photo-gallery - en to hi translation catalogue (930 entries)

en:  item(s)
hi: मद (s)

en: %s is up to date.
hi: %s को अप टू डेट है।

en: A term with the name provided already exists.
hi: पहले से ही प्रदान नाम के साथ एक शब्द मौजूद है।

en: Add
hi: जोड़ना

en: Add Albums/Galleries
hi: एल्बम / गैलरी जोड़ें

en: Add Galleries/Images
hi: दीर्घाओं / छवियाँ जोड़ें

en: Add Image
hi: छवि जोड़ें

en: Add Images
hi: छवियां जोड़ें

en: Add Music
hi: संगीत जोड़ें

en: Add New Page
hi: नया पृष्ठ जोड़ें

en: Add New Photo Gallery page.
hi: नई फोटो गैलरी पेज जोड़ें।

en: Add Page
hi: पृष्ठ जोड़ें

en: Add Preview Image
hi: पूर्वावलोकन छवि जोड़ें

en: Add Selected images to gallery
hi: गैलरी करने के लिए चयनित छवियों जोड़ें

en: Add Tag
hi: टैग जोड़ें

en: Add a Gallery
hi: एक गैलरी जोड़ें

en: Add album/gallery
hi: एल्बम / गैलरी जोड़ें

en: Add images
hi: छवियां जोड़ें

en: Add new
hi: नया जोड़ो

en: Add new media, keep old ones published.
hi: नए मीडिया जोड़ें प्रकाशित पुराने लोगों को रखने के लिए।

en: Add new media, unpublish old ones.
hi: नए मीडिया, अप्रकाशित पुराने लोगों को जोड़ें।

en: Add selected images to gallery
hi: गैलरी के लिए चयनित छवियों जोड़ें

en: Add tag
hi: टैग जोड़ें

en: Add to gallery
hi: गैलरी में जोड़ें

en: Advanced  plugin to create unlimited galleries and albums with all modern gallery view options.
hi: उन्नत प्लगइन सभी आधुनिक गैलरी देखने के विकल्प के साथ असीमित दीर्घाओं और एलबम बनाने के लिए।

en: Advertisement
hi: विज्ञापन

en: Advertisement Position:
hi: विज्ञापन की स्थिति:

en: Advertisement Type:
hi: विज्ञापन के प्रकार:

en: Advertisement color:
hi: विज्ञापन का रंग:

en: Advertisement dimensions:
hi: विज्ञापन आयाम:

en: Advertisement font size:
hi: विज्ञापन फ़ॉन्ट आकार:

en: Advertisement font style:
hi: विज्ञापन फ़ॉन्ट शैली:

en: Advertisement link:
hi: विज्ञापन लिंक:

en: Advertisement opacity:
hi: विज्ञापन अस्पष्टता:

en: Advertisement opacity:
hi: विज्ञापन अस्पष्टता:

en: Advertisement position:
hi: विज्ञापन स्थिति:

en: Advertisement text:
hi: विज्ञापन पाठ:

en: Advertisement type:
hi: विज्ञापन के प्रकार:

en: Advertisement url:
hi: विज्ञापन यूआरएल:

en: Album
hi: एल्बम

en: Album Thumbnail dimensions:
hi: एल्बम थंबनेल आयाम:

en: Album Thumbnail width:
hi: एल्बम थंबनेल चौड़ाई:

en: Album is empty.
hi: एल्बम खाली है।

en: Album options
hi: एल्बम के विकल्प

en: Album role:
hi: एल्बम भूमिका:

en: Album row height:
hi: एल्बम पंक्ति ऊँचाई:

en: Album thumbnail dimensions:
hi: एल्बम थम्बनेल आयाम:

en: Album title:
hi: एल्बम का शीर्षक:

en: Album view type:
hi: एल्बम को देखने के प्रकार:

en: Album:
hi: एल्बम:

en: Albums
hi: एल्बम

en: Albums And Galleries:
hi: एलबम और दीर्घाओं:

en: Albums per load:
hi: लोड प्रति एल्बम:

en: Albums per page:
hi: प्रति पृष्ठ एल्बम:

en: Albums/Galleries
hi: एल्बम / गैलरी

en: Alignment:
hi: संरेखण:

en: Alt/Title
hi: ऑल्ट / शीर्षक

en: Always
hi: सदैव

en: Always show
hi: हमेशा दिखाएं

en: Angle
hi: कोण

en: Apply
hi: लागू करें

en: Are you sure you want to permanently remove selected items?
hi: आप स्थायी रूप से चयनित आइटम निकालना चाहते हैं, आप सुनिश्चित हैं?

en: Arrow
hi: तीर

en: Ascending
hi: आरोही

en: Author
hi: लेखक

en: Author:
hi: लेखक:

en: Back
hi: वापस

en: Back font color:
hi: वापस फ़ॉन्ट रंग:

en: Back font family:
hi: वापस फ़ॉन्ट परिवार:

en: Back font size:
hi: वापस फ़ॉन्ट आकार:

en: Back font weight:
hi: वापस फ़ॉन्ट वजन:

en: Back padding:
hi: वापस गद्दी:

en: Background Color:
hi: पीछे का रंग:

en: Background color:
hi: पीछे का रंग:

en: Background transparency:
hi: पृष्ठभूमि पारदर्शिता:

en: Bell
hi: घंटी

en: Blind Horizontal
hi: ब्लाइंड क्षैतिज

en: Blind Vertical
hi: ब्लाइंड कार्यक्षेत्र

en: Block Scale
hi: ब्लॉक स्केल

en: Blog Style
hi: ब्लॉग शैली

en: Bold
hi: बोल्ड

en: Border color:
hi: सीमा रंग:

en: Border radius:
hi: सीमा त्रिज्या:

en: Border style:
hi: झालर की शैली:

en: Border width:
hi: सीमा चौड़ाई:

en: Bottom
hi: तल

en: Box shadow:
hi: डब्बे की छाया:

en: Brightness
hi: चमक

en: Browse photos or drag and drop to upload.
hi: तस्वीरों या खींचें ब्राउज और अपलोड करने के लिए छोड़ देते हैं।

en: Bulk Embed
hi: थोक ट्वीट

en: Bulk embed from:
hi: थोक ट्वीट से:

en: Button background color:
hi: बटन पृष्ठभूमि रंग:

en: Button background transparency:
hi: बटन पृष्ठभूमि पारदर्शिता:

en: Button text:
hi: टेक्स्ट बटन:

en: Button transition:
hi: बटन संक्रमण:

en: Buttons and title background color:
hi: बटन और शीर्षक पृष्ठभूमि का रंग:

en: Buttons and title background transparency:
hi: बटन और शीर्षक पृष्ठभूमि पारदर्शिता:

en: Buttons and title border color:
hi: बटन और शीर्षक सीमा रंग:

en: Buttons and title border radius:
hi: बटन और शीर्षक सीमा त्रिज्या:

en: Buttons and title border style:
hi: बटन और शीर्षक सीमा शैली:

en: Buttons and title border width:
hi: बटन और शीर्षक सीमा चौड़ाई:

en: Buttons and title margin:
hi: बटन और शीर्षक मार्जिन:

en: Buttons color:
hi: बटन का रंग:

en: Buttons hover color:
hi: बटन रंग मंडराना:

en: Buttons or title alignment:
hi: बटन या शीर्षक संरेखण:

en: Buttons size:
hi: बटन का आकार:

en: Buttons transparency:
hi: बटन पारदर्शिता:

en: Cancel
hi: रद्द करना

en: Cancel your rating.
hi: अपनी रेटिंग रद्द।

en: Carousel
hi: हिंडोला

en: Carousel dimensions:
hi: हिंडोला आयाम:

en: Carousel image ratio:
hi: हिंडोला छवि अनुपात:

en: Carousel margin:
hi: हिंडोला मार्जिन:

en: Center
hi: केंद्र

en: Changes made in this table should be saved.
hi: इस तालिका में किए गए परिवर्तन बचाया जाना चाहिए।

en: Changes must be saved.
hi: परिवर्तन बचाया जाना चाहिए।

en: Check out User Guide
hi: उपयोगकर्ता गाइड बाहर की जाँच करें

en: Chevron
hi: शहतीर

en: Choose View
hi: देखें चुनें

en: Choose a user type who can add/edit galleries, images, albums and tags.
hi: / संपादन दीर्घाओं, छवियों, एल्बम और टैग जोड़ सकते हैं, जो एक उपयोगकर्ता प्रकार चुनें।

en: Choose file
hi: फ़ाइल का चयन

en: Choosing Galleries/Albums
hi: का चयन दीर्घाओं / एलबम्स

en: Circle
hi: वृत्त

en: Click Here
hi: यहां क्लिक करें

en: Click on Photo Gallery shortcode generator icon.
hi: फोटो गैलरी शोर्ट जनरेटर आइकन पर क्लिक करें।

en: Click to Start Tour
hi: यात्रा प्रारंभ करने के लिए क्लिक करें

en: Close
hi: बंद करे

en: Close button background color:
hi: बंद बटन पृष्ठभूमि का रंग:

en: Close button border color:
hi: बंद बटन सीमा रंग:

en: Close button border radius:
hi: बंद बटन सीमा त्रिज्या:

en: Close button border style:
hi: बंद बटन सीमा शैली:

en: Close button border width:
hi: बंद बटन सीमा चौड़ाई:

en: Close button box shadow:
hi: बंद बटन बॉक्स छाया:

en: Close button color:
hi: बंद बटन का रंग:

en: Close button height:
hi: बंद बटन ऊंचाई:

en: Close button right:
hi: बंद बटन सही:

en: Close button size:
hi: बंद बटन का आकार:

en: Close button top:
hi: बंद बटन शीर्ष:

en: Close button transparency:
hi: बंद बटन पारदर्शिता:

en: Close button width:
hi: बंद बटन चौड़ाई:

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Comment button background color:
hi: बटन पृष्ठभूमि रंग टिप्पणी:

en: Comment button border color:
hi: बटन सीमा रंग टिप्पणी:

en: Comment button border style:
hi: बटन सीमा शैली टिप्पणी:

en: Comment button border width:
hi: बटन सीमा चौड़ाई टिप्पणी:

en: Comment button padding:
hi: बटन गद्दी टिप्पणी:

en: Comment input background color:
hi: इनपुट पृष्ठभूमि रंग टिप्पणी:

en: Comment input border color:
hi: इनपुट सीमा रंग टिप्पणी:

en: Comment input border radius:
hi: इनपुट सीमा त्रिज्या टिप्पणी:

en: Comment input border width:
hi: इनपुट सीमा चौड़ाई टिप्पणी:

en: Comment input padding:
hi: इनपुट गद्दी टिप्पणी:

en: Comment separator color:
hi: विभाजक रंग टिप्पणी:

en: Comment separator style:
hi: विभाजक शैली टिप्पणी:

en: Comment separator width:
hi: विभाजक चौड़ाई टिप्पणी:

en: Comments
hi: टिप्पणियां

en: Comments Width:
hi: टिप्पणियां चौड़ाई:

en: Comments author font size:
hi: टिप्पणियां लेखक फ़ॉन्ट आकार:

en: Comments background color:
hi: टिप्पणियां पृष्ठभूमि का रंग:

en: Comments body font size:
hi: टिप्पणियां शरीर फ़ॉन्ट का आकार:

en: Comments date font size:
hi: टिप्पणियां तारीख फ़ॉन्ट आकार:

en: Comments font color:
hi: टिप्पणियां फ़ॉन्ट रंग:

en: Comments font family:
hi: टिप्पणियां फ़ॉन्ट परिवार:

en: Comments font size:
hi: टिप्पणियां फ़ॉन्ट आकार:

en: Comments position:
hi: टिप्पणियां स्थिति:

en: Compact Album
hi: कॉम्पैक्ट एल्बम

en: Container fit:
hi: कंटेनर फिट:

en: Container opacity:
hi: कंटेनर अस्पष्टता:

en: Content
hi: सामग्री

en: Contrast
hi: विषमता

en: Control buttons alignment:
hi: नियंत्रण बटन संरेखण:

en: Control buttons background color:
hi: नियंत्रण बटन पृष्ठभूमि का रंग:

en: Control buttons color:
hi: नियंत्रण बटन का रंग:

en: Control buttons container background transparency:
hi: नियंत्रण बटन कंटेनर पृष्ठभूमि पारदर्शिता:

en: Control buttons container border radius:
hi: नियंत्रण बटन कंटेनर सीमा त्रिज्या:

en: Control buttons height:
hi: नियंत्रण बटन ऊंचाई:

en: Control buttons margin (left):
hi: नियंत्रण बटन मार्जिन (बाएं):

en: Control buttons margin (top):
hi: नियंत्रण बटन मार्जिन (ऊपर):

en: Control buttons position:
hi: नियंत्रण बटन स्थिति:

en: Control buttons transparency:
hi: नियंत्रण बटन पारदर्शिता:

en: Copy
hi: प्रतिलिपि

en: Count
hi: गिनती

en: Count of images to preload (0 for all).
hi: छवियों की गणना (सभी के लिए 0) प्रीलोड।

en: Count of images:
hi: छवियों की गणना:

en: Count:
hi: गणना:

en: Create an account
hi: खाता बनाएं

en: Create new gallery
hi: नई गैलरी बनाएं

en: Create new theme
hi: नया विषय बनाएं

en: Crop
hi: फ़सल

en: Cube Horizontal
hi: घन क्षैतिज

en: Cube Vertical
hi: घन कार्यक्षेत्र

en: Current version %s
hi: वर्तमान संस्करण %s

en: Cut
hi: कमी

en: Dashed
hi: धराशायी

en: Database Tables
hi: डेटाबेस तालिकाओं

en: Date
hi: तारीख

en: Deactivating Photo Gallery plugin does not remove any data that may have been created. To completely remove this plugin, you can uninstall it here.
hi: फोटो गैलरी प्लगइन निष्क्रिय बना दिया गया हो सकता है कि किसी भी डेटा को दूर नहीं करता। पूरी तरह से इस प्लगइन को दूर करने के लिए, आप इसे यहाँ की स्थापना रद्द कर सकते हैं।

en: Default
hi: चूक

en: Define lightbox settings (except slideshow and carousel views with their own sets of features).
hi: (सुविधाओं के अपने स्वयं के सेट के साथ स्लाइड शो और हिंडोला विचारों को छोड़कर) लाइटबॉक्स सेटिंग्स को परिभाषित करें।

en: Delete
hi: हटाना

en: Delete Comment
hi: टिप्पणी मिटायें

en: Delete the folder containing uploaded images.
hi: अपलोड किए गए चित्रों से युक्त फ़ोल्डर हटाएँ।

en: Descending
hi: अवरोही

en: Description
hi: विवरण

en: Description Position:
hi: विवरण की स्थिति:

en: Description background color:
hi: विवरण पृष्ठभूमि रंग:

en: Description border color:
hi: विवरण सीमा रंग:

en: Description border radius:
hi: विवरण सीमा त्रिज्या:

en: Description border style:
hi: विवरण सीमा शैली:

en: Description border width:
hi: विवरण सीमा चौड़ाई:

en: Description color:
hi: विवरण का रंग:

en: Description font color:
hi: विवरण फ़ॉन्ट रंग:

en: Description font family:
hi: विवरण फ़ॉन्ट परिवार:

en: Description font size:
hi: विवरण फ़ॉन्ट आकार:

en: Description font weight:
hi: विवरण फ़ॉन्ट वजन:

en: Description margin:
hi: विवरण मार्जिन:

en: Description more color:
hi: विवरण अधिक का रंग:

en: Description more size:
hi: विवरण अधिक का आकार:

en: Description padding:
hi: विवरण गद्दी:

en: Description position:
hi: विवरण स्थिति:

en: Description transparency:
hi: विवरण पारदर्शिता:

en: Description:
hi: विवरण:

en: Description:
hi: विवरण:

en: Dimensions:
hi: आयाम:

en: Disable image right click possibility.
hi: अक्षम छवि सही संभावना क्लिक करें।

en: Disable this option only if it conflicts with your theme.
hi: यह अपने विषय के साथ संघर्ष केवल यदि इस विकल्प को अक्षम करें।

en: Display
hi: प्रदर्शन

en: Display hit counter:
hi: हिट काउंटर प्रदर्शन:

en: Display image information based on the lightbox dimensions.
hi: Lightbox के आयामों के आधार पर प्रदर्शन छवि जानकारी।

en: Display image title based on the slideshow dimensions.
hi: स्लाइड शो के आयामों पर आधारित प्रदर्शन छवि शीर्षक।

en: Display info by default:
hi: डिफ़ॉल्ट रूप से जानकारी प्रदर्शित करें:

en: Do Nothing
hi: कुछ न करें

en: Do you really want to uninstall Photo Gallery?
hi: क्या तुम सच में फोटो गैलरी की स्थापना रद्द करना चाहते हैं?

en: Do you want to delete selected items?
hi: आप चयनित आइटम को मिटाना चाहते हैं?

en: Do you want to reset the image?
hi: यदि आप इस चित्र को रीसेट करना चाहते हैं?

en: Do you want to reset to default?
hi: आप डिफ़ॉल्ट पर रीसेट करना चाहते हैं?

en: Don't show
hi: दिखाने के लिए नहीं

en: Dotted
hi: छितराया हुआ

en: Double
hi: दोगुना

en: Download original image
hi: मूल छवि डाउनलोड

en: Drag files here or click the button below
hi: यहां फ़ाइलों को खींचें या नीचे दिए गए बटन को क्लिक करें

en: E.g. Rotate: 10deg, Scale: 1.5, Skew: 10deg.
hi: जैसे, घुमाएँ: 10deg, स्केल: 1.5, तिरछा: 10deg।

en: Edit
hi: संपादित

en: Edit gallery
hi: संपादित गैलरी

en: Edit options
hi: संपादित करें विकल्प

en: Edit theme
hi: संपादित विषय

en: Email
hi: ईमेल

en: Embed Media
hi: ट्वीट मीडिया

en: Enable AddThis:
hi: साझा सक्षम करें:

en: Enable Advertisement previously created in Options section.
hi: विज्ञापन सक्षम पहले विकल्प खंड में बनाया।

en: Enable Autoplay:
hi: ऑटोप्ले सक्षम करें:

en: Enable Captcha for comments:
hi: कैप्चा टिप्पणी के लिए सक्षम करें:

en: Enable Email for comments:
hi: टिप्पणी के लिए ईमेल सक्षम करें:

en: Enable Facebook button:
hi: फेसबुक बटन सक्षम करें:

en: Enable Facebook share button for images
hi: छवियों के लिए फेसबुक शेयर बटन सक्षम करें

en: Enable Google+ button:
hi: गूगल + बटन सक्षम करें:

en: Enable Google+ share button for images
hi: छवियों के लिए गूगल + शेयर बटन सक्षम करें

en: Enable Image Description:
hi: छवि विवरण सक्षम करें:

en: Enable Image Title:
hi: छवि शीर्षक सक्षम करें:

en: Enable Pinterest button:
hi: Pinterest बटन सक्षम करें:

en: Enable Pinterest share button for images
hi: छवियों के लिए Pinterest शेयर बटन सक्षम करें

en: Enable Shuffle:
hi: साधा सक्षम करें:

en: Enable Slideshow Music:
hi: स्लाइड शो संगीत सक्षम करें:

en: Enable Tumblr button:
hi: पी बटन सक्षम करें:

en: Enable Tumblr share button for images
hi: छवियों के लिए पी शेयर बटन सक्षम करें

en: Enable Twitter button:
hi: ट्विटर बटन सक्षम करें:

en: Enable Twitter share button for images
hi: छवियों के लिए ट्विटर पर साझा करें बटन सक्षम करें

en: Enable album description:
hi: एल्बम विवरण सक्षम करें:

en: Enable autoplay:
hi: ऑटोप्ले सक्षम करें:

en: Enable comments for images
hi: छवियों के लिए टिप्पणियां सक्षम

en: Enable comments moderation:
hi: टिप्पणी मॉडरेशन सक्षम करें:

en: Enable comments:
hi: टिप्पणियां सक्षम:

en: Enable control buttons in lightbox
hi: Lightbox में नियंत्रण बटन सक्षम करें

en: Enable control buttons:
hi: नियंत्रण बटन सक्षम करें:

en: Enable creating Instagram galleries.
hi: इंस्टाग्राम दीर्घाओं बनाने सक्षम करें।

en: Enable download button:
hi: डाउनलोड बटन सक्षम करें:

en: Enable extended album description:
hi: विस्तारित एल्बम विवरण सक्षम करें:

en: Enable filmstrip in lightbox:
hi: Lightbox में फ़िल्मस्ट्रिप सक्षम करें:

en: Enable filmstrip view for images
hi: छवियों के लिए फिल्मस्ट्रिप दृश्य सक्षम करें

en: Enable filmstrip:
hi: फ़िल्मस्ट्रिप सक्षम करें:

en: Enable full width feature for the lightbox.
hi: Lightbox के लिए पूरी चौड़ाई सुविधा सक्षम करें।

en: Enable fullscreen view for images
hi: छवियों के लिए फुलस्क्रीन दृश्य सक्षम

en: Enable fullscreen:
hi: फुलस्क्रीन सक्षम करें:

en: Enable href attribute:
hi: Href गुण सक्षम करें:

en: Enable image description for Image Browser view:
hi: छवि ब्राउज़र देखने के लिए छवि विवरण सक्षम करें:

en: Enable image description:
hi: छवि विवरण सक्षम करें:

en: Enable image pagination:
hi: छवि के पृष्ठ पर अंक लगाना सक्षम करें:

en: Enable image title for Blog Style view:
hi: ब्लॉग शैली देखने के लिए छवि शीर्षक सक्षम करें:

en: Enable image title for Image Browser view:
hi: छवि ब्राउज़र देखने के लिए छवि शीर्षक सक्षम करें:

en: Enable image title:
hi: छवि शीर्षक सक्षम करें:

en: Enable import from Media Library in file manager.
hi: फ़ाइल प्रबंधक में मीडिया लाइब्रेरी से आयात सक्षम करें।

en: Enable info:
hi: जानकारी सक्षम करें:

en: Enable loop:
hi: पाश सक्षम करें:

en: Enable original image display button:
hi: मूल छवि प्रदर्शन बटन सक्षम करें:

en: Enable pagination for Blog Style view:
hi: ब्लॉग शैली को देखने के लिए पृष्ठ पर अंक लगाना सक्षम करें:

en: Enable pagination:
hi: पृष्ठ पर अंक लगाना सक्षम करें:

en: Enable rating for images
hi: छवियों के लिए रेटिंग सक्षम करें

en: Enable rating:
hi: रेटिंग सक्षम करें:

en: Enable shuffle:
hi: फेरबदल सक्षम करें:

en: Enable slideshow Music:
hi: स्लाइड शो संगीत सक्षम करें:

en: Enable slideshow filmstrip view
hi: स्लाइड शो फिल्मस्ट्रिप दृश्य सक्षम करें

en: Enable slideshow filmstrip:
hi: स्लाइड शो फ़िल्मस्ट्रिप सक्षम करें:

en: Enable title, description for images
hi: छवियों के लिए शीर्षक, वर्णन सक्षम करें

en: Enabling this option the meta description of the image will be automatically filled in image description field.
hi: छवि के मेटा वर्णन स्वतः छवि विवरण क्षेत्र में भरा जाएगा इस विकल्प को सक्षम।

en: Enter YouTube, Vimeo, Instagram, Facebook, Flickr or Dailymotion URL here.
hi: यहाँ यूट्यूब, Vimeo, Instagram, फेसबुक, फ्लिकर या Dailymotion URL दर्ज करें।

en: Enter a URL to open when the advertisement banner is clicked.
hi: विज्ञापन बैनर क्लिक किया जाता है जब खोलने के लिए एक URL दर्ज करें।

en: Enter absolute audio file url or add file from Options page.
hi: पूर्ण ऑडियो फ़ाइल यूआरएल दर्ज करें या विकल्प पृष्ठ से फ़ाइल जोड़ें।

en: Enter absolute image file url or add file from Options page.
hi: निरपेक्ष छवि फ़ाइल यूआरएल दर्ज करें या विकल्प पृष्ठ से फ़ाइल जोड़ें।

en: Enter absolute image file url or add file from Options page. (.jpg,.jpeg,.png,.gif formats are supported)
hi: निरपेक्ष छवि फ़ाइल यूआरएल दर्ज करें या विकल्प पृष्ठ से फ़ाइल जोड़ें। (.jpg, .jpeg, .png, स्वरूपों का समर्थन कर रहे हैं .gif)

en: Enter absolute url
hi: पूर्ण यूआरएल दर्ज

en: Enter directory name
hi: निर्देशिका का नाम दर्ज

en: Enter new name
hi: नया नाम दर्ज करें

en: Enter size of watermark in percents according to image.
hi: छवि के अनुसार प्रतिशत में वॉटरमार्क के आकार दर्ज करें।

en: Error
hi: एरर

en: Error. Incorrect Verification Code.
hi: त्रुटि। गलत सत्यापन कोड।

en: Error. Please install plugin again.
hi: त्रुटि। फिर प्लगइन स्थापित करें।

en: Error: cannot get response from the server.
hi: त्रुटि: सर्वर से प्रतिक्रिया नहीं मिल सकता है।

en: Error: something wrong happened at the server.
hi: त्रुटि: कुछ गलत सर्वर में हुआ।

en: Exit Fullscreen
hi: पूर्ण स्क्रीन से बाहर निकलें

en: Extended Album
hi: विस्तारित एल्बम

en: Extended album height:
hi: विस्तारित एल्बम ऊंचाई:

en: Facebook
hi: फेसबुक

en: Facebook album url:
hi: फेसबुक एल्बम यूआरएल:

en: Fade
hi: मुरझाना

en: Fan
hi: प्रशंसक

en: Featured Plugins
hi: विशेष रुप से प्लगइन्स

en: Featured Themes
hi: विशेष रुप से प्रदर्शित विषय

en: File loading failed
hi: फ़ाइल लोड करने में विफल रहा है

en: Filename
hi: फ़ाइल का नाम

en: Filmstrip active border color:
hi: फिल्मस्ट्रिप सक्रिय सीमा रंग:

en: Filmstrip active border width:
hi: फिल्मस्ट्रिप सक्रिय सीमा चौड़ाई:

en: Filmstrip border color:
hi: फिल्मस्ट्रिप सीमा रंग:

en: Filmstrip border radius:
hi: फिल्मस्ट्रिप सीमा त्रिज्या:

en: Filmstrip border style:
hi: फिल्मस्ट्रिप सीमा शैली:

en: Filmstrip border width:
hi: फिल्मस्ट्रिप सीमा चौड़ाई:

en: Filmstrip deactive transparency:
hi: फिल्मस्ट्रिप अक्रिय पारदर्शिता:

en: Filmstrip height:
hi: फिल्मस्ट्रिप ऊंचाई:

en: Filmstrip margin:
hi: फिल्मस्ट्रिप मार्जिन:

en: Filmstrip position:
hi: फिल्मस्ट्रिप स्थिति:

en: Filmstrip right, left button background color:
hi: फिल्मस्ट्रिप दाएं, बाएं बटन पृष्ठभूमि का रंग:

en: Filmstrip right, left buttons background color:
hi: फिल्मस्ट्रिप दाएं, बाएं बटन पृष्ठभूमि का रंग:

en: Filmstrip right, left buttons color:
hi: फिल्मस्ट्रिप दाएं, बाएं बटन का रंग:

en: Filmstrip right, left buttons size:
hi: फिल्मस्ट्रिप दाएं, बाएं बटन का आकार:

en: Filmstrip size:
hi: फिल्मस्ट्रिप का आकार:

en: Filmstrip thumbnail active border color:
hi: फिल्मस्ट्रिप थम्बनेल सक्रिय सीमा रंग:

en: Filmstrip thumbnail active border width:
hi: फिल्मस्ट्रिप थम्बनेल सक्रिय सीमा चौड़ाई:

en: Filmstrip thumbnail border color:
hi: फिल्मस्ट्रिप थम्बनेल सीमा रंग:

en: Filmstrip thumbnail border radius:
hi: फिल्मस्ट्रिप थम्बनेल सीमा त्रिज्या:

en: Filmstrip thumbnail border style:
hi: फिल्मस्ट्रिप थम्बनेल सीमा शैली:

en: Filmstrip thumbnail border width:
hi: फिल्मस्ट्रिप थम्बनेल सीमा चौड़ाई:

en: Filmstrip thumbnail deactive transparency:
hi: फिल्मस्ट्रिप थम्बनेल अक्रिय पारदर्शिता:

en: Filmstrip thumbnail margin:
hi: फिल्मस्ट्रिप थम्बनेल मार्जिन:

en: Filmstrip/Slider bullet position:
hi: फिल्मस्ट्रिप / स्लाइडर गोली स्थिति:

en: First
hi: पहले

en: Fixed width:
hi: निश्चित चौड़ाई:

en: Flag
hi: झंडा

en: Font color:
hi: फ़ॉन्ट के रंग:

en: Font family:
hi: फ़ॉन्ट परिवार:

en: Font size:
hi: फ़ॉन्ट आकार:

en: Font weight:
hi: फ़ॉन्ट वजन:

en: Frontend thumbnail dimensions:
hi: दृश्यपटल थम्बनेल आयाम:

en: Full background color:
hi: पूरी पृष्ठभूमि का रंग:

en: Full background transparency:
hi: पूरी पृष्ठभूमि पारदर्शिता:

en: Full border color:
hi: पूर्ण सीमा रंग:

en: Full border radius:
hi: पूर्ण सीमा त्रिज्या:

en: Full border style:
hi: पूर्ण सीमा शैली:

en: Full border width:
hi: पूर्ण सीमा चौड़ाई:

en: Full padding:
hi: पूर्ण गद्दी:

en: Full width info:
hi: पूर्ण चौड़ाई की जानकारी:

en: Full width lightbox:
hi: पूर्ण चौड़ाई Lightbox:

en: Full width title:
hi: पूर्ण चौड़ाई शीर्षक:

en: Fullscreen
hi: पूर्ण स्क्रीन

en: Fullscreen close button color:
hi: पूर्णस्क्रीन करीब बटन का रंग:

en: Galleries
hi: गैलरी

en: Gallery
hi: गेलरी

en: Gallery autoupdate interval:
hi: गैलरी स्वतः अद्यतन अंतराल:

en: Gallery autoupdate option:
hi: गैलरी स्वतः अद्यतन विकल्प:

en: Gallery autoupdate option:
hi: गैलरी स्वतः अद्यतन विकल्प:

en: Gallery content type:
hi: गैलरी सामग्री प्रकार:

en: Gallery is empty.
hi: गैलरी खाली है।

en: Gallery role:
hi: गैलरी भूमिका:

en: Gallery:
hi: गेलरी:

en: Generate
hi: उत्पन्न

en: Generate Shortcode
hi: शोर्ट उत्पन्न

en: Generated thumbnail dimensions:
hi: सृजित थम्बनेल आयाम:

en: Get Some Help
hi: कुछ सहायता मिली

en: Global options
hi: ग्लोबल विकल्प

en: Go to the first page
hi: पहले पेज पर जाएं

en: Go to the last page
hi: पिछले पृष्ठ पर जाएं

en: Go to the next page
hi: अगले पृष्ठ पर जाएं

en: Go to the previous page
hi: पिछले पृष्ठ पर जाएं

en: Grayscale
hi: स्केल

en: Groove
hi: नाली

en: Heart
hi: दिल

en: Help
hi: मदद

en: Hey! How's It Going?
hi: अरे! ये कैसा चल रहा है?

en: Hide
hi: छिपाना

en: Hide Comments
hi: टिप्पणियां छुपाएं

en: Hide info
hi: जानकारी छिपाने

en: Hide order column
hi: पसंदीदा में आदेश स्तंभ

en: Hide rating
hi: छुपाएं रेटिंग

en: Hit counter alignment:
hi: काउंटर संरेखण मारो:

en: Hit counter background color:
hi: काउंटर पृष्ठभूमि रंग मारा:

en: Hit counter background transparency:
hi: काउंटर पृष्ठभूमि पारदर्शिता मारो:

en: Hit counter border color:
hi: काउंटर सीमा रंग मारो:

en: Hit counter border radius:
hi: काउंटर सीमा त्रिज्या मारो:

en: Hit counter border style:
hi: काउंटर सीमा शैली मारो:

en: Hit counter border width:
hi: काउंटर सीमा चौड़ाई मारो:

en: Hit counter font color:
hi: काउंटर फ़ॉन्ट रंग मारो:

en: Hit counter font family:
hi: काउंटर फ़ॉन्ट परिवार मारो:

en: Hit counter font size:
hi: हिट काउंटर फ़ॉन्ट आकार:

en: Hit counter font weight:
hi: काउंटर फ़ॉन्ट वजन मारो:

en: Hit counter margin:
hi: काउंटर मार्जिन मारो:

en: Hit counter padding:
hi: काउंटर गद्दी मारो:

en: Hit counter position:
hi: काउंटर स्थिति मारो:

en: Hit on images you want to add to existing gallery or press Select All button for adding all images.
hi: छवियों पर मारो आप मौजूदा गैलरी या प्रेस सभी छवियों को जोड़ने के लिए सभी बटन का चयन करने के लिए जोड़ना चाहते हैं।

en: Hits:
hi: हिट:

en: Horizontal
hi: क्षैतिज

en: Hover effect value:
hi: प्रभाव मूल्य घुमाएं:

en: Hover effect:
hi: प्रभाव घुमाएं:

en: I've already left a review
hi: मैं पहले से ही एक समीक्षा छोड़ दिया है

en: IP
hi: आईपी

en: If you disable description only the title of the album will be displayed.
hi: आप वर्णन अक्षम करते ही एलबम के शीर्षक प्रदर्शित किया जाएगा।

en: If you want to display all albums you should leave it blank or insert 0.
hi: आप सभी एलबम को प्रदर्शित करना चाहते हैं, तो आप इसे खाली छोड़ या 0 डालने चाहिए।

en: If you want to display all images you should leave it blank or insert 0.
hi: आप सभी छवियों को प्रदर्शित करना चाहते हैं, तो आप इसे खाली छोड़ या 0 डालने चाहिए।

en: Image
hi: छवि

en: Image Browser
hi: छवि ब्राउज़र

en: Image Maximum Dimensions:
hi: छवि अधिकतम आयाम:

en: Image Thumbnail dimensions:
hi: छवि थंबनेल आयाम:

en: Image border color:
hi: छवि सीमा का रंग:

en: Image border style:
hi: छवि सीमा शैली:

en: Image border width:
hi: छवि सीमा चौड़ाई:

en: Image description position on slideshow
hi: स्लाइड शो पर छवि विवरण स्थिति

en: Image dimensions:
hi: छवि आयाम:

en: Image options
hi: छवि विकल्प

en: Image role:
hi: छवि भूमिका:

en: Image thumbnail dimensions:
hi: छवि थंबनेल आयाम:

en: Image thumbnail height:
hi: छवि थंबनेल ऊंचाई:

en: Image thumbnail width:
hi: छवि थंबनेल चौड़ाई:

en: Image thumbnail width:
hi: छवि थंबनेल चौड़ाई:

en: Image title position on slideshow
hi: स्लाइड शो पर छवि शीर्षक स्थिति

en: Image title:
hi: छवि शीर्षक:

en: Image width for Blog Style view:
hi: ब्लॉग शैली देखने के लिए छवि चौड़ाई:

en: Image width for Image Browser view:
hi: छवि ब्राउज़र देखने के लिए छवि चौड़ाई:

en: Image width:
hi: इमेज की चौड़ाई:

en: Images count
hi: छवियाँ गिनती

en: Images directory:
hi: छवियाँ निर्देशिका:

en: Images limit:
hi: छवियाँ सीमा:

en: Images limit:
hi: छवियाँ सीमा:

en: Images per load:
hi: लोड प्रति छवियाँ:

en: Images per page in Blog Style view:
hi: ब्लॉग शैली को ध्यान में रखते प्रति पृष्ठ चित्र:

en: Images per page:
hi: प्रति पृष्ठ चित्र:

en: Import
hi: आयात

en: Import from Media Library:
hi: मीडिया लाइब्रेरी से आयात करें:

en: Import selected images
hi: आयात चयनित छवियों

en: Info alignment:
hi: जानकारी संरेखण:

en: Info background color:
hi: जानकारी पृष्ठभूमि का रंग:

en: Info background transparency:
hi: जानकारी पृष्ठभूमि पारदर्शिता:

en: Info border color:
hi: जानकारी सीमा रंग:

en: Info border radius:
hi: जानकारी सीमा त्रिज्या:

en: Info border style:
hi: जानकारी सीमा शैली:

en: Info border width:
hi: जानकारी सीमा चौड़ाई:

en: Info margin:
hi: जानकारी मार्जिन:

en: Info padding:
hi: जानकारी गद्दी:

en: Info position:
hi: जानकारी स्थिति:

en: Input an existing directory inside the Wordpress directory to store uploaded images.<br />Old directory content will be moved to the new one.
hi: इनपुट Wordpress निर्देशिका के अंदर एक मौजूदा निर्देशिका। अपलोड की छवियों को स्टोर /> पुरानी निर्देशिका सामग्री को नया करने के लिए ले जाया जाएगा <br करने के लिए।

en: Insert Shortcode
hi: सम्मिलित शोर्ट

en: Inset
hi: इनसेट

en: Instagram embed type:
hi: इंस्टाग्राम ट्वीट के प्रकार:

en: Instagram only
hi: इंस्टाग्राम केवल

en: Instagram recent post number must be between 1 and 33.
hi: इंस्टाग्राम हाल ही में पोस्ट नंबर 1 और 33 के बीच होना चाहिए।

en: Instagram username:
hi: इंस्टाग्राम उपयोगकर्ता नाम:

en: Interval between two images.
hi: दो छवियों के बीच अंतराल।

en: Item Succesfully Deleted.
hi: आइटम सफलतापूर्वक नष्ट कर दिया।

en: Item Succesfully Published.
hi: आइटम सफलतापूर्वक प्रकाशित।

en: Item Succesfully Recovered.
hi: आइटम सफलतापूर्वक बरामद किए।

en: Item Succesfully Saved.
hi: आइटम सफलतापूर्वक बचाया।

en: Item Succesfully Unpublished.
hi: आइटम सफलतापूर्वक अप्रकाशित।

en: Items Succesfully Deleted.
hi: आइटम सफलतापूर्वक नष्ट कर दिया।

en: Items Succesfully Published.
hi: आइटम सफलतापूर्वक प्रकाशित।

en: Items Succesfully Reset.
hi: आइटम सफलतापूर्वक रीसेट।

en: Items Succesfully Saved.
hi: आइटम सफलतापूर्वक बचा लिया।

en: Items Succesfully Unpublished.
hi: आइटम सफलतापूर्वक अप्रकाशित।

en: Items Succesfully resized.
hi: आइटम सफलतापूर्वक आकार बदला।

en: Kaleidoscope
hi: बहुरूपदर्शक

en: Keep aspect ratio
hi: अनुपात बनाये रखें

en: Last
hi: गत

en: Leave A Review?
hi: समीक्षा लिखें?

en: Left
hi: बाएं

en: Lightbox
hi: प्रकाश बॉक्स

en: Lightbox autoplay:
hi: लाइटबॉक्स ऑटोप्ले:

en: Lightbox background color:
hi: लाइटबॉक्स पृष्ठभूमि का रंग:

en: Lightbox dimensions:
hi: Lightbox के आयाम:

en: Lightbox effect:
hi: Lightbox प्रभाव:

en: Lightbox slideshow effect.
hi: Lightbox स्लाइड शो प्रभाव।

en: Lighter
hi: लाइटर

en: Ligthbox settings
hi: लाइटबॉक्स सेटिंग्स

en: Load More
hi: और लोड करो

en: Load More...
hi: और लोड करो...

en: Load more
hi: और लोड करो

en: Log into Facebook with your app
hi: अपने अनुप्रयोग के साथ फेसबुक में प्रवेश करें

en: Logout of your app
hi: अपने अनुप्रयोग के लॉगआउट

en: Make a directory
hi: एक निर्देशिका बनाने

en: Manual
hi: मैनुअल

en: Margin:
hi: मार्जिन:

en: Masonry
hi: चिनाई

en: Masonry Album
hi: चिनाई एल्बम

en: Masonry:
hi: चिनाई:

en: Max. number of album columns:
hi: मैक्स। एल्बम स्तंभों की संख्या:

en: Max. number of carousel images:
hi: मैक्स। हिंडोला छवियों की संख्या:

en: Max. number of image columns:
hi: मैक्स। छवि के स्तंभों की संख्या:

en: Max. number of image columns:
hi: मैक्स। छवि के स्तंभों की संख्या:

en: Max. number of images:
hi: मैक्स। छवियों की संख्या:

en: Maximize
hi: अधिकतम करें

en: Maximum value for album thumbnail width.
hi: एल्बम थंबनेल चौड़ाई के लिए अधिकतम मूल्य।

en: Maximum value for image width.
hi: छवि चौड़ाई के लिए अधिकतम मूल्य।

en: Maximum value for thumbnail width.
hi: थंबनेल चौड़ाई के लिए अधिकतम मूल्य।

en: Maximum values for album thumb width and height.
hi: एल्बम अंगूठे चौड़ाई और ऊंचाई के लिए अधिकतम मूल्य हैं।

en: Maximum values for carousel width and height.
hi: हिंडोला चौड़ाई और ऊंचाई के लिए अधिकतम मूल्य हैं।

en: Maximum values for lightbox width and height.
hi: Lightbox चौड़ाई और ऊंचाई के लिए अधिकतम मूल्य हैं।

en: Maximum values for slideshow width and height.
hi: स्लाइड शो चौड़ाई और ऊंचाई के लिए अधिकतम मूल्य हैं।

en: Maximum values for thumbnail dimension.
hi: थम्बनेल आयाम के लिए अधिकतम मूल्य हैं।

en: Maximum values for thumbnail width and height.
hi: थंबनेल चौड़ाई और ऊंचाई के लिए अधिकतम मूल्य हैं।

en: Maximum values for watermark image width and height.
hi: वॉटरमार्क छवि चौड़ाई और ऊंचाई के लिए अधिकतम मूल्य हैं।

en: Maybe Later
hi: शायद बाद में

en: Media library
hi: मीडिया लाइब्रेरी

en: Meta auto-fill:
hi: मेटा ऑटो भरें:

en: Minimum 1 min.
hi: कम से कम 1 मिनट।

en: Mixed
hi: मिश्रित

en: More
hi: अधिक

en: Mosaic
hi: मौज़ेक

en: Mosaic thumbnails do not have fixed size, but are proportional to the width of the parent container. This option keeps thumbs to look nice when viewed with very large or very small screen. Prevents zooming of thumbs.
hi: मूसा की थंबनेल निश्चित आकार है, लेकिन माता-पिता कंटेनर की चौड़ाई के लिए आनुपातिक नहीं कर रहे हैं। यह विकल्प बहुत बड़ी या बहुत छोटे परदे के साथ देखे जाने पर अच्छी लग रही करने के लिए आगे बढ़ने की अनुमति रहती है। अंगूठे की जूमिंग रोकता है।

en: Mosaic:
hi: मोज़ेक:

en: Music url:
hi: संगीत यूआरएल:

en: Name
hi: नाम

en: Name field is required.
hi: नाम फ़ील्ड आवश्यक है।

en: Name:
hi: नाम:

en: Negative
hi: नकारात्मक

en: Never show again
hi: फिर कभी दिखाई मत देना

en: Next
hi: अगला

en: Next, previous buttons values.
hi: इसके बाद, पिछले बटन मूल्यों।

en: Next/Previous buttons:
hi: अगले / पिछले बटन:

en: NextGen Gallery Import to Photo Gallery
hi: फोटो गैलरी नेक्स्टजेन गैलरी आयात

en: No
hi: नहीं

en: No files to upload
hi: कोई फाइल अपलोड करने के लिए

en: No update
hi: कोई अपग्रेड नहीं

en: None
hi: कोई नहीं

en: Normal
hi: साधारण

en: Not rated yet.
hi: अभी तक मूल्यांकन नहीं किया गया।

en: Note that media must have public privacy.
hi: मीडिया जनता गोपनीयता होनी चाहिए कि ध्यान दें।

en: Number (0 for all):
hi: नंबर (सभी के लिए 0):

en: Number of Instagram recent posts to add to gallery:
hi: इंस्टाग्राम हाल के पदों की संख्या गैलरी में जोड़ने के लिए:

en: Number of album columns:
hi: एल्बम स्तंभों की संख्या:

en: Number of image columns:
hi: छवि स्तंभ की संख्या:

en: Number of image rows:
hi: छवि की पंक्तियों की संख्या:

en: Numbering:
hi: नंबरिंग:

en: On hover
hi: हॉवर पर

en: Once uninstalled, this can't be undone. You should use a Database Backup plugin of WordPress to back up all the data first.
hi: की स्थापना रद्द करने के बाद, यह पूर्ववत नहीं किया जा सकता है। आप पहली बार सभी डेटा को वापस करने के लिए वर्डप्रेस का एक डेटाबेस बैकअप प्लगइन का उपयोग करना चाहिए।

en: Only
hi: केवल

en: Only .png format is supported.
hi: केवल .png प्रारूप का समर्थन किया है।

en: Only author can change a gallery.
hi: केवल लेखक एक गैलरी बदल सकते हैं।

en: Only author can change an album.
hi: केवल लेखक एक एलबम बदल सकते हैं।

en: Only author can change an image.
hi: केवल लेखक एक छवि बदल सकते हैं।

en: Opacity value must be in the range of 0 to 100.
hi: अस्पष्टता मूल्य 0 से 100 की रेंज में होना चाहिए।

en: Open image in original size.
hi: मूल आकार में ओपन छवि।

en: Open in new window:
hi: नई विंडो में खोलें:

en: Open in:
hi: में खुलेगा:

en: Open lightbox
hi: ओपन Lightbox

en: Open new window when redirecting.
hi: पुनः निर्देशित जब नया विंडो खोलें।

en: Options
hi: विकल्प

en: Options Succesfully Saved.
hi: विकल्प सफलतापूर्वक बचाया।

en: Order
hi: व्यवस्था

en: Order by:
hi: द्वारा आदेश:

en: Order images:
hi: छवियों आदेश:

en: Ordering Succesfully Saved.
hi: सफलतापूर्वक गयी आदेश दे।

en: Outset
hi: शुरू

en: Overlay background color:
hi: ओवरले पृष्ठभूमि का रंग:

en: Overlay background transparency:
hi: ओवरले पृष्ठभूमि पारदर्शिता:

en: PHP function
hi: PHP समारोह

en: Padding:
hi: गद्दी:

en: Page Navigation
hi: पृष्ठ नेविगेशन

en: Parameters
hi: पैरामीटर्स

en: Paste
hi: चिपकाएं

en: Pause
hi: ठहराव

en: Percentage of container's width
hi: कंटेनर की चौड़ाई का प्रतिशत

en: Photo Gallery
hi: फोटो गैलरी

en: Photo Gallery Add-ons
hi: फोटो गैलरी Add-ons

en: Photo Gallery Export / Import
hi: फोटो गैलरी निर्यात / आयात

en: Photo Gallery Export/Import helps to move created galleries and albums from one site to another. This way you can save the gallery/album options and manual modifications.
hi: फोटो गैलरी निर्यात / आयात दूसरे के लिए एक साइट से बनाया दीर्घाओं और एलबम को स्थानांतरित करने में मदद करता है। इस तरह से आप गैलरी / एल्बम विकल्प और मैनुअल संशोधनों को बचा सकता है।

en: Photo Gallery Facebook
hi: फोटो गैलरी फेसबुक

en: Photo Gallery Facebook is an add-on, which helps to display Facebook photos and videos within Photo Gallery plugin. You can create Facebook-only galleries, embed individual images and videos or include Facebook albums within mixed type albums.
hi: फोटो गैलरी फेसबुक एक ऐड-ऑन, फोटो गैलरी प्लगइन के भीतर फेसबुक तस्वीरें और वीडियो प्रदर्शित करने के लिए मदद करता है जो है। आप फेसबुक-केवल दीर्घाओं, एम्बेड व्यक्ति चित्र और वीडियो बनाने या मिश्रित प्रकार एलबम के भीतर फेसबुक एलबम शामिल कर सकते हैं।

en: Photo Gallery options
hi: फोटो गैलरी विकल्प

en: Photo URL example:
hi: फोटो यूआरएल उदाहरण:

en: Photo gallery plugin autoupdate interval.
hi: स्वतः अद्यतन अंतराल प्लगइन फोटो गैलरी।

en: Play
hi: प्ले

en: Play icon over the video thumbnail:
hi: वीडियो थंबनेल पर आइकन खेलने के लिए:

en: Play, pause buttons size:
hi: बटन के आकार को थामने के लिए, खेलने के लिए:

en: Play/Pause button:
hi: / रोकें बटन खेलने के लिए:

en: Please enter url to embed.
hi: एम्बेड करने के लिए यूआरएल दर्ज करें।

en: Position:
hi: स्थान:

en: Preload images:
hi: प्रीलोड छवियों:

en: Press Add Albums/Galleries button to choose the galleries and albums which will be included into newly created album.
hi: प्रेस एलबम्स दीर्घाओं और एलबम जो नव निर्मित एलबम में शामिल किया जाएगा चुनने के लिए जोड़ें / गैलरी बटन।

en: Press Add New button to create a new page with gallery/album.
hi: प्रेस दीर्घा / एल्बम के साथ एक नया पृष्ठ बनाने के लिए नया बटन जोड़ें।

en: Press Add New button to create your album.
hi: प्रेस अपने एलबम बनाने के लिए नया बटन जोड़ें

en: Press Add New button to create your gallery.
hi: प्रेस अपने गैलरी बनाने के लिए नया बटन जोड़ें।

en: Press Add button to add selected items to your album.
hi: प्रेस अपने एलबम के लिए चयनित आइटम जोड़ने के लिए बटन जोड़ें।

en: Press Save button. If you want to additionally create an album navigate to Photo Gallery/Albums or navigate to Pages section to insert created gallery into a page.
hi: बटन प्रेस सहेजें। आप इसके अतिरिक्त एक एलबम फोटो गैलरी / एल्बम के लिए नेविगेट या एक पेज में बनाया गैलरी डालने के लिए पेज अनुभाग पर नेविगेट बनाना चाहते हैं।

en: Press Save button. Navigate to Pages section to insert created album into a page.
hi: बटन प्रेस सहेजें। पेज अनुभाग नेविगेट एक पेज में बनाया एल्बम डालने के लिए।

en: Press Start Tour to learn how to create your first Photo Gallery.
hi: प्रेस शुरू टूर आपकी पहली फोटो गैलरी बनाने के लिए कैसे जानने के लिए।

en: Press add image button to open Image Upload to add images to gallery.
hi: प्रेस दीर्घा के लिए छवियों को जोड़ने की छवि अपलोड खोलने के लिए छवि बटन जोड़ने।

en: Press for result
hi: परिणाम के लिए प्रेस

en: Press to upload images. If you plan to create gallery based on images stored in standard WordPress Media Library, you must enable "Import from Media Library" option from "Global options".
hi: छवियों को अपलोड करने के लिए दबाएँ। आप मानक वर्डप्रेस मीडिया लाइब्रेरी में संग्रहीत छवियों पर आधारित गैलरी बनाने की योजना है, तो आप "मीडिया लाइब्रेरी से आयात" "ग्लोबल विकल्प" से विकल्प सक्षम करना होगा।

en: Preview image:
hi: पूर्वावलोकन छवि:

en: Previous
hi: पूर्व

en: Processing uploaded files...
hi: प्रसंस्करण अपलोड की गई फ़ाइलों ...

en: Publish
hi: प्रकाशित करना

en: Publish Page
hi: प्रकाशित पृष्ठ

en: Publish the page.
hi: पेज प्रकाशित करें।

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Published:
hi: प्रकाशित:

en: Published:
hi: प्रकाशित:

en: Random
hi: बिना सोचे समझे

en: Rated.
hi: मूल्यांकन किया गया।

en: Rating
hi: रेटिंग

en: Rating alignment:
hi: रेटिंग संरेखण:

en: Rating color:
hi: रेटिंग का रंग:

en: Rating hover color:
hi: रेटिंग मंडराना का रंग:

en: Rating icon count:
hi: रेटिंग आइकन गिनती:

en: Rating icon:
hi: रेटिंग आइकन:

en: Rating padding:
hi: रेटिंग गद्दी:

en: Rating position:
hi: रेटिंग स्थिति:

en: Rating size:
hi: रेटिंग का आकार:

en: Ratings
hi: रेटिंग

en: Read More in User Manual
hi: उपयोगकर्ता के लिए मैनुअल में और अधिक पढ़ें

en: Recreate Thumbnail
hi: थंबनेल बहलाना

en: Redirect
hi: पुनर्निर्देशन

en: Redirect to url
hi: यूआरएल को अनुप्रेषित

en: Removal
hi: निष्कासन

en: Remove items
hi: आइटम हटाएँ

en: Rename item
hi: आइटम का नाम बदलें

en: Reset
hi: रीसेट

en: Reset all options
hi: सभी विकल्पों को रीसेट

en: Reset image
hi: रीसेट की छवि

en: Resizable mosaic
hi: आकार बदलने योग्य पच्चीकारी

en: Resizable mosaic:
hi: आकार बदलने योग्य पच्चीकारी:

en: Resize
hi: आकार बदलें

en: Resize images to:
hi: छवियों का आकार बदलें:

en: Resolution
hi: संकल्प

en: Restore
hi: पुनर्स्थापित

en: Ridge
hi: टीला

en: Right
hi: सही

en: Right click protection:
hi: राइट क्लिक करें संरक्षण:

en: Right, left buttons background color:
hi: ठीक है, बटन पृष्ठभूमि रंग छोड़ दिया:

en: Right, left buttons border color:
hi: ठीक है, बटन सीमा रंग छोड़ दिया:

en: Right, left buttons border radius:
hi: ठीक है, बटन सीमा त्रिज्या छोड़ दिया:

en: Right, left buttons border style:
hi: ठीक है, बटन सीमा शैली छोड़ दिया:

en: Right, left buttons border width:
hi: ठीक है, बटन सीमा चौड़ाई छोड़ दिया:

en: Right, left buttons box shadow:
hi: दाएं, बाएं बटन छाया बॉक्स:

en: Right, left buttons color:
hi: ठीक है, बटन रंग छोड़ दिया:

en: Right, left buttons height:
hi: ठीक है, बटन ऊंचाई छोड़ दिया:

en: Right, left buttons size:
hi: दाएं, बाएं बटन का आकार:

en: Right, left buttons style:
hi: ठीक है, बटन शैली छोड़ दिया:

en: Right, left buttons transparency:
hi: ठीक है, बटन पारदर्शिता छोड़ दिया:

en: Right, left buttons width:
hi: दाएं, बाएं बटन चौड़ाई:

en: Right, left, close buttons hover color:
hi: दाएं, बाएं, बटन बंद रंग मंडराना:

en: Roles:
hi: भूमिका:

en: Rotate
hi: घुमाएँ

en: Saturate
hi: तर

en: Save
hi: सहेजें

en: Save Album
hi: सहेजें एल्बम

en: Save Order
hi: सहेजें आदेश

en: Save gallery
hi: सहेजें गैलरी

en: Scale
hi: स्केल

en: Scale In
hi: में स्केल

en: Scale Out
hi: नापें

en: Scroll Load
hi: स्क्रॉल लोड

en: Search
hi: खोज

en: Search box width:
hi: खोज बॉक्स चौड़ाई:

en: Select Album
hi: एल्बम का चयन करें

en: Select All
hi: सबका चयन करें

en: Select Gallery
hi: चुनें गैलरी

en: Select Images
hi: छवियों का चयन

en: Select Tag.
hi: चुनें और टैग।

en: Select Theme
hi: चुनें थीम

en: Select album/gallery
hi: एल्बम का चयन / गैलरी

en: Select albums/galleries which you want to add to the album.
hi: एलबम का चयन / दीर्घाओं जो आप एलबम में जोड़ना चाहते हैं।

en: Select gallery
hi: गैलरी का चयन

en: Select the area for the thumbnail.
hi: थंबनेल के लिए क्षेत्र का चयन करें।

en: Select the gallery/album and define view-related options.
hi: गैलरी / एल्बम का चयन करें और देखें संबंधी विकल्पों को परिभाषित।

en: Select the view option you want to use for your gallery/album based on provided display options
hi: आप अपनी गैलरी के लिए उपयोग करना चाहते हैं दृश्य विकल्प का चयन / उपलब्ध कराई प्रदर्शन विकल्पों के आधार पर एल्बम

en: Selected
hi: चुना गया

en: Separator color:
hi: सेपरेटर का रंग:

en: Separator style:
hi: सेपरेटर शैली:

en: Separator width:
hi: सेपरेटर चौड़ाई:

en: Sepia
hi: एक प्रकार की मछली

en: Set Watermark
hi: वॉटरमार्क सेट

en: Set the settings for gallery/album.
hi: गैलरी / एल्बम के लिए सेटिंग्स सेट।

en: Shadow:
hi: छाया:

en: Share buttons color:
hi: शेयर बटन का रंग:

en: Share on Facebook
hi: फेसबुक पर सांझा करें

en: Share on Google+
hi: गूगल पर साझा करें

en: Share on Pinterest
hi: Pinterest पर साझा करें

en: Share on Tumblr
hi: Tumblr पर साझा करें

en: Share on Twitter
hi: ट्विटर पर साझा करें

en: Shortcode
hi: छोटे संकेत

en: Show "Order by" dropdown list:
hi: शो लटकती सूची  द्वारा आदेश:

en: Show Comments
hi: दिखाएँ टिप्पणियां

en: Show Next / Previous buttons:
hi: अगले / पिछले बटन दिखाएँ:

en: Show Tag Names:
hi: टैग नाम दिखाएँ:

en: Show album/gallery name:
hi: एल्बम / गैलरी नाम दिखायें:

en: Show comments
hi: दिखाएँ टिप्पणियां

en: Show description in Vertical Masonry view:
hi: कार्यक्षेत्र चिनाई दृश्य में विवरण दिखाएँ:

en: Show gallery name:
hi: गैलरी नाम दिखायें:

en: Show image title:
hi: छवि के शीर्षक दिखाएं:

en: Show images count:
hi: शो छवियों गिनती:

en: Show info
hi: जानकारी दिखाएँ

en: Show on hover
hi: मंडराना पर दिखाएँ

en: Show order column
hi: शो आदेश स्तंभ

en: Show rating
hi: दिखाएँ रेटिंग

en: Show search box:
hi: खोज बॉक्स दिखाएं:

en: Show tag box:
hi: टैग बॉक्स दिखाएं:

en: Show title:
hi: शीर्षक दिखाओ:

en: Show/hide comments for custom post types:
hi: कस्टम पोस्ट प्रकार के लिए दिखाने / छिपाने टिप्पणी नहीं:

en: Show/hide custom post types:
hi: दिखाने / छिपाने कस्टम पोस्ट प्रकार:

en: Size
hi: आकार

en: Skew
hi: तिरछा

en: Slate
hi: स्लेट

en: Slice Horizontal
hi: स्लाइस क्षैतिज

en: Slice Vertical
hi: स्लाइस कार्यक्षेत्र

en: Slide Horizontal
hi: क्षैतिज स्लाइड

en: Slide Vertical
hi: खड़ी स्लाइड

en: Slider bullet active background color:
hi: स्लाइडर गोली सक्रिय पृष्ठभूमि का रंग:

en: Slider bullet active border color:
hi: स्लाइडर गोली सक्रिय सीमा रंग:

en: Slider bullet active border width:
hi: स्लाइडर गोली सक्रिय सीमा चौड़ाई:

en: Slider bullet background color:
hi: स्लाइडर गोली पृष्ठभूमि का रंग:

en: Slider bullet border radius:
hi: स्लाइडर गोली सीमा त्रिज्या:

en: Slider bullet height:
hi: स्लाइडर गोली ऊंचाई:

en: Slider bullet margin:
hi: स्लाइडर गोली मार्जिन:

en: Slider bullet width:
hi: स्लाइडर गोली चौड़ाई:

en: Slideshow
hi: स्लाइड शो

en: Slideshow Effect:
hi: स्लाइड शो प्रभाव:

en: Slideshow Filmstrip size:
hi: स्लाइड शो फिल्मस्ट्रिप का आकार:

en: Slideshow dimensions:
hi: स्लाइड शो आयाम:

en: Slideshow dimensions:
hi: स्लाइड शो आयाम:

en: Slideshow effect:
hi: स्लाइड शो प्रभाव:

en: Slideshow filmstrip size:
hi: स्लाइड शो फ़िल्मस्ट्रिप का आकार:

en: Slug
hi: काउंटर

en: Slug:
hi: स्लग:

en: Social options
hi: सामाजिक विकल्प

en: Solid
hi: ठोस

en: Sort images by:
hi: छवियों द्वारा क्रमबद्ध करें:

en: Square
hi: वर्ग

en: Star
hi: तारा

en: Start
hi: प्रारंभ

en: Submit
hi: प्रस्तुत करना

en: Sure! I'd love to!
hi: ज़रूर! मुझे खुशी होगी!

en: Tags
hi: टैग

en: Text
hi: टेक्स्ट

en: Text Color:
hi: पाठ का रंग:

en: Text background color:
hi: पाठ पृष्ठभूमि का रंग:

en: Text border color:
hi: पाठ सीमा रंग:

en: Text border style:
hi: पाठ सीमा शैली:

en: Text div border radius:
hi: पाठ div सीमा त्रिज्या:

en: Text div border width:
hi: पाठ div सीमा चौड़ाई:

en: Text div padding:
hi: पाठ div गद्दी:

en: Thank you for using WordPress %s! We hope that you've found everything you need, but if you have any questions:
hi: वर्डप्रेस %s! को प्रयोग करने के लिए धन्यवाद! आप किसी भी प्रश्न हैं, तो हम आप की जरूरत है सब कुछ मिल गया है कि उम्मीद है, लेकिन:

en: The default size of the thumbnail which will be displayed in the website.
hi: वेबसाइट में प्रदर्शित किया जाएगा जो थंबनेल डिफ़ॉल्ट आकार।

en: The following Database Tables successfully deleted:
hi: निम्नलिखित डेटाबेस तालिकाओं सफलतापूर्वक नष्ट कर दिया:

en: The following Database Tables will be deleted:
hi: निम्नलिखित डेटाबेस तालिकाओं को हटा दिया जाएगा:

en: The gallery images view type in the album.
hi: गैलरी छवियों एल्बम में टाइप देखें।

en: The gallery is not empty. Please delete all the images first.
hi: गैलरी खाली नहीं है। पहले सभी छवियों को हटा दें।

en: The image has been deleted.
hi: छवि को हटा दिया गया है।

en: The item is successfully set as default.
hi: आइटम सफलतापूर्वक डिफ़ॉल्ट के रूप में सेट किया गया है।

en: The maximum size of resized image.
hi: resized छवि का अधिकतम आकार।

en: The maximum size of the generated thumbnail. Its dimensions should be larger than the ones of the frontend thumbnail.
hi: उत्पन्न लघुचित्र का अधिकतम आकार। इसका आयाम दृश्यपटल थंबनेल के लोगों की तुलना में बड़ा होना चाहिए।

en: The maximum size of the uploaded image (0 for original size).
hi: अपलोड की गई छवि का अधिकतम आकार (मूल आकार के लिए 0)।

en: The selected album expanded content will be displayed.
hi: चयनित एल्बम विस्तृत सामग्री प्रदर्शित किया जाएगा।

en: The slug must be unique.
hi: काउंटर अद्वितीय होना चाहिए।

en: The thumbnail successfully croped.
hi: झलक सफलतापूर्वक croped।

en: Theme:
hi: थीम:

en: Themes
hi: विषय

en: There are no images in this gallery.
hi: इस गैलरी में कोई चित्र नहीं है।

en: There are no images matching your search.
hi: अपनी खोज से मेल खाते कोई चित्र नहीं है।

en: There is a new %s version
hi: एक नए %s संस्करण है

en: There is no album selected or the album was deleted.
hi: वहाँ चयनित कोई एल्बम नहीं है या एल्बम को नष्ट कर दिया गया था।

en: There is no gallery selected or the gallery was deleted.
hi: वहाँ चयनित कोई गैलरी है या गैलरी से नष्ट कर दिया गया था।

en: There is no shortcode with such ID!
hi: ऐसे आईडी के साथ कोई शोर्ट नहीं है!

en: There is no theme selected or the theme was deleted.
hi: वहाँ चयनित कोई विषय है या विषय को नष्ट कर दिया गया था।

en: This addon integrates NextGen with Photo Gallery allowing to import images and related data from NextGen to use with Photo Gallery
hi: यह addon फोटो गैलरी फोटो गैलरी के साथ उपयोग करने के NextGen से छवियों और संबंधित डेटा आयात करने की अनुमति के साथ NextGen को एकीकृत

en: This is not a valid email address.
hi: यह एक मान्य ईमेल पता नहीं है।

en: This section allows you to add/edit album.
hi: इस अनुभाग में आप / संपादन एल्बम को जोड़ने के लिए अनुमति देता है।

en: This section allows you to add/edit gallery.
hi: इस अनुभाग में आप / संपादन गैलरी जोड़ने के लिए अनुमति देता है।

en: This section allows you to add/edit theme.
hi: इस अनुभाग में आप / संपादन विषय को जोड़ने के लिए अनुमति देता है।

en: This section allows you to change settings for different views and general options.
hi: इस अनुभाग में आप अलग अलग विचार और सामान्य विकल्प के लिए सेटिंग्स को बदलने की अनुमति देता है।

en: This section allows you to create, edit and delete albums.
hi: इस अनुभाग में आप बनाते हैं, एलबम को संपादित करने और नष्ट करने के लिए अनुमति देता है।

en: This section allows you to create, edit and delete galleries.
hi: यह खंड तुम बनाने दीर्घाओं को संपादित करने और नष्ट करने के लिए अनुमति देता है।

en: This section allows you to create, edit and delete tags.
hi: यह खंड तुम बनाने के टैग को संपादित करने और नष्ट करने के लिए अनुमति देता है।

en: This section allows you to create, edit and delete themes.
hi: यह खंड तुम बनाने के विषयों को संपादित करने और नष्ट करने के लिए अनुमति देता है।

en: This section allows you to manage the image comments.
hi: इस अनुभाग में आप छवि टिप्पणियों का प्रबंधन करने की अनुमति देता है।

en: This section allows you to manage the image ratings.
hi: इस अनुभाग में आप छवि रेटिंग्स का प्रबंधन करने की अनुमति देता है।

en: This will cancel uploads. Continue?
hi: यह अपलोड रद्द हो जाएगा। जारी रखें?

en: Thumb Succesfully Resized
hi: अँगूठा सफलतापूर्वक पुनः आकार

en: Thumb click action:
hi: अँगूठा क्लिक कार्रवाई:

en: Thumbnail
hi: थंबनेल

en: Thumbnail Maximum Dimensions:
hi: थंबनेल अधिकतम आयाम:

en: Thumbnail alignment:
hi: थंबनेल संरेखण:

en: Thumbnail background color:
hi: थंबनेल पृष्ठभूमि का रंग:

en: Thumbnail background transparency:
hi: थंबनेल पृष्ठभूमि पारदर्शिता:

en: Thumbnail border color:
hi: थंबनेल सीमा रंग:

en: Thumbnail border radius:
hi: थंबनेल सीमा त्रिज्या:

en: Thumbnail border style:
hi: थंबनेल सीमा शैली:

en: Thumbnail border width:
hi: थंबनेल सीमा चौड़ाई:

en: Thumbnail box shadow:
hi: थंबनेल बॉक्स छाया:

en: Thumbnail click action:
hi: थंबनेल क्लिक करें कार्रवाई:

en: Thumbnail div background color:
hi: थंबनेल div पृष्ठभूमि का रंग:

en: Thumbnail div border color:
hi: थंबनेल div सीमा रंग:

en: Thumbnail div border radius:
hi: थंबनेल div सीमा त्रिज्या:

en: Thumbnail div border width:
hi: थंबनेल div सीमा चौड़ाई:

en: Thumbnail div padding:
hi: थंबनेल div गद्दी:

en: Thumbnail hover effect:
hi: थंबनेल मंडराना प्रभाव:

en: Thumbnail margin:
hi: थंबनेल मार्जिन:

en: Thumbnail options
hi: थंबनेल विकल्प

en: Thumbnail padding:
hi: थंबनेल गद्दी:

en: Thumbnail transition:
hi: थंबनेल संक्रमण:

en: Thumbnail transparency:
hi: थंबनेल पारदर्शिता:

en: Thumbnails
hi: थम्बनेल

en: Thumbnails background color:
hi: थम्बनेल भी पृष्ठभूमि का रंग:

en: Time interval:
hi: समय अंतराल:

en: Title
hi: शीर्षक

en: Title Font family:
hi: शीर्षक फ़ॉन्ट परिवार:

en: Title Position:
hi: शीर्षक की स्थिति:

en: Title alignment:
hi: शीर्षक संरेखण:

en: Title background color:
hi: शीर्षक पृष्ठभूमि का रंग:

en: Title background color:
hi: शीर्षक पृष्ठभूमि का रंग:

en: Title border color:
hi: शीर्षक सीमा रंग:

en: Title border radius:
hi: शीर्षक सीमा त्रिज्या:

en: Title border style:
hi: शीर्षक सीमा शैली:

en: Title border width:
hi: शीर्षक सीमा चौड़ाई:

en: Title box shadow:
hi: शीर्षक बॉक्स छाया:

en: Title color:
hi: शीर्षक रंग:

en: Title color:
hi: शीर्षक रंग:

en: Title font color:
hi: शीर्षक फ़ॉन्ट रंग:

en: Title font family:
hi: शीर्षक फ़ॉन्ट परिवार:

en: Title font size:
hi: शीर्षक फ़ॉन्ट का आकार:

en: Title font size:
hi: शीर्षक फ़ॉन्ट का आकार:

en: Title font weight:
hi: शीर्षक फ़ॉन्ट वजन:

en: Title margin:
hi: शीर्षक मार्जिन:

en: Title opacity:
hi: शीर्षक अस्पष्टता:

en: Title padding:
hi: शीर्षक गद्दी:

en: Title padding:
hi: शीर्षक गद्दी:

en: Title position:
hi: शीर्षक स्थिति:

en: Title transparency:
hi: शीर्षक पारदर्शिता:

en: Title:
hi: शीर्षक:

en: To Finish the Uninstallation and Photo Gallery will be Deactivated Automatically.
hi: विस्थापना समाप्त करने के लिए और फोटो गैलरी स्वचालित रूप से निष्क्रिय हो जाएगा।

en: To change upload directory go to Options page.
hi: अपलोड निर्देशिका विकल्प पृष्ठ पर जाने को बदलने के लिए।

en: To finalize the process of adding images press Add Selected image to gallery. Images will be added to your gallery and pop-up will be closed.
hi: छवियों प्रेस दीर्घा के लिए चयनित छवि जोड़ें जोड़ने की प्रक्रिया को अंतिम रूप देने के लिए। छवियों को अपने गैलरी और पॉप-अप बंद कर दिया जाएगा करने के लिए जोड़ दिया जाएगा।

en: To finalize the shortcode generation and to insert it to a page press Insert button.
hi: शोर्ट पीढ़ी को अंतिम रूप देने के लिए और एक पृष्ठ प्रेस बटन सम्मिलित करने के लिए इसे डालने के लिए।

en: Toggle button height:
hi: टॉगल बटन ऊंचाई:

en: Toggle button width:
hi: टॉगल बटन चौड़ाई:

en: Top
hi: चोटी

en: Total width of mosaic:
hi: पच्चीकारी की कुल चौड़ाई:

en: Transition:
hi: संक्रमण:

en: Transparency:
hi: पारदर्शिता:

en: Transparent Background:
hi: पारदर्शी पृष्ठभूमि:

en: Type
hi: टाइप

en: URL example:
hi: यूआरएल उदाहरण:

en: Uninstall
hi: स्थापना रद्द करें

en: Uninstall Photo Gallery
hi: स्थापना रद्द फोटो गैलरी

en: Unpublish
hi: अप्रकाशित

en: Up
hi: ऊपर

en: Updates
hi: अपडेट

en: Upload Images
hi: छवियों को अपलोड करें

en: Upload files
hi: फाइल अपलोड करो

en: Use CSS type values.
hi: सीएसएस प्रकार मूल्यों का प्रयोग करें।

en: Value must be between 0 to 100.
hi: मूल्य 0 के बीच 100 के लिए होना चाहिए।

en: Verification Code
hi: सत्यापन कोड

en: Vertical
hi: खड़ा

en: Video URL example:
hi: वीडियो URL उदाहरण:

en: View list
hi: सूची देखें

en: View thumbs
hi: देखें अंगूठे

en: Votes:
hi: वोट:

en: WARNING:
hi: चेतावनी:

en: Watermark
hi: वाटर-मार्क

en: Watermark color:
hi: वॉटरमार्क रंग:

en: Watermark font size:
hi: वॉटरमार्क फ़ॉन्ट आकार:

en: Watermark font style:
hi: वॉटरमार्क फ़ॉन्ट शैली:

en: Watermark opacity:
hi: वॉटरमार्क अस्पष्टता:

en: Watermark position:
hi: वॉटरमार्क स्थिति:

en: Watermark size:
hi: वॉटरमार्क का आकार:

en: Watermark text:
hi: वॉटरमार्क पाठ:

en: Watermark type:
hi: वॉटरमार्क के प्रकार:

en: Watermark url:
hi: वॉटरमार्क यूआरएल:

en: Watermarks Succesfully Set.
hi: वाटरमार्क सफलतापूर्वक सेट।

en: We hope you've enjoyed using WordPress %s! Would you consider leaving us a review on WordPress.org?
hi: हम आपको वर्डप्रेस %s! का उपयोग करके आनंद लिया है, उम्मीद है! आप हमें WordPress.org पर एक समीक्षा छोड़ने पर विचार करेंगे?

en: Whole post
hi: पूरी पोस्ट

en: Width of mosaic as a percentage of container's width.
hi: कंटेनर की चौड़ाई के प्रतिशत के रूप पच्चीकारी की चौड़ाई।

en: Yes
hi: हाँ

en: You can't crop this type of image.
hi: आप छवि के इस प्रकार फसल नहीं कर सकते हैं।

en: You can't delete default theme
hi: आप डिफ़ॉल्ट विषय को नष्ट नहीं कर सकते

en: You have already rated.
hi: आप पहले से ही मूल्यांकन किया गया है।

en: You must select an audio file.
hi: आप एक ऑडियो फ़ाइल का चयन करना होगा।

en: You must select an image file.
hi: आप एक छवि फ़ाइल का चयन करना होगा।

en: You must select at least one item.
hi: आपको कम से कम एक आइटम का चयन करना होगा।

en: Your comment is awaiting moderation
hi: आपकी टिप्पणी संतुलित किए जाने की प्रतीक्षा कर रही है

en: album url:
hi: एल्बम यूआरएल:

en: app Id
hi: अनुप्रयोग आईडी

en: app Secret:
hi: एप्लिकेशन को गुप्त:

en: dvertisement font style:
hi: फ़ॉन्ट शैली dvertisement:

en: embed type:
hi: ट्वीट के प्रकार:

en: example:
hi: उदाहरण:

en: field is required.
hi: क्षेत्र की आवश्यकता है।

en: formats are supported.
hi: स्वरूपों का समर्थन कर रहे हैं।

en: he gallery images view type in the album.
hi: वह गैलरी छवियों एल्बम में टाइप देखें।

en: here
hi: यहां

en: hour
hi: समय

en: humbnail div border style:
hi: div सीमा शैली humbnail:

en: item
hi: मद

en: lightbox
hi: प्रकाश बॉक्स

en: login / logout:
hi: लॉगिन लॉगआउट:

en: min
hi: मिनट

en: of
hi: का

en: omment button border radius:
hi: omment बटन सीमा त्रिज्या:

en: omment input border style:
hi: omment इनपुट सीमा शैली:

en: page
hi: पृष्ठ

en: pen in a new window:
hi: एक नई विंडो में कलम:

en: percent
hi: प्रतिशत

en: post
hi: पद

en: profile id:
hi: प्रोफ़ाइल आईडी:

en: to the end of URL if you want to embed the whole Instagram post, not only its content.
hi: URL के अंत में आप पूरे इंस्टाग्राम पद, न केवल अपनी सामग्री एम्बेड करना चाहते हैं।

en: to upload files
hi: फाइल अपलोड करने के लिए

en: username:
hi: उपयोगकर्ता नाम:
