius:
fr_FR: Description de rayon de la frontière:

en: Description border style:
fr_FR: Description de style de bordure:

en: Description border width:
fr_FR: Description de largeur de la bordure:

en: Description color:
fr_FR: Description de la couleur:

en: Description font color:
fr_FR: Description de la couleur de la police:

en: Description font family:
fr_FR: Description de la famille de la police:

en: Description font size:
fr_FR: Description de taille de la police:

en: Description font weight:
fr_FR: Description de poids de la police:

en: Description margin:
fr_FR: Description de la marge:

en: Description more color:
fr_FR: Description de plus de couleur:

en: Description more size:
fr_FR: Description de plus de taille:

en: Description padding:
fr_FR: Description de padding:

en: Description position:
fr_FR: Description du poste:

en: Description transparency:
fr_FR: Description de la transparence:

en: Disable image right click possibility.
fr_FR: Désactiver limage clic droit possibilité.

en: Disable this option only if it conflicts with your theme.
fr_FR: Désactivez cette option que si elle entre en conflit avec votre thème.

en: Display
fr_FR: Affichage

en: Display hit counter:
fr_FR: Afficher hit counter:

en: Display image information based on the lightbox dimensions.
fr_FR: Informations dimage daffichage basé sur les dimensions de ma.

en: Display image title based on the slideshow dimensions.
fr_FR: Afficher limage titre basé sur les dimensions du diaporama.

en: Display info by default:
fr_FR: Afficher infos par défaut:

en: Do Nothing
fr_FR: Ne fais rien

en: Do you really want to uninstall Photo Gallery?
fr_FR: Voulez-vous vraiment désinstaller Galerie de photos?

en: Do you want to delete selected items?
fr_FR: Voulez-vous supprimer les éléments sélectionnés?

en: Do you want to reset the image?
fr_FR: Voulez-vous réinitialiser l'image?

en: Do you want to reset to default?
fr_FR: Voulez-vous remis à défaut?

en: Don't show
fr_FR: Ne pas montrer

en: Download original image
fr_FR: Télécharger limage originale

en: Drag files here or click the button below
fr_FR: Faites glisser les fichiers ici ou cliquez sur le bouton ci-dessous

en: E.g. Rotate: 10deg, Scale: 1.5, Skew: 10deg.
fr_FR: Par exemple Tournez: 10deg, Echelle: 1,5, Inclinaison: 10deg.

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Edit gallery
fr_FR: Modifier la galerie

en: Edit options
fr_FR: Modifier les options

en: Edit theme
fr_FR: Modifier le thème

en: Embed Media
fr_FR: Intégrer des médias

en: Enable AddThis:
fr_FR: Activer AddThis:

en: Enable Advertisement previously created in Options section.
fr_FR: Activer Publicité précédemment créé dans la section Options.

en: Enable Autoplay:
fr_FR: Activer Autoplay:

en: Enable Captcha for comments:
fr_FR: Activer Captcha pour les commentaires:

en: Enable Email for comments:
fr_FR: Activer Email pour les commentaires:

en: Enable Facebook button:
fr_FR: Activer le bouton Facebook:

en: Enable Facebook share button for images
fr_FR: Activer Facebook bouton de partage pour les images

en: Enable Google+ button:
fr_FR: Activer le bouton Google+:

en: Enable Google+ share button for images
fr_FR: Activer Google+ bouton de partage pour les images

en: Enable Image Description:
fr_FR: Activer Image Description:

en: Enable Image Title:
fr_FR: Activer limage Titre:

en: Enable Pinterest button:
fr_FR: Bouton Activer Pinterest:

en: Enable Pinterest share button for images
fr_FR: Activer Pinterest bouton de partage pour les images

en: Enable Shuffle:
fr_FR: Activer Shuffle:

en: Enable Slideshow Music:
fr_FR: Activer Diaporama Musique:

en: Enable Tumblr button:
fr_FR: Activer le bouton Tumblr:

en: Enable Tumblr share button for images
fr_FR: Activer Tumblr bouton de partage pour les images

en: Enable Twitter button:
fr_FR: Activer le bouton Twitter:

en: Enable Twitter share button for images
fr_FR: Activer Twitter bouton de partage pour les images

en: Enable album description:
fr_FR: Activer album description:

en: Enable autoplay:
fr_FR: Activer la lecture automatique:

en: Enable comments for images
fr_FR: Activer les commentaires des images

en: Enable comments moderation:
fr_FR: Activer les commentaires de modération:

en: Enable comments:
fr_FR: Activer les commentaires:

en: Enable control buttons in lightbox
fr_FR: Activer les boutons de commande dans la visionneuse

en: Enable control buttons:
fr_FR: Activer boutons de commande:

en: Enable creating Instagram galleries.
fr_FR: Activer la création de galeries Instagram.

en: Enable download button:
fr_FR: Activer le bouton de téléchargement:

en: Enable extended album description:
fr_FR: Activer prolongée description de lalbum:

en: Enable filmstrip in lightbox:
fr_FR: Activer pellicule dans la visionneuse:

en: Enable filmstrip view for images
fr_FR: Activer vue pellicule des images

en: Enable filmstrip:
fr_FR: Activer pellicule:

en: Enable full width feature for the lightbox.
fr_FR: Activer la fonction pleine largeur pour la visionneuse.

en: Enable fullscreen view for images
fr_FR: Activer l'affichage plein écran pour les images

en: Enable fullscreen:
fr_FR: Activer plein écran:

en: Enable href attribute:
fr_FR: Activer attribut href:

en: Enable image description for Image Browser view:
fr_FR: Activer description de limage pour une vue dImage Browser:

en: Enable image description:
fr_FR: Activer image description:

en: Enable image pagination:
fr_FR: Activer lmage pagination:

en: Enable image title for Blog Style view:
fr_FR: Activer titre de limage pour une vue Blog Style:

en: Enable image title for Image Browser view:
fr_FR: Activer titre de limage pour une vue dImage Browser:

en: Enable image title:
fr_FR: Activer limage Titre:

en: Enable import from Media Library in file manager.
fr_FR: Activer limportation à partir de la bibliothèque multimédia dans le gestionnaire de fichiers.

en: Enable info:
fr_FR: Activer infos:

en: Enable loop:
fr_FR: Activer boucle:

en: Enable original image display button:
fr_FR: Activer touche originale daffichage dimage:

en: Enable pagination for Blog Style view:
fr_FR: Activer la pagination pour une vue Blog Style:

en: Enable pagination:
fr_FR: Activer la pagination:

en: Enable rating for images
fr_FR: Activer note pour les images

en: Enable rating:
fr_FR: Activer note:

en: Enable shuffle:
fr_FR: Activer lecture aléatoire:

en: Enable slideshow Music:
fr_FR: Activer diaporama Musique:

en: Enable slideshow filmstrip view
fr_FR: Activer diaporama vue pellicule

en: Enable slideshow filmstrip:
fr_FR: Activer diaporama pellicule:

en: Enable title, description for images
fr_FR: Activer titre, la description des images

en: Enabling this option the meta description of the image will be automatically filled in image description field.
fr_FR: Lactivation de cette option, le meta description de limage sera automatiquement rempli dans le champ de description dimage.

en: Enter YouTube, Vimeo, Instagram, Facebook, Flickr or Dailymotion URL here.
fr_FR: Entrez YouTube, Vimeo, Instagram, Facebook, Flickr ou Dailymotion URL ici.

en: Enter a URL to open when the advertisement banner is clicked.
fr_FR: Entrez une URL pour ouvrir lorsque la bannière de publicité est cliquée.

en: Enter absolute audio file url or add file from Options page.
fr_FR: Entrez absolue URL du fichier audio ou ajouter des fichiers à partir de la page Options.

en: Enter absolute image file url or add file from Options page.
fr_FR: Entrez absolue URL du fichier image ou ajouter le fichier à partir de la page Options.

en: Enter absolute image file url or add file from Options page. (.jpg,.jpeg,.png,.gif formats are supported)
fr_FR: Entrez absolue URL du fichier image ou ajouter le fichier à partir de la page Options. (.jpg, .jpeg, .png, .gif formats sont supportés)

en: Enter absolute url
fr_FR: Entrez URL absolue

en: Enter directory name
fr_FR: Entrez le nom du répertoire

en: Enter new name
fr_FR: Entrez le nouveau nom

en: Enter size of watermark in percents according to image.
fr_FR: Entrez taille du filigrane en pourcentages selon limage.

en: Error
fr_FR: Erreur

en: Error. Incorrect Verification Code.
fr_FR: Erreur. Code de vérification incorrecte.

en: Error. Please install plugin again.
fr_FR: Erreur. S'il vous plaît installer le plugin nouveau.

en: Error: cannot get response from the server.
fr_FR: Erreur: ne peut pas obtenir de réponse du serveur.

en: Error: something wrong happened at the server.
fr_FR: Erreur: quelque chose de mal est arrivé au niveau du serveur.

en: Exit Fullscreen
fr_FR: Quitter Plein écran

en: Extended Album
fr_FR: Extended album

en: Extended album height:
fr_FR: Extended hauteur de lalbum:

en: Facebook album url:
fr_FR: Facebook album URL:

en: Fan
fr_FR: Ventilateur

en: Featured Plugins
fr_FR: Plugins en vedette

en: Featured Themes
fr_FR: Thèmes phares

en: File loading failed
fr_FR: Le chargement du fichier a échoué

en: Filename
fr_FR: Nom de fichier

en: Filmstrip active border color:
fr_FR: Pellicule couleur de la bordure actif:

en: Filmstrip active border width:
fr_FR: Pellicule largeur de la bordure actif:

en: Filmstrip border color:
fr_FR: Couleur de la bordure pellicule:

en: Filmstrip border radius:
fr_FR: Rayon de frontière pellicule:

en: Filmstrip border style:
fr_FR: Style de bordure pellicule:

en: Filmstrip border width:
fr_FR: Pellicule largeur de la bordure:

en: Filmstrip deactive transparency:
fr_FR: Pellicule transparence Désactiver:

en: Filmstrip height:
fr_FR: Hauteur pellicule:

en: Filmstrip margin:
fr_FR: Marge pellicule:

en: Filmstrip position:
fr_FR: Position de pellicule:

en: Filmstrip right, left button background color:
fr_FR: Droit film fixe, le bouton gauche de la couleur de fond:

en: Filmstrip right, left buttons background color:
fr_FR: Droit film fixe, boutons gauche couleur de fond:

en: Filmstrip right, left buttons color:
fr_FR: Droit film fixe, gauche Couleur des boutons:

en: Filmstrip right, left buttons size:
fr_FR: Droit pellicule, à gauche la taille des boutons:

en: Filmstrip size:
fr_FR: Taille Filmstrip:

en: Filmstrip thumbnail active border color:
fr_FR: Thumbnail pellicule couleur de la bordure actif:

en: Filmstrip thumbnail active border width:
fr_FR: Thumbnail pellicule largeur de la bordure actif:

en: Filmstrip thumbnail border color:
fr_FR: Pellicule couleur de la bordure des vignettes:

en: Filmstrip thumbnail border radius:
fr_FR: Pellicule rayon de bordure de vignette:

en: Filmstrip thumbnail border style:
fr_FR: Pellicule vignette style de bordure:

en: Filmstrip thumbnail border width:
fr_FR: Pellicule largeur de la bordure de vignette:

en: Filmstrip thumbnail deactive transparency:
fr_FR: Thumbnail pellicule de transparence Désactiver:

en: Filmstrip thumbnail margin:
fr_FR: Pellicule marge de vignette:

en: Filmstrip/Slider bullet position:
fr_FR: Pellicule / Curseur position de balle:

en: First
fr_FR: Premier

en: Fixed width:
fr_FR: Largeur fixe:

en: Flag
fr_FR: Drapeau

en: Font color:
fr_FR: Couleur de police:

en: Font family:
fr_FR: Famille de polices:

en: Font size:
fr_FR: Taille de police:

en: Font weight:
fr_FR: Poids de la police:

en: Frontend thumbnail dimensions:
fr_FR: Frontend dimensions miniatures:

en: Full background color:
fr_FR: Couleur de fond:

en: Full background transparency:
fr_FR: Fond pleine transparence:

en: Full border color:
fr_FR: Pleine couleur de la bordure:

en: Full border radius:
fr_FR: Rayon complet de la frontière:

en: Full border style:
fr_FR: Plein style de bordure:

en: Full border width:
fr_FR: Pleine largeur de la bordure:

en: Full padding:
fr_FR: Rembourrage complet:

en: Full width info:
fr_FR: Information complète largeur:

en: Full width lightbox:
fr_FR: Pleine largeur visionneuse:

en: Full width title:
fr_FR: Largeur Titre complet:

en: Fullscreen
fr_FR: Plein écran

en: Fullscreen close button color:
fr_FR: Fullscreen Close couleur du bouton:

en: Galleries
fr_FR: Galeries

en: Gallery
fr_FR: Galerie

en: Gallery autoupdate interval:
fr_FR: Galerie autoupdate intervalle:

en: Gallery autoupdate option:
fr_FR: Galerie autoupdate loption:

en: Gallery autoupdate option:
fr_FR: Galerie autoupdate loption:

en: Gallery content type:
fr_FR: Galerie type de contenu:

en: Gallery is empty.
fr_FR: Galerie est vide.

en: Gallery role:
fr_FR: Galerie rôle:

en: Gallery:
fr_FR: Galerie:

en: Generate
fr_FR: Générer

en: Generate Shortcode
fr_FR: Générer Shortcode

en: Generated thumbnail dimensions:
fr_FR: Dimensions miniatures générées:

en: Get Some Help
fr_FR: Obtenez de laide

en: Global options
fr_FR: Les options globales

en: Go to the first page
fr_FR: Aller à la première page

en: Go to the last page
fr_FR: Aller à la dernière page

en: Go to the next page
fr_FR: Aller à la page suivante

en: Go to the previous page
fr_FR: Accédez à la page précédente

en: Grayscale
fr_FR: Niveaux de gris

en: Groove
fr_FR: Rainure

en: Heart
fr_FR: Cœur

en: Help
fr_FR: Aidez-moi

en: Hey! How's It Going?
fr_FR: Hey! Comment ça va?

en: Hide
fr_FR: Cacher

en: Hide Comments
fr_FR: Cacher Commentaires

en: Hide info
fr_FR: Masquer info

en: Hide order column
fr_FR: Masquer la colonne de commande

en: Hide rating
fr_FR: Masquer Note

en: Hit counter alignment:
fr_FR: Hit alignement du compteur:

en: Hit counter background color:
fr_FR: Hit compteur couleur de fond:

en: Hit counter background transparency:
fr_FR: Hit counter fond la transparence:

en: Hit counter border color:
fr_FR: Hit compteur couleur de la bordure:

en: Hit counter border radius:
fr_FR: Hit counter rayon de frontière:

en: Hit counter border style:
fr_FR: Hit compteur style de bordure:

en: Hit counter border width:
fr_FR: Hit counter largeur de la bordure:

en: Hit counter font color:
fr_FR: Hit compteur couleur de la police:

en: Hit counter font family:
fr_FR: Hit famille contre la police:

en: Hit counter font size:
fr_FR: Hit compteur Taille de la police:

en: Hit counter font weight:
fr_FR: Hit poids contre la police:

en: Hit counter margin:
fr_FR: Hit counter marge:

en: Hit counter position:
fr_FR: Hit position du compteur:

en: Hit on images you want to add to existing gallery or press Select All button for adding all images.
fr_FR: Hit sur les images que vous souhaitez ajouter à la galerie existante ou appuyez sur le bouton Sélectionner tout pour ajouter toutes les images.

en: Hover effect value:
fr_FR: Bougez valeur deffet:

en: Hover effect:
fr_FR: Bougez effet:

en: I've already left a review
fr_FR: Je ai déjà laissé un avis

en: If you disable description only the title of the album will be displayed.
fr_FR: Si vous désactivez la description que le titre de l'album sera affiché.

en: If you want to display all albums you should leave it blank or insert 0.
fr_FR: Si vous souhaitez afficher tous les albums que vous devriez la laisser vierge ou insérez 0.

en: If you want to display all images you should leave it blank or insert 0.
fr_FR: Si vous souhaitez afficher toutes les images que vous devriez la laisser vierge ou insérez 0.

en: Image Maximum Dimensions:
fr_FR: Image maximale Dimensions:

en: Image Thumbnail dimensions:
fr_FR: VIGNETTE dimensions:

en: Image border color:
fr_FR: Couleur de la bordure de limage:

en: Image border style:
fr_FR: Image style de bordure:

en: Image border width:
fr_FR: Image en largeur de la bordure:

en: Image description position on slideshow
fr_FR: Image description position sur diaporama

en: Image dimensions:
fr_FR: Dimensions de limage:

en: Image options
fr_FR: Options dimage

en: Image role:
fr_FR: Rôle de limage:

en: Image thumbnail dimensions:
fr_FR: Dimensions de la vignette de limage:

en: Image thumbnail height:
fr_FR: Hauteur de limage de vignette:

en: Image thumbnail width:
fr_FR: Largeur de limage de vignette:

en: Image thumbnail width:
fr_FR: Largeur de limage de vignette:

en: Image title position on slideshow
fr_FR: Image title position sur diaporama

en: Image title:
fr_FR: Titre de limage:

en: Image width for Blog Style view:
fr_FR: Largeur de limage pour une vue Blog Style:

en: Image width for Image Browser view:
fr_FR: Largeur de limage pour une vue dImage Browser:

en: Image width:
fr_FR: Largeur de limage:

en: Images directory:
fr_FR: Images répertoire:

en: Images limit:
fr_FR: Images limiter:

en: Images limit:
fr_FR: Images limiter:

en: Images per load:
fr_FR: Images par charge:

en: Images per page in Blog Style view:
fr_FR: Images par page en vue Blog Style:

en: Images per page:
fr_FR: Images par page:

en: Import
fr_FR: Importer

en: Import from Media Library:
fr_FR: Importer à partir de la Bibliothèque multimédia:

en: Import selected images
fr_FR: Importez des images sélectionnées

en: Info alignment:
fr_FR: Infos alignement:

en: Info background color:
fr_FR: Infos couleur de fond:

en: Info background transparency:
fr_FR: Infos fond la transparence:

en: Info border color:
fr_FR: Infos couleur de la bordure:

en: Info border radius:
fr_FR: Infos rayon de frontière:

en: Info border style:
fr_FR: Infos style de bordure:

en: Info border width:
fr_FR: Infos largeur de la bordure:

en: Info margin:
fr_FR: Infos marge:

en: Info padding:
fr_FR: Infos padding:

en: Info position:
fr_FR: Infos poste:

en: Input an existing directory inside the Wordpress directory to store uploaded images.<br />Old directory content will be moved to the new one.
fr_FR: Entrée un répertoire existant à lintérieur de répertoire Wordpress pour stocker les images téléchargées. <br /> Old contenu du répertoire sera déplacé vers le nouveau.

en: Insert Shortcode
fr_FR: Insérer Shortcode

en: Instagram embed type:
fr_FR: Instagram Type dintégration:

en: Instagram only
fr_FR: Instagram seulement

en: Instagram recent post number must be between 1 and 33.
fr_FR: Instagram numéro de post récent doit être comprise entre 1 et 33.

en: Instagram username:
fr_FR: Instagram nom dutilisateur:

en: Interval between two images.
fr_FR: Intervalle entre deux images.

en: Item Succesfully Deleted.
fr_FR: Point Avec succès supprimés.

en: Item Succesfully Published.
fr_FR: Avec succès Publié Point.

en: Item Succesfully Recovered.
fr_FR: Point Avec succès récupéré.

en: Item Succesfully Saved.
fr_FR: Point correctement enregistré.

en: Item Succesfully Unpublished.
fr_FR: Point Avec succès inédit.

en: Items Succesfully Deleted.
fr_FR: Articles Avec succès supprimé.

en: Items Succesfully Published.
fr_FR: Avec succès Articles publiés.

en: Items Succesfully Reset.
fr_FR: Articles Rafraîchir Avec succès.

en: Items Succesfully Saved.
fr_FR: Articles correctement enregistré.

en: Items Succesfully Unpublished.
fr_FR: Articles Avec succès inédit.

en: Items Succesfully resized.
fr_FR: Articles Avec succès redimensionnées.

en: Kaleidoscope
fr_FR: Kaléidoscope

en: Keep aspect ratio
fr_FR: Conserver les proportions

en: Last
fr_FR: Dernier

en: Leave A Review?
fr_FR: Laisser un commentaire?

en: Left
fr_FR: Gauche

en: Lightbox
fr_FR: Boite à lumière

en: Lightbox autoplay:
fr_FR: Lightbox lecture automatique:

en: Lightbox background color:
fr_FR: Lightbox couleur de fond:

en: Lightbox dimensions:
fr_FR: Les dimensions de ma:

en: Lightbox effect:
fr_FR: Effet Lightbox:

en: Lightbox slideshow effect.
fr_FR: Lightbox effet de diaporama.

en: Lighter
fr_FR: Briquet

en: Ligthbox settings
fr_FR: Ligtnboks asetukset

en: Load More
fr_FR: Charger plus

en: Load More...
fr_FR: Charger plus...

en: Load more
fr_FR: Charger plus

en: Log into Facebook with your app
fr_FR: Connectez-vous à Facebook avec votre application

en: Logout of your app
fr_FR: Déconnexion de votre application

en: Make a directory
fr_FR: Créez un répertoire

en: Manual
fr_FR: Manuel

en: Margin:
fr_FR: Marge:

en: Masonry
fr_FR: Maçonnerie

en: Masonry Album
fr_FR: Maçon. album

en: Masonry:
fr_FR: Maçonnerie:

en: Max. number of album columns:
fr_FR: Max. nombre de colonnes de lalbum:

en: Max. number of carousel images:
fr_FR: Max. nombre dimages du carrousel:

en: Max. number of image columns:
fr_FR: Max. nombre de colonnes de limage:

en: Max. number of image columns:
fr_FR: Max. nombre de colonnes de limage:

en: Max. number of images:
fr_FR: Max. Nombre dimages:

en: Maximize
fr_FR: Maximiser

en: Maximum value for album thumbnail width.
fr_FR: Valeur maximale pour la largeur album de vignettes.

en: Maximum value for image width.
fr_FR: Valeur maximale pour la largeur de l'image.

en: Maximum value for thumbnail width.
fr_FR: Valeur maximale pour la largeur de la vignette.

en: Maximum values for album thumb width and height.
fr_FR: Les valeurs maximales pour la largeur album de pouce et la hauteur.

en: Maximum values for carousel width and height.
fr_FR: Les valeurs maximales pour la largeur et la hauteur du carrousel.

en: Maximum values for lightbox width and height.
fr_FR: Les valeurs maximales pour la largeur et la hauteur de la visionneuse.

en: Maximum values for slideshow width and height.
fr_FR: Les valeurs maximales pour diaporama largeur et la hauteur.

en: Maximum values for thumbnail dimension.
fr_FR: Les valeurs maximales pour la dimension des vignettes.

en: Maximum values for thumbnail width and height.
fr_FR: Les valeurs maximales pour la largeur et la hauteur de la vignette.

en: Maximum values for watermark image width and height.
fr_FR: Les valeurs maximales pour la largeur et la hauteur de l'image du filigrane.

en: Maybe Later
fr_FR: Peut-être plus tard

en: Media library
fr_FR: Médiathèque

en: Meta auto-fill:
fr_FR: Auto-fill Meta:

en: Mixed
fr_FR: Mélangé

en: More
fr_FR: Plus

en: Mosaic
fr_FR: Mosaïque

en: Mosaic thumbnails do not have fixed size, but are proportional to the width of the parent container. This option keeps thumbs to look nice when viewed with very large or very small screen. Prevents zooming of thumbs.
fr_FR: Mosaïque miniatures ne sont pas de taille fixe, mais sont proportionnelles à la largeur du conteneur parent. Cette option conserve les pouces à l'air agréable lorsqu'on la visionne à l'écran très grands ou très petits. Empêche zoom de pouces.

en: Mosaic:
fr_FR: Mosaïque:

en: Music url:
fr_FR: Musique url:

en: Name
fr_FR: Nom

en: Name field is required.
fr_FR: Champ Nom est nécessaire.

en: Name:
fr_FR: Nom:

en: Negative
fr_FR: Négatif

en: Never show again
fr_FR: Ne jamais montrer à nouveau

en: Next
fr_FR: Suivant

en: Next, previous buttons values.
fr_FR: Les valeurs, les boutons Suivant et Précédent.

en: Next/Previous buttons:
fr_FR: Boutons suivant / précédent:

en: NextGen Gallery Import to Photo Gallery
fr_FR: NextGen Gallery Importer Galerie de photos

en: No
fr_FR: Non

en: No files to upload
fr_FR: Pas de fichiers à télécharger

en: No update
fr_FR: Aucune mise à jour

en: None
fr_FR: Aucun

en: Normal
fr_FR: Ordinaire

en: Not rated yet.
fr_FR: Pas encore noté.

en: Note that media must have public privacy.
fr_FR: Notez que les médias doivent avoir la vie privée du public.

en: Number (0 for all):
fr_FR: Nombre (0 pour tous):

en: Number of Instagram recent posts to add to gallery:
fr_FR: Nombre de posts récents Instagram pour ajouter à la galerie:

en: Number of album columns:
fr_FR: Nombre de colonnes de lalbum:

en: Number of image columns:
fr_FR: Nombre de colonnes de limage:

en: Number of image rows:
fr_FR: Nombre de lignes d'image:

en: Numbering:
fr_FR: Numérotation:

en: On hover
fr_FR: Le vol stationnaire

en: Once uninstalled, this can't be undone. You should use a Database Backup plugin of WordPress to back up all the data first.
fr_FR: Une fois désinstallé, cela ne peut pas être annulée. Vous devez utiliser un plugin de base de données de sauvegarde de WordPress pour sauvegarder toutes les données en premier.

en: Only
fr_FR: Seulement

en: Only .png format is supported.
fr_FR: Seul le format de est supporté.

en: Only author can change a gallery.
fr_FR: Seulement auteur peut modifier une galerie.

en: Only author can change an album.
fr_FR: Seulement auteur peut modifier un album.

en: Only author can change an image.
fr_FR: Seulement auteur peut modifier une image.

en: Opacity value must be in the range of 0 to 100.
fr_FR: Valeur dopacité doit être dans la gamme de 0 à 100.

en: Open image in original size.
fr_FR: Ouvrir limage dans sa taille originale.

en: Open in new window:
fr_FR: Ouvrir dans une nouvelle fenetre:

en: Open in:
fr_FR: Ouvrir dans:

en: Open lightbox
fr_FR: Ouvrir la visionneuse

en: Open new window when redirecting.
fr_FR: Ouvrez une nouvelle fenêtre lors de la redirection.

en: Options Succesfully Saved.
fr_FR: Options de correctement enregistré.

en: Order
fr_FR: Commande

en: Order by:
fr_FR: Commandé par:

en: Order images:
fr_FR: Commandez images:

en: Ordering Succesfully Saved.
fr_FR: Commande correctement enregistré.

en: Outset
fr_FR: Début

en: Overlay background color:
fr_FR: Overlay couleur de fond:

en: Overlay background transparency:
fr_FR: Overlay la transparence de fond:

en: PHP function
fr_FR: Fonction PHP

en: Page Navigation
fr_FR: Nav. de Page

en: Parameters
fr_FR: Paramètres

en: Paste
fr_FR: Pâte

en: Percentage of container's width
fr_FR: Pourcentage de la largeur du conteneur

en: Photo Gallery
fr_FR: Galerie de photos

en: Photo Gallery Add-ons
fr_FR: Galerie de photos modules complémentaires

en: Photo Gallery Export / Import
fr_FR: Galerie de photos Export / Import

en: Photo Gallery Export/Import helps to move created galleries and albums from one site to another. This way you can save the gallery/album options and manual modifications.
fr_FR: Galerie de photos Export / Import permet de déplacer des galeries et albums créés à partir dun site à lautre. De cette façon, vous pouvez enregistrer les options dalbum / la galerie et les modifications manuelles.

en: Photo Gallery Facebook
fr_FR: Galerie de photos Facebook

en: Photo Gallery Facebook is an add-on, which helps to display Facebook photos and videos within Photo Gallery plugin. You can create Facebook-only galleries, embed individual images and videos or include Facebook albums within mixed type albums.
fr_FR: Galerie de photos Facebook est un add-on, qui permet dafficher les photos et vidéos au sein de Facebook Galerie de photos plugin. Vous pouvez créer Facebook uniquement des galeries, des images et des vidéos individuelles incorporer ou inclure albums Facebook dans les albums de type mixte.

en: Photo Gallery options
fr_FR: Galerie de photos Options

en: Photo URL example:
fr_FR: URL de la photo par exemple:

en: Photo gallery plugin autoupdate interval.
fr_FR: Galerie de photos du plugin intervalle de mise à jour automatique.

en: Play
fr_FR: Jouer

en: Play icon over the video thumbnail:
fr_FR: Jouer icône sur la vignette vidéo:

en: Play, pause buttons size:
fr_FR: Jouez, arrêtez boutons taille:

en: Play/Pause button:
fr_FR: Lecture / Pause:

en: Please enter url to embed.
fr_FR: Sil vous plaît entrer URL pour incorporer.

en: Preload images:
fr_FR: Images précharge:

en: Press Add Albums/Galleries button to choose the galleries and albums which will be included into newly created album.
fr_FR: Appuyez sur Ajouter Albums / bouton Galeries de choisir les galeries et albums qui seront inclus dans l'album nouvellement créé.

en: Press Add New button to create a new page with gallery/album.
fr_FR: Appuyez sur Ajouter un nouveau bouton pour créer une nouvelle page avec la galerie / album.

en: Press Add New button to create your album.
fr_FR: Appuyez sur Ajouter un nouveau bouton pour créer votre album.

en: Press Add New button to create your gallery.
fr_FR: Appuyez sur Ajouter un nouveau bouton pour créer votre galerie.

en: Press Add button to add selected items to your album.
fr_FR: Appuyez sur le bouton Ajouter pour ajouter des éléments sélectionnés à votre album.

en: Press Save button. If you want to additionally create an album navigate to Photo Gallery/Albums or navigate to Pages section to insert created gallery into a page.
fr_FR: Appuyez sur le bouton Enregistrer. Si vous voulez créer un album plus naviguer vers Galerie Photo / Albums ou accédez à la section Pages à insérer galerie créée dans une page.

en: Press Save button. Navigate to Pages section to insert created album into a page.
fr_FR: Appuyez sur le bouton Enregistrer. Accéder à la section Pages à insérer album créé dans une page.

en: Press Start Tour to learn how to create your first Photo Gallery.
fr_FR: Appuyez sur Start tour pour apprendre comment créer votre première galerie de photos.

en: Press add image button to open Image Upload to add images to gallery.
fr_FR: Appuyez sur le bouton Ajouter image pour ouvrir l'image Upload pour ajouter des images à la galerie.

en: Press for result
fr_FR: Appuyez sur pour le résultat

en: Press to upload images. If you plan to create gallery based on images stored in standard WordPress Media Library, you must enable "Import from Media Library" option from "Global options".
fr_FR: Paina ladata kuvia. Jos aiot luoda gallerian perustuu tallennettujen kuvien standardi WordPress Media Library, sinun on otettava käyttöön "Tuo Media Library" vaihtoehto "Global options".

en: Preview image:
fr_FR: Aperçu de l'image:

en: Previous
fr_FR: Antérieur

en: Processing uploaded files...
fr_FR: Traitement des fichiers téléchargés ...

en: Publish
fr_FR: Publier

en: Publish Page
fr_FR: Publier la page

en: Publish the page.
fr_FR: Publisch Tkhe Sivu.

en: Published
fr_FR: Publié

en: Published:
fr_FR: Publié:

en: Published:
fr_FR: Publié:

en: Random
fr_FR: Aléatoire

en: Rated.
fr_FR: Noté.

en: Rating
fr_FR: Note

en: Rating alignment:
fr_FR: Alignement de Note:

en: Rating color:
fr_FR: Note couleur:

en: Rating hover color:
fr_FR: Note vol stationnaire couleur:

en: Rating icon count:
fr_FR: Note icône compte:

en: Rating icon:
fr_FR: Note icône:

en: Rating padding:
fr_FR: Note padding:

en: Rating position:
fr_FR: Note Position:

en: Rating size:
fr_FR: Taille de Note:

en: Ratings
fr_FR: Évaluations

en: Read More in User Manual
fr_FR: Lire la suite dans le manuel de lutilisateur

en: Recreate Thumbnail
fr_FR: Recréer Miniature

en: Redirect
fr_FR: Rediriger

en: Redirect to url
fr_FR: Rediriger à url

en: Removal
fr_FR: Enlèvement

en: Remove items
fr_FR: Retirer les articles

en: Rename item
fr_FR: Renommer l'élément

en: Reset
fr_FR: Réinitialiser

en: Reset all options
fr_FR: Réinitialiser toutes les options

en: Reset image
fr_FR: Réinitialiser limage

en: Resizable mosaic
fr_FR: Mosaïque redimensionnable

en: Resizable mosaic:
fr_FR: Mosaïque redimensionnable:

en: Resize
fr_FR: Redimensionner

en: Resize images to:
fr_FR: Redimensionner les images de:

en: Resolution
fr_FR: Résolution

en: Restore
fr_FR: Restaurer

en: Ridge
fr_FR: Arête

en: Right
fr_FR: Droit

en: Right click protection:
fr_FR: Faites un clic droit de protection:

en: Right, left buttons background color:
fr_FR: Droite, gauche boutons couleur de fond:

en: Right, left buttons border color:
fr_FR: Droite, gauche boutons couleur de la bordure:

en: Right, left buttons border radius:
fr_FR: À droite, les boutons gauche rayon de frontière:

en: Right, left buttons border style:
fr_FR: Droite, gauche boutons style de bordure:

en: Right, left buttons border width:
fr_FR: À droite, les boutons gauche largeur de la bordure:

en: Right, left buttons box shadow:
fr_FR: Droit, boutons gauche Shadow Box:

en: Right, left buttons color:
fr_FR: Droite, gauche Couleur des boutons:

en: Right, left buttons height:
fr_FR: Droite, gauche boutons hauteur:

en: Right, left buttons size:
fr_FR: Droite, gauche la taille des boutons:

en: Right, left buttons style:
fr_FR: Droite, gauche des boutons de style:

en: Right, left buttons transparency:
fr_FR: Droite, gauche les boutons de la transparence:

en: Right, left buttons width:
fr_FR: Droit, boutons gauche Largeur:

en: Right, left, close buttons hover color:
fr_FR: Droite, gauche, les boutons de fermeture planent couleur:

en: Roles:
fr_FR: Rôles:

en: Rotate
fr_FR: Rotation

en: Saturate
fr_FR: Saturer

en: Save
fr_FR: sauvegarder

en: Save Album
fr_FR: Enregistrer album

en: Save Order
fr_FR: Gagner Commande

en: Save gallery
fr_FR: Enregistrer la galerie

en: Scale
fr_FR: Échelle

en: Scale In
fr_FR: Dans échelle

en: Scale Out
fr_FR: Scale-out

en: Scroll Load
fr_FR: Charge Scroll

en: Search
fr_FR: Recherche

en: Search box width:
fr_FR: Largeur de la zone de recherche:

en: Select Album
fr_FR: Sélectionnez album

en: Select All
fr_FR: Sélectionner tout

en: Select Gallery
fr_FR: Sélectionnez Galerie

en: Select Images
fr_FR: Sélectionnez Images

en: Select Tag.
fr_FR: Sélectionnez Tag.

en: Select Theme
fr_FR: Sélectionnez Thème

en: Select album/gallery
fr_FR: Sélectionnez l'album / Galerie

en: Select albums/galleries which you want to add to the album.
fr_FR: Sélectionnez albums / galeries que vous souhaitez ajouter à l'album.

en: Select gallery
fr_FR: Selekt galleriat

en: Select the area for the thumbnail.
fr_FR: Sélectionnez la zone pour la vignette.

en: Select the gallery/album and define view-related options.
fr_FR: Sélectionnez la galerie / album et définir des options liées à vue.

en: Select the view option you want to use for your gallery/album based on provided display options
fr_FR: Sélectionnez l'option d'affichage que vous souhaitez utiliser pour votre galerie / album basé sur les options d'affichage fournies

en: Selected
fr_FR: Sélectionné

en: Separator color:
fr_FR: Couleur de séparation:

en: Separator style:
fr_FR: Séparateur de style:

en: Separator width:
fr_FR: Largeur de séparation:

en: Sepia
fr_FR: Sépia

en: Set Watermark
fr_FR: Réglez Watermark

en: Set the settings for gallery/album.
fr_FR: Définissez les paramètres de la galerie / album.

en: Share buttons color:
fr_FR: Partager la couleur des boutons:

en: Share on Facebook
fr_FR: Partager sur Facebook

en: Share on Google+
fr_FR: Partager sur Google+

en: Share on Pinterest
fr_FR: Partager sur Pinterest

en: Share on Tumblr
fr_FR: Partager sur Tumblr

en: Share on Twitter
fr_FR: Partager sur Twitter

en: Shortcode
fr_FR: Code court

en: Show "Order by" dropdown list:
fr_FR: Show Classement par  liste déroulante:

en: Show Comments
fr_FR: Afficher les commentaires

en: Show Next / Previous buttons:
fr_FR: Afficher les boutons Suivant / Précédent:

en: Show Tag Names:
fr_FR: Afficher les noms de la balise:

en: Show album/gallery name:
fr_FR: Afficher nom de lalbum / de la galerie:

en: Show comments
fr_FR: Voir les commentaires

en: Show description in Vertical Masonry view:
fr_FR: Afficher la description en vue Vertical Maçonnerie:

en: Show gallery name:
fr_FR: Afficher le nom de la galerie:

en: Show image title:
fr_FR: Afficher limage Titre:

en: Show images count:
fr_FR: Voir les photos comptent:

en: Show info
fr_FR: Salon

en: Show on hover
fr_FR: Afficher sur hover

en: Show order column
fr_FR: Afficher la colonne de commande

en: Show rating
fr_FR: Voir note

en: Show search box:
fr_FR: Afficher boîte de recherche:

en: Show tag box:
fr_FR: Afficher boîte de tag:

en: Show title:
fr_FR: Afficher le titre:

en: Show/hide comments for custom post types:
fr_FR: Commentaires Afficher / Masquer pour les types de poste personnalisé:

en: Show/hide custom post types:
fr_FR: Types de poste personnalisé Afficher / Masquer:

en: Size
fr_FR: Taille

en: Skew
fr_FR: Inclinaison

en: Slice Horizontal
fr_FR: Tranche horizontale

en: Slice Vertical
fr_FR: Tranche verticale

en: Slide Horizontal
fr_FR: Glissière horizontale

en: Slide Vertical
fr_FR: Glissière verticale

en: Slider bullet active background color:
fr_FR: Curseur balle couleur de fond actif:

en: Slider bullet active border color:
fr_FR: Curseur balle couleur de la bordure actif:

en: Slider bullet active border width:
fr_FR: Curseur balle largeur de la bordure actif:

en: Slider bullet background color:
fr_FR: Curseur couleur balle de fond:

en: Slider bullet border radius:
fr_FR: Curseur rayon balle de la frontière:

en: Slider bullet height:
fr_FR: Curseur hauteur de balle:

en: Slider bullet margin:
fr_FR: Curseur marge de balle:

en: Slider bullet width:
fr_FR: Curseur largeur de balle:

en: Slideshow
fr_FR: Diaporama

en: Slideshow Effect:
fr_FR: Effet diaporama:

en: Slideshow Filmstrip size:
fr_FR: Diaporama taille Filmstrip:

en: Slideshow dimensions:
fr_FR: Les dimensions dun diaporama:

en: Slideshow dimensions:
fr_FR: Les dimensions dun diaporama:

en: Slideshow effect:
fr_FR: Diaporama effet:

en: Slideshow filmstrip size:
fr_FR: Diaporama taille de pellicule:

en: Slug
fr_FR: Limace

en: Social options
fr_FR: Options sociales

en: Solid
fr_FR: Solide

en: Sort images by:
fr_FR: Trier les images par:

en: Square
fr_FR: Carré

en: Start
fr_FR: Début

en: Submit
fr_FR: Soumettre

en: Sure! I'd love to!
fr_FR: Bien sûr! Jadorerais!

en: Tags
fr_FR: Mots clés

en: Text
fr_FR: Texte

en: Text Color:
fr_FR: Couleur du texte:

en: Text background color:
fr_FR: Texte couleur de fond:

en: Text border color:
fr_FR: Texte couleur de la bordure:

en: Text border style:
fr_FR: Texte style de bordure:

en: Text div border radius:
fr_FR: Texte rayon div frontière:

en: Text div border width:
fr_FR: Texte largeur div frontière:

en: Text div padding:
fr_FR: Texte div padding:

en: Thank you for using WordPress %s! We hope that you've found everything you need, but if you have any questions:
fr_FR: Merci dutiliser WordPress %s! Nous espérons que vous avez trouvé tout ce dont vous avez besoin, mais si vous avez des questions:

en: The default size of the thumbnail which will be displayed in the website.
fr_FR: La taille de la vignette qui sera affiché dans le site Web par défaut.

en: The following Database Tables successfully deleted:
fr_FR: Les tables de la base suivantes supprimés avec succès:

en: The following Database Tables will be deleted:
fr_FR: Les tables de la base suivantes seront supprimées:

en: The gallery images view type in the album.
fr_FR: Les images de la galerie type de vue dans l'album.

en: The gallery is not empty. Please delete all the images first.
fr_FR: La galerie est pas vide. Sil vous plaît supprimer toutes les images.

en: The image has been deleted.
fr_FR: Limage a été supprimé.

en: The item is successfully set as default.
fr_FR: L'élément est réglé avec succès par défaut.

en: The maximum size of resized image.
fr_FR: La taille maximale de limage redimensionnée.

en: The maximum size of the generated thumbnail. Its dimensions should be larger than the ones of the frontend thumbnail.
fr_FR: La taille maximale de la vignette générée. Ses dimensions devraient être plus importantes que celles de la vignette du frontend.

en: The maximum size of the uploaded image (0 for original size).
fr_FR: La taille maximale de limage téléchargée (0 pour la taille dorigine).

en: The selected album expanded content will be displayed.
fr_FR: L'album élargi contenu sélectionné sera affiché.

en: The slug must be unique.
fr_FR: La limace doit être unique.

en: The thumbnail successfully croped.
fr_FR: La vignette croped succès.

en: Theme:
fr_FR: Thème:

en: Themes
fr_FR: Thèmes

en: There are no images in this gallery.
fr_FR: Il ny a pas dimages dans cette galerie.

en: There are no images matching your search.
fr_FR: Il ny a pas dimages correspondant à votre recherche.

en: There is a new %s version
fr_FR: Il est la version dun nouveau %s

en: There is no album selected or the album was deleted.
fr_FR: Il ny a aucune album sélectionné ou lalbum a été supprimé.

en: There is no gallery selected or the gallery was deleted.
fr_FR: Il a pas de galerie sélectionné ou la galerie a été supprimé.

en: There is no shortcode with such ID!
fr_FR: Il ny a pas shortcode avec une telle ID!

en: There is no theme selected or the theme was deleted.
fr_FR: Il ny a aucune thème choisi ou le thème a été supprimé.

en: This addon integrates NextGen with Photo Gallery allowing to import images and related data from NextGen to use with Photo Gallery
fr_FR: Cet addon intègre NextGen avec Photo Gallery permet dimporter des images et des données connexes de NextGen à utiliser avec Photo Gallery

en: This is not a valid email address.
fr_FR: Cette adresse email nest pas valide.

en: This section allows you to add/edit album.
fr_FR: Cette section vous permet dajouter / modifier album.

en: This section allows you to add/edit gallery.
fr_FR: Cette section vous permet dajouter / modifier galerie.

en: This section allows you to add/edit theme.
fr_FR: Cette section vous permet dajouter / modifier thème.

en: This section allows you to change settings for different views and general options.
fr_FR: Cette section vous permet de modifier les paramètres pour les différents points de vue et les options générales.

en: This section allows you to create, edit and delete albums.
fr_FR: Cette section vous permet de créer, modifier et supprimer des albums.

en: This section allows you to create, edit and delete galleries.
fr_FR: Cette section vous permet de créer, modifier et supprimer des galeries.

en: This section allows you to create, edit and delete tags.
fr_FR: Cette section vous permet de créer, modifier et supprimer les tags.

en: This section allows you to create, edit and delete themes.
fr_FR: Cette section vous permet de créer, modifier et supprimer des thèmes.

en: This section allows you to manage the image comments.
fr_FR: Cette section vous permet de gérer les commentaires dimage.

en: This section allows you to manage the image ratings.
fr_FR: Cette section vous permet de gérer les évaluations dimage.

en: This will cancel uploads. Continue?
fr_FR: Ceci annulera ajouts. Continuer?

en: Thumb Succesfully Resized
fr_FR: Thumb Avec succès redimensionnée

en: Thumb click action:
fr_FR: Thumb action de clic:

en: Thumbnail
fr_FR: Miniature

en: Thumbnail Maximum Dimensions:
fr_FR: Miniature Dimensions maximales:

en: Thumbnail alignment:
fr_FR: Alignement Miniature:

en: Thumbnail background color:
fr_FR: Miniature couleur de fond:

en: Thumbnail background transparency:
fr_FR: Miniature la transparence de fond:

en: Thumbnail border color:
fr_FR: Couleur de la bordure Miniature:

en: Thumbnail border radius:
fr_FR: Rayon de frontière Miniature:

en: Thumbnail border style:
fr_FR: Style de bordure Miniature:

en: Thumbnail border width:
fr_FR: Miniature largeur de la bordure:

en: Thumbnail box shadow:
fr_FR: Boîte Graphique ombre:

en: Thumbnail click action:
fr_FR: Miniature action de clic:

en: Thumbnail div background color:
fr_FR: La couleur de fond de vignette:

en: Thumbnail div border color:
fr_FR: La couleur de la bordure de vignette:

en: Thumbnail div border radius:
fr_FR: Le rayon de la frontière Vignette:

en: Thumbnail div border width:
fr_FR: La largeur de la bordure de vignette:

en: Thumbnail div padding:
fr_FR: Miniature div padding:

en: Thumbnail hover effect:
fr_FR: Miniature effet de survol:

en: Thumbnail margin:
fr_FR: Marge Miniature:

en: Thumbnail options
fr_FR: des vues miniatures

en: Thumbnail padding:
fr_FR: Rembourrage Miniature:

en: Thumbnail transition:
fr_FR: Transition Miniature:

en: Thumbnail transparency:
fr_FR: La transparence Miniature:

en: Thumbnails
fr_FR: Vignettes

en: Thumbnails background color:
fr_FR: Vignettes couleur de fond:

en: Time interval:
fr_FR: Intervalle de temps:

en: Title
fr_FR: Titre

en: Title Font family:
fr_FR: Titre famille de la police:

en: Title Position:
fr_FR: Titre du poste:

en: Title alignment:
fr_FR: Lalignement du titre:

en: Title background color:
fr_FR: Titre couleur de fond:

en: Title background color:
fr_FR: Titre couleur de fond:

en: Title border color:
fr_FR: Titre couleur de la bordure:

en: Title border radius:
fr_FR: Titre rayon de frontière:

en: Title border style:
fr_FR: Titre style de bordure:

en: Title border width:
fr_FR: Titre largeur de la bordure:

en: Title box shadow:
fr_FR: Titre boîte de lombre:

en: Title color:
fr_FR: Titre couleur:

en: Title color:
fr_FR: Titre couleur:

en: Title font color:
fr_FR: Titre de la couleur de la police:

en: Title font family:
fr_FR: Titre famille de polices:

en: Title font size:
fr_FR: Titre Taille du texte:

en: Title font size:
fr_FR: Titre Taille du texte:

en: Title font weight:
fr_FR: Titre police poids:

en: Title margin:
fr_FR: Titre marge:

en: Title opacity:
fr_FR: Opacité Titre:

en: Title padding:
fr_FR: Titre padding:

en: Title padding:
fr_FR: Titre padding:

en: Title position:
fr_FR: Titre du poste:

en: Title transparency:
fr_FR: Titre de la transparence:

en: Title:
fr_FR: Titre:

en: To Finish the Uninstallation and Photo Gallery will be Deactivated Automatically.
fr_FR: Pour terminer la désinstallation et galerie photo sera automatiquement désactivée.

en: To change upload directory go to Options page.
fr_FR: Pour changer le répertoire de téléchargement aller à la page Options.

en: To finalize the process of adding images press Add Selected image to gallery. Images will be added to your gallery and pop-up will be closed.
fr_FR: Pour finaliser le processus d'ajout d'images, appuyez sur Ajouter image sélectionnée à la galerie. Les images seront ajoutées à votre galerie et pop-up sera fermé.

en: To finalize the shortcode generation and to insert it to a page press Insert button.
fr_FR: Pour finaliser la génération de shortcode et pour l'insérer à un bouton Insérer la page de la presse.

en: Toggle button height:
fr_FR: Basculer hauteur de bouton:

en: Toggle button width:
fr_FR: Basculer largeur de touche:

en: Top
fr_FR: Haut

en: Total width of mosaic:
fr_FR: Largeur totale de la mosaïque:

en: Transparency:
fr_FR: Transparence:

en: Transparent Background:
fr_FR: Arrière-plan transparent:

en: URL example:
fr_FR: Exemple URL:

en: Uninstall
fr_FR: Désinstaller

en: Uninstall Photo Gallery
fr_FR: Désinstaller Galerie de photos

en: Unpublish
fr_FR: Dépublier

en: Up
fr_FR: En haut

en: Updates
fr_FR: Mises à jour

en: Upload Images
fr_FR: Importer des images

en: Upload files
fr_FR: Télécharger des fichiers

en: Use CSS type values.
fr_FR: Utilisez les valeurs de type CSS.

en: Value must be between 0 to 100.
fr_FR: La valeur doit être comprise entre 0 et 100.

en: Verification Code
fr_FR: Code de vérification

en: Video URL example:
fr_FR: Exemple dURL de la vidéo:

en: View list
fr_FR: Voir la liste

en: View thumbs
fr_FR: Voir pouces

en: WARNING:
fr_FR: ATTENTION:

en: Watermark
fr_FR: Filigrane

en: Watermark color:
fr_FR: Couleur Filigrane:

en: Watermark font size:
fr_FR: Filigrane taille de la police:

en: Watermark font style:
fr_FR: Filigrane style de police:

en: Watermark opacity:
fr_FR: Opacité Filigrane:

en: Watermark position:
fr_FR: La position Filigrane:

en: Watermark size:
fr_FR: Taille Filigrane:

en: Watermark text:
fr_FR: Texte en filigrane:

en: Watermark type:
fr_FR: Type Filigrane:

en: Watermark url:
fr_FR: URL Filigrane:

en: Watermarks Succesfully Set.
fr_FR: Filigranes Avec succès Set.

en: We hope you've enjoyed using WordPress %s! Would you consider leaving us a review on WordPress.org?
fr_FR: Nous espérons que vous avez apprécié utilisant WordPress %s! Envisageriez-vous en nous laissant un commentaire sur WordPress.org?

en: Whole post
fr_FR: Post entier

en: Width of mosaic as a percentage of container's width.
fr_FR: Largeur de mosaïque en tant que pourcentage de la largeur de conteneur.

en: Yes
fr_FR: Oui

en: You can't crop this type of image.
fr_FR: Vous ne pouvez pas recadrer ce type d'image.

en: You can't delete default theme
fr_FR: Vous ne pouvez pas supprimer thème par défaut

en: You have already rated.
fr_FR: Vous avez déjà noté.

en: You must select an audio file.
fr_FR: Vous devez sélectionner un fichier audio.

en: You must select an image file.
fr_FR: Vous devez sélectionner un fichier image.

en: You must select at least one item.
fr_FR: Vous devez sélectionner au moins un article.

en: Your comment is awaiting moderation
fr_FR: Votre commentaire est en attente de modération

en: album url:
fr_FR: album URL:

en: app Id
fr_FR: ID dapplication

en: app Secret:
fr_FR: app secret:

en: dvertisement font style:
fr_FR: dvertisement style de la police:

en: example:
fr_FR: exemple:

en: field is required.
fr_FR: Champ requis.

en: formats are supported.
fr_FR: formats sont supportés.

en: he gallery images view type in the album.
fr_FR: il galerie images visualiser le type dans lalbum.

en: here
fr_FR: Ici

en: hour
fr_FR: heure

en: humbnail div border style:
fr_FR: humbnail le style div frontière:

en: item
fr_FR: article

en: lightbox
fr_FR: boite à lumière

en: login / logout:
fr_FR: Connexion / Déconnexion:

en: of
fr_FR: de

en: omment button border radius:
fr_FR: omment rayon bouton de la frontière:

en: omment input border style:
fr_FR: entrée omment style de bordure:

en: pen in a new window:
fr_FR: plume dans une nouvelle fenêtre:

en: percent
fr_FR: pour cent

en: post
fr_FR: poste

en: profile id:
fr_FR: id profil:

en: to the end of URL if you want to embed the whole Instagram post, not only its content.
fr_FR: à la fin de lURL si vous souhaitez intégrer lensemble poste de Instagram, non seulement son contenu.

en: to upload files
fr_FR: pour télécharger des fichiers

en: username:
fr_FR: nom dutilisateur:
