photo-gallery - en to tr translation catalogue (912 entries)

en:  item(s)
tr: kalem (ler)

en: %s is up to date.
tr: %s güncel olduğunu.

en: A term with the name provided already exists.
tr: Zaten verilen isimde bir terim vardır.

en: Add
tr: Eklemek

en: Add Albums/Galleries
tr: Albümler / Galeriler ekle

en: Add Galleries/Images
tr: Galeriler / Görüntüleri ekle

en: Add Image
tr: Resim Ekle

en: Add Images
tr: Görüntüler ekle

en: Add Music
tr: Müzik Ekle

en: Add New Page
tr: Yeni Sayfa Ekle

en: Add New Photo Gallery page.
tr: Yeni Foto Galeri sayfasını ekleyin.

en: Add Page
tr: Sayfa ekle

en: Add Preview Image
tr: Önizleme Resim Ekle

en: Add Selected images to gallery
tr: galeriye Seçili resimler ekleyin

en: Add Tag
tr: Etiket Ekle

en: Add a Gallery
tr: Bir Galeri ekle

en: Add album/gallery
tr: Albüm / galeri ekle

en: Add images
tr: resim ekleme

en: Add new
tr: Yeni ekle

en: Add new media, keep old ones published.
tr: Yeni ortam eklerken, yayınlanan eskilerini tutmak.

en: Add new media, unpublish old ones.
tr: Yeni medya, yayından eskileri ekleyin.

en: Add selected images to gallery
tr: Galeriye Seçilen görüntüleri ekle

en: Add tag
tr: Etiket ekle

en: Add to gallery
tr: Galeriye Ekle

en: Advanced  plugin to create unlimited galleries and albums with all modern gallery view options.
tr: Gelişmiş eklenti tüm modern galeri görünümü seçenekleri ile sınırsız galerileri ve albümleri oluşturmak için.

en: Advertisement
tr: Reklâm

en: Advertisement Position:
tr: Reklam Seviyesi:

en: Advertisement Type:
tr: Reklam Türü:

en: Advertisement color:
tr: Reklam Renk:

en: Advertisement dimensions:
tr: Reklam boyutlar:

en: Advertisement font size:
tr: Reklam font boyutu:

en: Advertisement font style:
tr: Reklam yazı stili:

en: Advertisement link:
tr: Reklam link:

en: Advertisement opacity:
tr: Reklam donukluk:

en: Advertisement opacity:
tr: Reklam donukluk:

en: Advertisement position:
tr: Reklam pozisyonlar:

en: Advertisement text:
tr: Reklam metni:

en: Advertisement type:
tr: Reklam türü:

en: Advertisement url:
tr: Reklam url:

en: Album
tr: Albüm

en: Album Thumbnail dimensions:
tr: Albüm Küçük boyutları:

en: Album Thumbnail width:
tr: Albüm Küçük genişliği:

en: Album is empty.
tr: Albüm boş.

en: Album options
tr: Albüm seçenekleri

en: Album role:
tr: Albüm rolü:

en: Album row height:
tr: Albüm satır yüksekliği:

en: Album thumbnail dimensions:
tr: Albüm minik boyutları:

en: Album title:
tr: Albüm başlığı:

en: Album view type:
tr: Albüm görünümü türü:

en: Album:
tr: Albüm:

en: Albums
tr: Albümler

en: Albums And Galleries:
tr: Albümler Ve Galeriler:

en: Albums per load:
tr: Yük başına Albümler:

en: Albums per page:
tr: Sayfa başına Albümler:

en: Albums/Galleries
tr: Albümler / Galeriler

en: Alignment:
tr: Hizalama:

en: Alt/Title
tr: Alt / Başlık

en: Always
tr: Hep

en: Always show
tr: Her zaman göster

en: Angle
tr: Açı

en: Apply
tr: Uygulamak

en: Are you sure you want to permanently remove selected items?
tr: Kalıcı Seçili öğeleri kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Ascending
tr: Yükselen

en: Author
tr: Yazar

en: Author:
tr: Yazar:

en: Back
tr: Sırt

en: Back font color:
tr: Geri font color:

en: Back font family:
tr: Arka yazı ailesi:

en: Back font size:
tr: Geri font boyutu:

en: Back font weight:
tr: Arka yazı ağırlığı:

en: Back padding:
tr: Arka padding:

en: Background Color:
tr: Arka plan rengi:

en: Background color:
tr: Arka plan rengi:

en: Background transparency:
tr: Arka plan şeffaflığı:

en: Bell
tr: Çan

en: Blind Horizontal
tr: Kör Yatay

en: Blind Vertical
tr: Kör Dikey

en: Block Scale
tr: Blok Ölçeği

en: Blog Style
tr: Blog Stili

en: Bold
tr: Cesur

en: Border color:
tr: Sınır rengi:

en: Border radius:
tr: Sınır yarıçapı:

en: Border style:
tr: Sınır stili:

en: Border width:
tr: Sınır genişliği:

en: Bottom
tr: Alt

en: Box shadow:
tr: Kutu gölge:

en: Brightness
tr: Parlaklık

en: Browse photos or drag and drop to upload.
tr: fotoğraf veya sürükle göz atın ve yüklemek için bırakın.

en: Bulk Embed
tr: Toplu Göm

en: Bulk embed from:
tr: Toplu embed gelen:

en: Button background color:
tr: Düğme arka plan rengi:

en: Button background transparency:
tr: Düğme arka plan saydamlığı:

en: Button text:
tr: Düğme metni:

en: Button transition:
tr: Düğme geçiş:

en: Buttons and title background color:
tr: Düğmeler ve başlık arka plan rengi:

en: Buttons and title background transparency:
tr: Düğmeler ve başlık arka plan saydamlığı:

en: Buttons and title border color:
tr: Düğmeler ve başlık sınır rengi:

en: Buttons and title border radius:
tr: Düğmeler ve başlık sınır yarıçapı:

en: Buttons and title border style:
tr: Düğmeler ve başlık Sınır tarzı:

en: Buttons and title border width:
tr: Düğmeler ve başlık sınır genişliği:

en: Buttons and title margin:
tr: Düğmeler ve başlık marjı:

en: Buttons color:
tr: Düğmeler color:

en: Buttons hover color:
tr: Düğmeler renk hover:

en: Buttons or title alignment:
tr: Düğmeler veya başlık hizalama:

en: Buttons size:
tr: Düğmeler boyutu:

en: Buttons transparency:
tr: Düğmeler şeffaflık:

en: Cancel
tr: Iptal etmek

en: Cancel your rating.
tr: Senin notunu iptal.

en: Carousel
tr: Atlıkarınca

en: Carousel dimensions:
tr: Carousel boyutlar:

en: Carousel image ratio:
tr: Carousel görüntü oranı:

en: Center
tr: Merkez

en: Changes made in this table should be saved.
tr: Bu tabloda yapılan değişiklikler kaydedilmiş olmalıdır.

en: Changes must be saved.
tr: Değişiklikler kaydedilmesi gerekir.

en: Check out User Guide
tr: Kullanıcı Kılavuzuna göz atın

en: Choose View
tr: Görünüm seçin

en: Choose a user type who can add/edit galleries, images, albums and tags.
tr: / Edit galerileri, resimler, albümler ve etiket ekleyebilirsiniz Bir kullanıcı türü seçin.

en: Choose file
tr: Dosya seçin

en: Choosing Galleries/Albums
tr: Galeriler / Albümler Seçimi

en: Circle
tr: Çember

en: Click Here
tr: Buraya Tıkla

en: Click on Photo Gallery shortcode generator icon.
tr: Foto Galeri shortcode jeneratör simgesine tıklayın.

en: Click to Start Tour
tr: Tur Başlangıç için tıklayın

en: Close
tr: Kapat

en: Close button background color:
tr: Kapat düğmesi arka plan rengi:

en: Close button border color:
tr: Kapat düğmesi sınır rengi:

en: Close button border radius:
tr: Kapat düğmesi sınır yarıçapı:

en: Close button border style:
tr: Kapat düğmesi Sınır stili:

en: Close button border width:
tr: Kapat düğmesi sınır genişliği:

en: Close button box shadow:
tr: Kapat düğmesi kutusu gölge:

en: Close button color:
tr: Kapat düğmesi Renk:

en: Close button height:
tr: Kapat düğmesi yüksekliği:

en: Close button right:
tr: Kapat düğmesi sağ:

en: Close button size:
tr: Kapat düğmesi boyutu:

en: Close button top:
tr: Kapat düğmesi top:

en: Close button transparency:
tr: Kapat düğmesi şeffaflık:

en: Close button width:
tr: Kapat düğmesi genişliği:

en: Comment
tr: Yorum

en: Comment button background color:
tr: Düğme arka plan rengini Yorum:

en: Comment button border color:
tr: Düğme kenarlık rengi Yorum:

en: Comment button border style:
tr: Düğme kenarlık stilini Yorum:

en: Comment button border width:
tr: Düğme sınır genişliği Yorum:

en: Comment button padding:
tr: Düğme doldurma Yorum:

en: Comment input background color:
tr: Giriş arka plan rengini Yorum:

en: Comment input border color:
tr: Giriş kenarlık rengi Yorum:

en: Comment input border radius:
tr: Giriş sınır yarıçapı Yorum:

en: Comment input border width:
tr: Giriş sınır genişliği Yorum:

en: Comment input padding:
tr: Giriş doldurma Yorum:

en: Comment separator color:
tr: Ayırıcı rengi Yorum:

en: Comment separator style:
tr: Ayırıcı stilini Yorum:

en: Comment separator width:
tr: Ayırıcı genişliğini Yorum:

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Comments Width:
tr: Yorumlar Genişlik:

en: Comments author font size:
tr: Yorumlar Yazar font boyutu:

en: Comments background color:
tr: Yorumlar arka plan rengi:

en: Comments body font size:
tr: Yorumlar vücut font boyutu:

en: Comments date font size:
tr: Yorumlar tarih font boyutu:

en: Comments font color:
tr: Yorumlar tipi rengini:

en: Comments font family:
tr: Yorumlar yazı ailesi:

en: Comments font size:
tr: Yorumlar font boyutu:

en: Comments position:
tr: Yorumlar pozisyonlar:

en: Compact Album
tr: Kompakt Albüm

en: Container fit:
tr: Konteyner fit:

en: Container opacity:
tr: Konteyner donukluk:

en: Content
tr: İçerik

en: Contrast
tr: Tezat

en: Control buttons alignment:
tr: Kontrol düğmeleri hizalama:

en: Control buttons background color:
tr: Kontrol düğmeleri arka plan rengi:

en: Control buttons color:
tr: Kontrol düğmeleri Renk:

en: Control buttons container background transparency:
tr: Kontrol düğmeleri konteyner arka plan saydamlığı:

en: Control buttons container border radius:
tr: Kontrol düğmeleri konteyner sınır yarıçapı:

en: Control buttons height:
tr: Kontrol düğmeleri yüksekliği:

en: Control buttons margin (left):
tr: Kontrol düğmeleri marjı (solda):

en: Control buttons margin (top):
tr: Kontrol düğmeleri marjı (üst):

en: Control buttons position:
tr: Kontrol düğmeleri pozisyonlar:

en: Control buttons transparency:
tr: Kontrol düğmeleri şeffaflık:

en: Copy
tr: Kopya

en: Count
tr: Saymak

en: Count of images to preload (0 for all).
tr: Görüntülerin Kont (hepsi için 0) önceden yüklemek için.

en: Count of images:
tr: Görüntülerin Sayısı:

en: Count:
tr: Sayısı:

en: Create an account
tr: Bir hesap oluşturun

en: Create new gallery
tr: Yeni galeri oluştur

en: Create new theme
tr: Yeni tema oluştur

en: Crop
tr: Mahsul

en: Cube Horizontal
tr: Küp Yatay

en: Cube Vertical
tr: Küp Dikey

en: Current version %s
tr: Güncel sürüm %s

en: Cut
tr: Kesilmiş

en: Dashed
tr: Kesik

en: Database Tables
tr: Veritabanı Tabloları

en: Date
tr: Tarih

en: Deactivating Photo Gallery plugin does not remove any data that may have been created. To completely remove this plugin, you can uninstall it here.
tr: Foto Galeri eklentisi devre dışı bırakılması oluşturulmuş olabilir herhangi bir veriyi silmez. Tamamen bu eklentiyi kaldırmak için, buradan kaldırabilirsiniz.

en: Default
tr: Standart

en: Define lightbox settings (except slideshow and carousel views with their own sets of features).
tr: (Özelliklerin kendi setleri ile slayt gösterisi ve atlıkarınca görünümleri hariç) lightbox ayarlarını tanımlayın.

en: Delete
tr: Silmek

en: Delete Comment
tr: Yorum sil

en: Delete the folder containing uploaded images.
tr: Yüklenen görüntüleri içeren klasörü silin.

en: Descending
tr: Azalan

en: Description
tr: Açıklama

en: Description Position:
tr: Açıklama pozisyonu:

en: Description background color:
tr: Açıklama arka plan rengi:

en: Description border color:
tr: Açıklama sınır rengi:

en: Description border radius:
tr: Açıklama sınır yarıçapı:

en: Description border style:
tr: Açıklama Sınır stili:

en: Description border width:
tr: Açıklama sınır genişliği:

en: Description color:
tr: Açıklama rengi:

en: Description font color:
tr: Açıklama font color:

en: Description font family:
tr: Açıklama yazı ailesi:

en: Description font size:
tr: Açıklama font boyutu:

en: Description font weight:
tr: Açıklama yazı ağırlığı:

en: Description margin:
tr: Açıklama marjı:

en: Description more color:
tr: Açıklama daha fazla renk:

en: Description more size:
tr: Açıklama fazla boyutu:

en: Description padding:
tr: Açıklama padding:

en: Description position:
tr: Açıklama pozisyonlar:

en: Description transparency:
tr: Açıklama şeffaflık:

en: Description:
tr: Açıklama:

en: Description:
tr: Açıklama:

en: Dimensions:
tr: Boyutlar:

en: Disable image right click possibility.
tr: Devre Dışı Bırak görüntü sağ olasılığını tıklayın.

en: Disable this option only if it conflicts with your theme.
tr: Sizin tema ile çakışan yalnızca bu seçeneği devre dışı.

en: Display
tr: Ekran

en: Display hit counter:
tr: Hit counter Display:

en: Display image information based on the lightbox dimensions.
tr: Lightbox boyutlarına dayalı Ekran görüntüsü bilgileri.

en: Display image title based on the slideshow dimensions.
tr: Slayt gösterisi boyutlarına dayalı Ekran görüntüsü başlık.

en: Display info by default:
tr: Vars. olarak bilgi ekranı:

en: Do Nothing
tr: Hiçbirşey yapma

en: Do you really want to uninstall Photo Gallery?
tr: Gerçekten Fotoğraf Galerisi kaldırmak istiyor musunuz?

en: Do you want to delete selected items?
tr: Seçili öğeleri silmek istiyor musunuz?

en: Do you want to reset the image?
tr: Görüntüyü sıfırlamak istiyor musunuz?

en: Do you want to reset to default?
tr: Eğer varsayılan sıfırlamak istiyor musunuz?

en: Don't show
tr: Gösterme

en: Dotted
tr: Noktalı

en: Double
tr: Çifte

en: Download original image
tr: Orijinal resim dosyasını indirin

en: Drag files here or click the button below
tr: Burada dosyaları sürükleyin ya da aşağıdaki butonuna tıklayınız

en: E.g. Rotate: 10deg, Scale: 1.5, Skew: 10deg.
tr: Örneğin Döndür: 10deg, Ölçek: 1.5, Eğrilti: 10deg.

en: Edit
tr: Düzenleme

en: Edit gallery
tr: Düzenleme galerisi

en: Edit options
tr: Düzenleme seçenekleri

en: Edit theme
tr: Düzenleme teması

en: Email
tr: E-posta

en: Embed Media
tr: Göm Medya

en: Enable AddThis:
tr: AddThis etkin.:

en: Enable Advertisement previously created in Options section.
tr: Reklam etkinleştirme önceden Seçenekleri bölümünde yarattı.

en: Enable Autoplay:
tr: Autoplay etkin.:

en: Enable Captcha for comments:
tr: Captcha yorumlar için etkin.:

en: Enable Email for comments:
tr: Yorumlar için e-posta etkin.:

en: Enable Facebook button:
tr: Facebook düğ. etkin.:

en: Enable Facebook share button for images
tr: Görüntüler için Facebook düğmesini etkinleştirmek

en: Enable Google+ button:
tr: Google+ düğ. etkin.:

en: Enable Google+ share button for images
tr: Görüntüler için Google+ paylaşım düğmesini etkinleştirmek

en: Enable Image Description:
tr: Resim Açıklaması etkin.:

en: Enable Image Title:
tr: Resim başlığı etkin.:

en: Enable Pinterest button:
tr: Pinterest düğ. etkin.:

en: Enable Pinterest share button for images
tr: Görüntüler için Pinterest paylaşım düğmesini etkinleştirmek

en: Enable Shuffle:
tr: Shuffle etkin.:

en: Enable Slideshow Music:
tr: Slayt gösterisi Müzik etkin.:

en: Enable Tumblr button:
tr: Tumblr düğ. etkin.:

en: Enable Tumblr share button for images
tr: Görüntüler için Tumblr paylaşım düğmesini etkinleştirmek

en: Enable Twitter button:
tr: Twitter düğ. etkin.:

en: Enable Twitter share button for images
tr: Görüntüler için Twitter paylaşım düğmesini etkinleştirmek

en: Enable album description:
tr: Albüm açıklamasını etkin.:

en: Enable autoplay:
tr: Autoplay etkin.:

en: Enable comments for images
tr: Görüntüler için yorum etkinleştirme

en: Enable comments moderation:
tr: Yorum ılımlılık etkin.:

en: Enable comments:
tr: Yorum etkin.

en: Enable control buttons in lightbox
tr: Lightbox kontrol düğmeleri etkinleştirin

en: Enable control buttons:
tr: Kontrol düğmeleri etkin.:

en: Enable creating Instagram galleries.
tr: Instagram galerileri oluşturmak etkinleştirin.

en: Enable download button:
tr: Indirme düğmesini etkin.:

en: Enable extended album description:
tr: Geniş. albüm açıklamasını etkin.:

en: Enable filmstrip in lightbox:
tr: Lightbox olarak film şeridini etkin.:

en: Enable filmstrip view for images
tr: Görüntüler için film şeridi görünümü etkinleştir

en: Enable filmstrip:
tr: Film şeridini etkin.:

en: Enable full width feature for the lightbox.
tr: Lightbox için tam genişlikte özelliğini etkinleştirin.

en: Enable fullscreen view for images
tr: Görüntüler için tam ekran görünümü etkinleştirmek

en: Enable fullscreen:
tr: Tam ekran etkin.:

en: Enable href attribute:
tr: Href niteliğini etkin.:

en: Enable image description for Image Browser view:
tr: Resim tarayıcı görünümü için görüntü açıklamasını etkin.:

en: Enable image description:
tr: Görüntü açıklamasını etkin.:

en: Enable image pagination:
tr: Görüntü sayfalama etkin.:

en: Enable image title for Blog Style view:
tr: Blog Stili görünüm için görüntü başlığını etkin.:

en: Enable image title for Image Browser view:
tr: Resim tarayıcı görünümü için görüntü başlığını etkin.:

en: Enable image title:
tr: Görüntü başlığını etkin.:

en: Enable import from Media Library in file manager.
tr: Dosya yöneticisi Ortam Kitaplığı ithalat etkinleştirin.

en: Enable info:
tr: Bilgi etkin.:

en: Enable loop:
tr: Döngü etkin.:

en: Enable original image display button:
tr: Orijinal resim görüntüleme düğmesi etkin.:

en: Enable pagination for Blog Style view:
tr: Blog Stili görünüm için sayfalama etkin.:

en: Enable pagination:
tr: Sayfalama etkin.:

en: Enable rating for images
tr: Görüntüler için notunu etkinleştirme

en: Enable rating:
tr: Reyting etkin.:

en: Enable shuffle:
tr: Shuffle etkin.:

en: Enable slideshow Music:
tr: Slayt Müzik etkin.:

en: Enable slideshow filmstrip view
tr: Slayt film şeridi görünümü etkinleştir

en: Enable slideshow filmstrip:
tr: Slayt film şeridini etkin.:

en: Enable title, description for images
tr: Görüntüler için başlık, açıklama Enable

en: Enabling this option the meta description of the image will be automatically filled in image description field.
tr: Görüntünün meta açıklaması otomatik olarak görüntü açıklama alanında dolacak bu seçeneğin etkinleştirilmesi.

en: Enter YouTube, Vimeo, Instagram, Facebook, Flickr or Dailymotion URL here.
tr: Burada YouTube, Vimeo, Instagram, Facebook, Flickr veya Dailymotion URL'yi girin.

en: Enter a URL to open when the advertisement banner is clicked.
tr: Reklam afiş tıklandığında açmak için bir URL girin.

en: Enter absolute audio file url or add file from Options page.
tr: Mutlak ses dosyası url girin veya Seçenekler sayfasından dosyası ekleyin.

en: Enter absolute image file url or add file from Options page.
tr: Mutlak görüntü dosyası url girin veya Seçenekler sayfasından dosyası ekleyin.

en: Enter absolute image file url or add file from Options page. (.jpg,.jpeg,.png,.gif formats are supported)
tr: Mutlak görüntü dosyası url girin veya Seçenekler sayfasından dosyası ekleyin. (.jpg, .jpeg, .png, biçimleri desteklenir .gif)

en: Enter absolute url
tr: Mutlak url girin

en: Enter directory name
tr: Dizin adını girin

en: Enter new name
tr: Yeni bir ad girin

en: Enter size of watermark in percents according to image.
tr: Resme göre yüzdeleri filigran boyutunu girin.

en: Error
tr: Hata

en: Error. Incorrect Verification Code.
tr: Hata. Yanlış Doğrulama Kodu.

en: Error. Please install plugin again.
tr: Hata. Tekrar eklentisi kurun.

en: Error: cannot get response from the server.
tr: Hata: Sunucudan cevabı alamıyor.

en: Error: something wrong happened at the server.
tr: Hata: yanlış bir şey sunucusunda oldu.

en: Exit Fullscreen
tr: Çık Tam Ekran

en: Extended Album
tr: Geniş. Albüm

en: Extended album height:
tr: Geniş. albüm yüksekliği:

en: Facebook album url:
tr: Facebook albüm url:

en: Featured Plugins
tr: Sunulan Eklentiler

en: Featured Themes
tr: Sunulan Temalar

en: File loading failed
tr: Dosya yükleme başarısız

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Filmstrip active border color:
tr: Film Şeridi aktif sınır rengi:

en: Filmstrip active border width:
tr: Film Şeridi aktif sınır genişliği:

en: Filmstrip border color:
tr: Film karesi sınır rengi:

en: Filmstrip border radius:
tr: Film karesi sınır yarıçapı:

en: Filmstrip border style:
tr: Film karesi Sınır stili:

en: Filmstrip border width:
tr: Film karesi sınır genişliği:

en: Filmstrip deactive transparency:
tr: Film Şeridi deactive şeffaflık:

en: Filmstrip height:
tr: Film şeridi yüksekliği:

en: Filmstrip margin:
tr: Film şeridi margin:

en: Filmstrip position:
tr: Film şeridi pozisyonlar:

en: Filmstrip right, left button background color:
tr: Film karesi sağ, sol düğme arka plan rengi:

en: Filmstrip right, left buttons background color:
tr: Film karesi sağ, sol tuşları arka plan rengi:

en: Filmstrip right, left buttons color:
tr: Film karesi sağ, sol tuşları rengi:

en: Filmstrip right, left buttons size:
tr: Film karesi sağ, sol tuşları boyutu:

en: Filmstrip size:
tr: Film şeridi boyutu:

en: Filmstrip thumbnail active border color:
tr: Film karesi küçük aktif sınır rengi:

en: Filmstrip thumbnail active border width:
tr: Film karesi küçük aktif sınır genişliği:

en: Filmstrip thumbnail border color:
tr: Film karesi küçük sınır rengi:

en: Filmstrip thumbnail border radius:
tr: Film karesi küçük sınır yarıçapı:

en: Filmstrip thumbnail border style:
tr: Film karesi küçük Sınır stili:

en: Filmstrip thumbnail border width:
tr: Film karesi küçük sınır genişliği:

en: Filmstrip thumbnail deactive transparency:
tr: Film karesi küçük deaktiv şeffaflık:

en: Filmstrip thumbnail margin:
tr: Film karesi küçük marjı:

en: Filmstrip/Slider bullet position:
tr: Film Şeridi / kaymak bullet pozisyonlar:

en: First
tr: Ilk olarak

en: Fixed width:
tr: Sabit genişlik:

en: Flag
tr: Bayrak

en: Font color:
tr: Yazı rengi:

en: Font family:
tr: Font ailesi:

en: Font size:
tr: Yazı Boyutu:

en: Font weight:
tr: Yazı ağırlığı:

en: Frontend thumbnail dimensions:
tr: Önuç minik boyutları:

en: Full background color:
tr: Tam arka plan rengi:

en: Full background transparency:
tr: Tam plan şeffaflığı:

en: Full border color:
tr: Tam sınır rengi:

en: Full border radius:
tr: Tam sınır yarıçapı:

en: Full border style:
tr: Tam sınır stili:

en: Full border width:
tr: Tam sınır genişliği:

en: Full padding:
tr: Tam padding:

en: Full width info:
tr: Tam genişlikte bilgi:

en: Full width lightbox:
tr: Tam genişlikte lightbox:

en: Full width title:
tr: Tam genişlikte title:

en: Fullscreen
tr: Tam ekran

en: Fullscreen close button color:
tr: Tam ekran kapatma düğmesi Renk:

en: Galleries
tr: Galeriler

en: Gallery
tr: Galeri

en: Gallery autoupdate interval:
tr: Galeri autoupdate aralığı:

en: Gallery autoupdate option:
tr: Galeri autoupdate seçeneği:

en: Gallery autoupdate option:
tr: Galeri autoupdate seçeneği:

en: Gallery content type:
tr: Galeri içerik türü:

en: Gallery is empty.
tr: Galeri boştur.

en: Gallery role:
tr: Galeri rolü:

en: Gallery:
tr: Galeri:

en: Generate
tr: Üretmek

en: Generate Shortcode
tr: Kısa kod üret

en: Generated thumbnail dimensions:
tr: Oluşturulan küçük boyutlar:

en: Get Some Help
tr: Bazı Yardım Alın

en: Global options
tr: Küresel seçenekleri

en: Go to the first page
tr: İlk sayfaya git

en: Go to the last page
tr: Son sayfaya git

en: Go to the next page
tr: Bir sonraki sayfaya git

en: Go to the previous page
tr: Önceki sayfaya git

en: Groove
tr: Oluk

en: Heart
tr: Kalp

en: Help
tr: Yardım Edin

en: Hey! How's It Going?
tr: Hey! Nasıl gidiyor?

en: Hide
tr: Gizlemek

en: Hide Comments
tr: Yorumlar gizle

en: Hide info
tr: Bilgi gizleme

en: Hide order column
tr: Hide sipariş sütunu

en: Hide rating
tr: Hide değerlendirmesi

en: Hit counter alignment:
tr: Sayaç hizalama Hit:

en: Hit counter background color:
tr: Sayaç arka plan rengini Hit:

en: Hit counter background transparency:
tr: Sayaç arka plan saydamlığı Hit:

en: Hit counter border color:
tr: Sayaç sınır rengini Hit:

en: Hit counter border radius:
tr: Sayaç sınır yarıçapı Hit:

en: Hit counter border style:
tr: Sayaç kenarlık stilini Hit:

en: Hit counter border width:
tr: Sayaç sınır genişliği Hit:

en: Hit counter font color:
tr: Sayaç font color Hit:

en: Hit counter font family:
tr: Sayaç font ailesi Hit:

en: Hit counter font size:
tr: Hit counter font boyutu:

en: Hit counter font weight:
tr: Sayaç yazı ağırlık Hit:

en: Hit counter margin:
tr: Sayaç marjı Hit:

en: Hit counter padding:
tr: Sayaç doldurma Hit:

en: Hit counter position:
tr: Sayaç konumunu Hit:

en: Hit on images you want to add to existing gallery or press Select All button for adding all images.
tr: Görüntülerde vurmak size galeri ya da basın tüm görüntüleri eklemek için tüm düğmeyi seçin mevcut eklemek istediğiniz.

en: Horizontal
tr: Yatay

en: Hover effect value:
tr: Etki değeri gezdirin:

en: Hover effect:
tr: Etkisi Hover:

en: I've already left a review
tr: Zaten bir inceleme bıraktım

en: If you disable description only the title of the album will be displayed.
tr: Eğer açıklamayı devre dışı bırakırsanız, sadece albümünün başlığı görüntülenir.

en: If you want to display all albums you should leave it blank or insert 0.
tr: Tüm albümleri görüntülemek istiyorsanız boş bırakın veya 0 eklemeniz gerekir.

en: If you want to display all images you should leave it blank or insert 0.
tr: Tüm görüntüleri görüntülemek istiyorsanız boş bırakın veya 0 eklemeniz gerekir.

en: Image
tr: Resim

en: Image Browser
tr: Resim tarayıcı

en: Image Maximum Dimensions:
tr: Resim Maksimum Boyutlar:

en: Image Thumbnail dimensions:
tr: Resim Küçük boyutları:

en: Image border color:
tr: Görüntü sınır rengi:

en: Image border style:
tr: Görüntü Sınır stili:

en: Image border width:
tr: Görüntü sınır genişliği:

en: Image description position on slideshow
tr: Slayt Görüntü açıklaması pozisyonu

en: Image dimensions:
tr: Resim boyutları:

en: Image options
tr: Görüntü seçenekleri

en: Image role:
tr: Görüntü rolü:

en: Image thumbnail dimensions:
tr: Görüntü minik boyutları:

en: Image thumbnail height:
tr: Görüntü küçük yüksekliği:

en: Image thumbnail width:
tr: Görüntü küçük genişliği:

en: Image thumbnail width:
tr: Görüntü küçük genişliği:

en: Image title position on slideshow
tr: Slayt üzerinde Resim başlığı pozisyonu

en: Image title:
tr: Resim başlığı:

en: Image width for Blog Style view:
tr: Blog Stili görünüm için Görüntü genişliği:

en: Image width for Image Browser view:
tr: Resim tarayıcı görünümü için Görüntü genişliği:

en: Image width:
tr: Görüntü genişliği:

en: Images count
tr: Görüntüler saymak

en: Images directory:
tr: Görüntüler dizin:

en: Images limit:
tr: Görüntüler sınırı:

en: Images limit:
tr: Görüntüler sınırı:

en: Images per load:
tr: Yük başına Görüntüler:

en: Images per page in Blog Style view:
tr: Blog Stil görünümünde Sayfa başına Görün.:

en: Images per page:
tr: Sayfa başına Görü.:

en: Import
tr: İthalat

en: Import from Media Library:
tr: Ortam Kitaplığı ithalat:

en: Import selected images
tr: İthalat Seçilen görüntüler

en: Info alignment:
tr: Bilgi hizalama:

en: Info background color:
tr: Bilgi arkaplan rengi:

en: Info background transparency:
tr: Bilgi Arka plan şeffaflığı:

en: Info border color:
tr: Bilgi sınır rengi:

en: Info border radius:
tr: Bilgi sınır yarıçapı:

en: Info border style:
tr: Bilgi Sınır stili:

en: Info border width:
tr: Bilgi sınır genişliği:

en: Info margin:
tr: Bilgi marjı:

en: Info padding:
tr: Bilgi padding:

en: Info position:
tr: Bilgi pozisyonlar:

en: Input an existing directory inside the Wordpress directory to store uploaded images.<br />Old directory content will be moved to the new one.
tr: Giriş Wordpress dizin içinde varolan bir dizin. Yüklenen görüntüleri saklamak /> Eski dizin içeriği yenisiyle taşınacaktır <br için.

en: Insert Shortcode
tr: Ekle Kısa kod

en: Inset
tr: Ankastre

en: Instagram embed type:
tr: Instagram embed türü:

en: Instagram only
tr: Instagram, sadece

en: Instagram recent post number must be between 1 and 33.
tr: Instagram son yazılan sayısı 1 ve 33 arasında olmalıdır.

en: Instagram username:
tr: Instagram kullanıcı adı:

en: Interval between two images.
tr: İki resim arasındaki aralık.

en: Item Succesfully Deleted.
tr: Öğe birini başarıyla silinmiş.

en: Item Succesfully Published.
tr: Öğe birini başarıyla Yayınlandı.

en: Item Succesfully Recovered.
tr: Öğe birini başarıyla Kurtarılan.

en: Item Succesfully Saved.
tr: Öğe birini başarıyla Kaydedildi.

en: Item Succesfully Unpublished.
tr: Öğe birini başarıyla Yayınlanmamış.

en: Items Succesfully Deleted.
tr: Öğeler birini başarıyla silinmiş.

en: Items Succesfully Published.
tr: Öğeler birini başarıyla Yayınlandı.

en: Items Succesfully Reset.
tr: Öğeler birini başarıyla sıfırlayın.

en: Items Succesfully Saved.
tr: Öğeler birini başarıyla kaydedildi.

en: Items Succesfully Unpublished.
tr: Öğeler birini başarıyla Yayınlanmamış.

en: Items Succesfully resized.
tr: Öğeler birini başarıyla resized.

en: Kaleidoscope
tr: Çiçek dürbünü

en: Keep aspect ratio
tr: En-boy oranını koru

en: Last
tr: Geçen

en: Leave A Review?
tr: Bir Yorum bırakın?

en: Left
tr: Sol

en: Lightbox
tr: Hafif kutu

en: Lightbox background color:
tr: Lightbox arka plan rengi:

en: Lightbox dimensions:
tr: Lightbox boyutları:

en: Lightbox effect:
tr: Lightbox efekti:

en: Lightbox slideshow effect.
tr: Lightbox slayt etkisi.

en: Lighter
tr: Çakmak

en: Ligthbox settings
tr: Işık ayarları

en: Load More
tr: Daha fazla yükle

en: Load More...
tr: Daha fazla yükle...

en: Load more
tr: Daha fazla yükle

en: Log into Facebook with your app
tr: App ile Facebook oturum açın

en: Logout of your app
tr: Uygulamanızın Çıkış

en: Make a directory
tr: Bir dizin yapın

en: Manual
tr: Manuel

en: Margin:
tr: Marj:

en: Masonry
tr: Duvarcılık

en: Masonry Album
tr: Yığma Albüm

en: Masonry:
tr: Yığma:

en: Max. number of album columns:
tr: Max. Albüm sütun sayısı:

en: Max. number of carousel images:
tr: Max. atlıkarınca görüntü sayısı:

en: Max. number of image columns:
tr: Max. Görüntü sütun sayısı:

en: Max. number of image columns:
tr: Max. Görüntü sütun sayısı:

en: Max. number of images:
tr: Max. görüntü sayısı:

en: Maximize
tr: Özdeyiş

en: Maximum value for album thumbnail width.
tr: Albüm küçük resim genişliği için maksimum değeri.

en: Maximum value for image width.
tr: Görüntü genişliği maksimum değer.

en: Maximum value for thumbnail width.
tr: Küçük resim genişliği için maksimum değeri.

en: Maximum values for album thumb width and height.
tr: Albüm başparmak genişliği ve yüksekliği maksimum değerler.

en: Maximum values for carousel width and height.
tr: Atlıkarınca genişlik ve yükseklik için maksimum değerleri.

en: Maximum values for lightbox width and height.
tr: Lightbox genişlik ve yükseklik için maksimum değerleri.

en: Maximum values for slideshow width and height.
tr: Slayt genişlik ve yükseklik için maksimum değerleri.

en: Maximum values for thumbnail dimension.
tr: Küçük resim boyut için maksimum değerleri.

en: Maximum values for thumbnail width and height.
tr: Küçük resim genişlik ve yükseklik için maksimum değerleri.

en: Maximum values for watermark image width and height.
tr: Filigran görüntü genişlik ve yükseklik için maksimum değerleri.

en: Maybe Later
tr: Belki daha sonra

en: Media library
tr: Medya kütüphanesi

en: Meta auto-fill:
tr: Meta otomatik doldurma:

en: Minimum 1 min.
tr: Minimum 1 dak.

en: Mixed
tr: Karışmış

en: More
tr: Daha

en: Mosaic
tr: Mozaik

en: Mosaic thumbnails do not have fixed size, but are proportional to the width of the parent container. This option keeps thumbs to look nice when viewed with very large or very small screen. Prevents zooming of thumbs.
tr: Mozaik tanesinden sabit boyuta sahiptir, ancak ana kabın genişliğine orantılı değildir. Bu seçenek, çok büyük ya da çok küçük ekran ile bakıldığında güzel görünmek için başparmak tutar. Başparmak yakınlaştırma önler.

en: Mosaic:
tr: Mozaik:

en: Music url:
tr: Müzik url:

en: Name
tr: Isim

en: Name field is required.
tr: Ad alanı gereklidir.

en: Name:
tr: Adı:

en: Negative
tr: Negatif

en: Never show again
tr: Bir daha asla göstermek

en: Next
tr: Sonraki

en: Next, previous buttons values.
tr: Ardından, önceki düğmeleri değerleri.

en: Next/Previous buttons:
tr: Önceki / Sonraki düğmeleri:

en: NextGen Gallery Import to Photo Gallery
tr: Fotoğraf albümüne NextGen Gallery İthalat

en: No
tr: Hayır

en: No files to upload
tr: Hiçbir dosya upload

en: No update
tr: Hiçbir güncelleme

en: None
tr: Hiçbiri

en: Not rated yet.
tr: Henüz Oylanmadı.

en: Note that media must have public privacy.
tr: Medya kamu gizlilik olması gerektiğini unutmayın.

en: Number (0 for all):
tr: Sayı (hepsi için 0):

en: Number of Instagram recent posts to add to gallery:
tr: Instagram son mesajların sayısı galerisine eklemek için:

en: Number of album columns:
tr: Albüm sütun sayısı:

en: Number of image columns:
tr: Görüntü sütun sayısı:

en: Number of image rows:
tr: Görüntü satır sayısı:

en: Numbering:
tr: Numaralandırma:

en: On hover
tr: Hover üzerinde

en: Once uninstalled, this can't be undone. You should use a Database Backup plugin of WordPress to back up all the data first.
tr: Kaldırdıktan sonra, bu geri alınamaz. Önce tüm verileri yedeklemek için WordPress bir Veritabanı Yedekleme eklentisi kullanmalısınız.

en: Only
tr: Sadece

en: Only .png format is supported.
tr: Sadece .png biçiminde desteklenir.

en: Only author can change a gallery.
tr: Sadece yazar bir galeri değiştirebilirsiniz.

en: Only author can change an album.
tr: Sadece yazar bir albüm değiştirebilirsiniz.

en: Only author can change an image.
tr: Sadece yazar bir görüntüyü değiştirebilirsiniz.

en: Opacity value must be in the range of 0 to 100.
tr: Opaklık değeri 0 ila 100 aralığında olması gerekmektedir.

en: Open image in original size.
tr: Orijinal boyutunda aç görüntü.

en: Open in new window:
tr: Yeni pencerede aç:

en: Open in:
tr: Açılmak:

en: Open lightbox
tr: Açık lightbox

en: Open new window when redirecting.
tr: Yönlendirme yaparken yeni bir pencere açın.

en: Options
tr: Seçenekler

en: Options Succesfully Saved.
tr: Seçenekler birini başarıyla Kaydedildi.

en: Order
tr: Sipariş

en: Order by:
tr: Tarafından sipariş:

en: Order images:
tr: Görüntüleri Sipariş:

en: Ordering Succesfully Saved.
tr: Birini başarıyla Kaydedildi Sipariş.

en: Outset
tr: Başlangıç

en: Overlay background color:
tr: Yerleşimi arkaplan rengi:

en: Overlay background transparency:
tr: Yerleşimi arkaplan şeffaflık:

en: PHP function
tr: PHP işlevi

en: Padding:
tr: Dolgu:

en: Page Navigation
tr: Sayfa Gezinme

en: Parameters
tr: Parametreler

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Percentage of container's width
tr: Konteynerin genişliği yüzdesi

en: Photo Gallery
tr: Fotoğraf Galerisi

en: Photo Gallery Add-ons
tr: Foto Galeri Eklentiler

en: Photo Gallery Export / Import
tr: Foto Galeri İhracat / İthalat

en: Photo Gallery Export/Import helps to move created galleries and albums from one site to another. This way you can save the gallery/album options and manual modifications.
tr: Foto Galeri İhracat / İthalat başka bir siteden oluşturulan galerileri ve albümleri taşımak için yardımcı olur. Bu şekilde galeri / albüm seçenekleri ve manuel değişiklikleri kaydedebilirsiniz.

en: Photo Gallery Facebook
tr: Foto Galeri Facebook

en: Photo Gallery Facebook is an add-on, which helps to display Facebook photos and videos within Photo Gallery plugin. You can create Facebook-only galleries, embed individual images and videos or include Facebook albums within mixed type albums.
tr: Foto Galeri Facebook bir eklenti, Foto Galeri eklenti içinde Facebook fotoğraflarınızı ve videolarınızı görüntülemek için yardımcı olur. Sen Facebook sadece galerileri, embed bireysel görüntüleri ve videoları oluşturmak ya da karışık tip albümleri içinde Facebook albümleri içerebilir.

en: Photo Gallery options
tr: Foto Galeri seçenekleri

en: Photo URL example:
tr: Fotoğraf URL örneği:

en: Photo gallery plugin autoupdate interval.
tr: Autoupdate aralığını eklentisi Fotoğraf galerisi.

en: Play
tr: Oyna

en: Play icon over the video thumbnail:
tr: Video küçük resmin üzerine simgeyi oyna:

en: Play, pause buttons size:
tr: Düğmeleri boyutunu duraklatma, Çal:

en: Play/Pause button:
tr: / Pause düğmesine Oynat:

en: Please enter url to embed.
tr: Embed url girin.

en: Position:
tr: Pozisyon:

en: Preload images:
tr: Görüntüleri önyükle:

en: Press Add Albums/Galleries button to choose the galleries and albums which will be included into newly created album.
tr: Basın yeni oluşturulan albümde yer alacak galerileri ve albümleri seçmek için / Galeriler düğmesini Albümler ekleyin.

en: Press Add New button to create a new page with gallery/album.
tr: Basın galeri / albümü ile yeni bir sayfa oluşturmak için Yeni düğmesini ekleyin.

en: Press Add New button to create your album.
tr: Basın albüm oluşturmak için Yeni düğmesini ekleyin.

en: Press Add New button to create your gallery.
tr: Basın galerisi oluşturmak için Yeni düğmesini ekleyin.

en: Press Add button to add selected items to your album.
tr: Basın albümünüze seçilen öğeleri eklemek için düğme ekleyin.

en: Press Save button. If you want to additionally create an album navigate to Photo Gallery/Albums or navigate to Pages section to insert created gallery into a page.
tr: Kaydet düğmesine basın. Eğer ek bir albüm Foto Galeri / Albümleri gidin veya bir sayfanın içine oluşturulan galeri eklemek için Sayfalar bölümüne gidin oluşturmak istiyorum.

en: Press Save button. Navigate to Pages section to insert created album into a page.
tr: Kaydet düğmesine basın. Bir sayfaya oluşturulan bir albüm eklemek için Sayfalar bölümüne gidin.

en: Press Start Tour to learn how to create your first Photo Gallery.
tr: Başlat düğmesine basın Tur ilk Fotoğraf Galerisi nasıl oluşturulacağını öğrenmek için.

en: Press add image button to open Image Upload to add images to gallery.
tr: Basın galeriye resim eklemek için Görüntü Yükle açmak için görüntü düğmesi ekleyin.

en: Press for result
tr: Sonuç için tuşuna basın

en: Press to upload images. If you plan to create gallery based on images stored in standard WordPress Media Library, you must enable "Import from Media Library" option from "Global options".
tr: resim yüklemek için tuşuna basın. Eğer standart WordPress Ortam Kitaplığı'nda saklanan görüntülere dayanarak galerisi oluşturmak için planlıyorsanız, "Ortam Kitaplığı al" "Küresel seçenekler" seçeneğini etkinleştirmeniz gerekir.

en: Preview image:
tr: Önizleme görüntüsü:

en: Previous
tr: Geçmiş

en: Processing uploaded files...
tr: İşleme yüklenen dosyalar ...

en: Publish
tr: Yayınla

en: Publish Page
tr: Sayfayı Yayınla

en: Publish the page.
tr: sayfayı yayınlayın.

en: Published
tr: Yayınlandı

en: Published:
tr: Yayın:

en: Published:
tr: Yayın:

en: Random
tr: Rasgele

en: Rated.
tr: Anma.

en: Rating
tr: Puanlama

en: Rating alignment:
tr: Değerlendirme hizalama:

en: Rating color:
tr: Değerlendirme rengi:

en: Rating hover color:
tr: Değerlendirme hover rengi:

en: Rating icon count:
tr: Derecelendirme simgesi saymak:

en: Rating icon:
tr: Değerlendirme simgesi:

en: Rating padding:
tr: Değerlendirme padding:

en: Rating position:
tr: Değerlendirme pozisyonlar:

en: Rating size:
tr: Değerlendirme boyutu:

en: Ratings
tr: Puanlar

en: Read More in User Manual
tr: Kullanım Kılavuzunda Devamı

en: Recreate Thumbnail
tr: Minik yeniden

en: Redirect to url
tr: Url için yönlendir

en: Removal
tr: Kaldırma

en: Remove items
tr: Öğeleri kaldırın

en: Rename item
tr: Öğeyi yeniden adlandırma

en: Reset all options
tr: Tüm seçenekleri sıfırla

en: Reset image
tr: Reset görüntü

en: Resizable mosaic
tr: Boyutlandırılabilir mozaik

en: Resizable mosaic:
tr: Boyutlandırılabilir mozaik:

en: Resize
tr: Yeniden boyutlandırma

en: Resize images to:
tr: Görüntüleri için yeniden boyutlandırma:

en: Resolution
tr: Çözünürlük

en: Ridge
tr: Sırt

en: Right
tr: Sağ

en: Right click protection:
tr: Sağ tıklama koruma:

en: Right, left buttons background color:
tr: Doğru, düğmeleri arka plan rengini sol:

en: Right, left buttons border color:
tr: Doğru, düğmeleri sınır rengini sol:

en: Right, left buttons border radius:
tr: Doğru, düğmeleri sınır yarıçapı sol:

en: Right, left buttons border style:
tr: Doğru, düğmeleri kenarlık stilini sol:

en: Right, left buttons border width:
tr: Doğru, düğmeleri sınır genişliği sol:

en: Right, left buttons box shadow:
tr: Sağ, sol düğmeleri gölge kutusu:

en: Right, left buttons color:
tr: Doğru, düğme rengi sol:

en: Right, left buttons height:
tr: Doğru, düğme yüksekliği sol:

en: Right, left buttons size:
tr: Sağ, sol tuşları boyutu:

en: Right, left buttons style:
tr: Doğru, düğme stili sol:

en: Right, left buttons transparency:
tr: Doğru, düğmeler şeffaflık sol:

en: Right, left buttons width:
tr: Sağ, sol düğmeler genişliği:

en: Right, left, close buttons hover color:
tr: Sağ, sol, yakın düğmeleri renk hover:

en: Roles:
tr: Roller:

en: Rotate
tr: Döndür

en: Saturate
tr: Doyurmak

en: Save
tr: Kaydet

en: Save Album
tr: Kaydet Albüm

en: Save Order
tr: Kaydet Sipariş

en: Save gallery
tr: Kaydet galerisi

en: Scale
tr: Ölçek

en: Scale In
tr: In Scale

en: Scale Out
tr: Ölçeklendirme

en: Scroll Load
tr: Kaydırma Yük

en: Search
tr: Aramak

en: Search box width:
tr: Arama kutusu genişliği:

en: Select Album
tr: Albüm Seçin

en: Select All
tr: Hepsini seç

en: Select Gallery
tr: Seçin Galeri

en: Select Images
tr: Görüntüler

en: Select Tag.
tr: Seçin Etiket.

en: Select Theme
tr: Seç Tema

en: Select album/gallery
tr: Albüm seç / galeri

en: Select albums/galleries which you want to add to the album.
tr: Seç albümleri / albüme eklemek istediğiniz galerileri.

en: Select gallery
tr: seç galeri

en: Select the area for the thumbnail.
tr: Thumbnail alanı seçin.

en: Select the gallery/album and define view-related options.
tr: Galeri / albümü seçin ve görünümü ile ilgili seçenekleri tanımlar.

en: Select the view option you want to use for your gallery/album based on provided display options
tr: Eğer galeri için kullanmak istediğiniz görünümü seçeneğini seçin / albüm sağlanan ekran seçenekleri dayalı

en: Selected
tr: Seçilmiş

en: Separator color:
tr: Ayırıcı rengi:

en: Separator style:
tr: Ayırıcı stili:

en: Separator width:
tr: Ayırıcı genişliği:

en: Sepia
tr: Sepya

en: Set Watermark
tr: Filigran Set

en: Set the settings for gallery/album.
tr: Galeri / albüm ayarlarını ayarlayın.

en: Shadow:
tr: Gölge:

en: Share buttons color:
tr: Hisse düğmeleri Renk:

en: Share on Facebook
tr: Facebook ta Paylaş

en: Share on Google+
tr: Google + da Paylaş

en: Share on Pinterest
tr: Pinterest Share

en: Share on Tumblr
tr: Tumblr Paylaş

en: Share on Twitter
tr: Twitter da paylaş

en: Shortcode
tr: Kısa kod

en: Show "Order by" dropdown list:
tr: Göster-açılır listeden-Sıralama:

en: Show Comments
tr: Yorumları Göster

en: Show Next / Previous buttons:
tr: Önceki / Sonraki düğmeleri göster:

en: Show Tag Names:
tr: Etiket Adları Göster:

en: Show album/gallery name:
tr: Albüm / galeri adını göster:

en: Show comments
tr: Göster yorumlar

en: Show description in Vertical Masonry view:
tr: Dikey Duvar görünümünde açıklamasına göster:

en: Show gallery name:
tr: Galeri adını göster:

en: Show image title:
tr: Görüntü başlığını göster:

en: Show images count:
tr: Göster görüntüleri saymak:

en: Show info
tr: Bilgi göster

en: Show on hover
tr: Vurgulu göster

en: Show order column
tr: Göster sipariş sütunu

en: Show rating
tr: Göster değerlendirmesi

en: Show search box:
tr: Arama kutusunu göster:

en: Show tag box:
tr: Etiket kutusunu göster:

en: Show title:
tr: Başlığı göster:

en: Show/hide comments for custom post types:
tr: Özel mesaj türleri için göster / gizle yorumlar:

en: Show/hide custom post types:
tr: Show / hide özel mesaj türleri:

en: Size
tr: Boyut

en: Skew
tr: Çarpıklık

en: Slate
tr: Arduvaz

en: Slice Horizontal
tr: Dilim Yatay

en: Slice Vertical
tr: Dilim Dikey

en: Slide Horizontal
tr: Yatay Slide

en: Slide Vertical
tr: Dikey Slide

en: Slider bullet active background color:
tr: Slider kurşun aktif arka plan rengi:

en: Slider bullet active border color:
tr: Slider kurşun aktif sınır rengi:

en: Slider bullet active border width:
tr: Slider kurşun aktif sınır genişliği:

en: Slider bullet background color:
tr: Slider bullet arka plan rengi:

en: Slider bullet border radius:
tr: Slider bullet sınır yarıçapı:

en: Slider bullet height:
tr: Slider bullet yüksekliği:

en: Slider bullet margin:
tr: Slider bullet marjı:

en: Slider bullet width:
tr: Slider bullet genişliği:

en: Slideshow
tr: Slayt gösterisi

en: Slideshow Effect:
tr: Slayt gösterisi Etkisi:

en: Slideshow Filmstrip size:
tr: Slayt gösterisi Film şeridi boyutu:

en: Slideshow dimensions:
tr: Slayt gösterisi boyutları:

en: Slideshow dimensions:
tr: Slayt gösterisi boyutları:

en: Slideshow effect:
tr: Slayt gösterisi etkisi:

en: Slideshow filmstrip size:
tr: Slayt film şeridi boyutu:

en: Slug
tr: Sahte jeton

en: Social options
tr: Sosyal seçenekleri

en: Solid
tr: Katı

en: Sort images by:
tr: Görüntüleri göre sıralamak:

en: Square
tr: Kare şeklinde

en: Start
tr: başlangıç

en: Submit
tr: Gönder

en: Sure! I'd love to!
tr: Tabii! Ben isterdim!

en: Tags
tr: Etiketler

en: Text
tr: Metin

en: Text Color:
tr: Metin Rengi:

en: Text background color:
tr: Metin arka plan rengi:

en: Text border color:
tr: Metin sınır rengi:

en: Text border style:
tr: Metin Sınır stili:

en: Text div border radius:
tr: Metin div sınır yarıçapı:

en: Text div border width:
tr: Metin div sınır genişliği:

en: Text div padding:
tr: Metin div padding:

en: Thank you for using WordPress %s! We hope that you've found everything you need, but if you have any questions:
tr: WordPress %s kullandığınız için teşekkür ederiz! Eğer herhangi bir sorunuz varsa biz size ihtiyacınız olan her şeyi buldum umuyoruz, ancak:

en: The default size of the thumbnail which will be displayed in the website.
tr: Web sitesinde görüntülenecektir thumbnail varsayılan boyutu.

en: The following Database Tables successfully deleted:
tr: Aşağıdaki Veritabanı Tabloları başarıyla silindi:

en: The following Database Tables will be deleted:
tr: Aşağıdaki Veritabanı Tabloları silinecek:

en: The gallery images view type in the album.
tr: Galeri görüntüleri albümünde türünü görüntülemek.

en: The gallery is not empty. Please delete all the images first.
tr: Galeri boş değil. İlk tüm görüntüleri silin.

en: The image has been deleted.
tr: Görüntü silindi.

en: The item is successfully set as default.
tr: Öğe başarıyla varsayılan olarak ayarlanır.

en: The maximum size of resized image.
tr: Yeniden boyutlandırılmış resmin maksimum boyutu.

en: The maximum size of the generated thumbnail. Its dimensions should be larger than the ones of the frontend thumbnail.
tr: Oluşturulan Küçük resmin maksimum boyutu. Onun boyutları önyüz thumbnail olanlardan daha büyük olmalıdır.

en: The maximum size of the uploaded image (0 for original size).
tr: Yüklenen görüntünün maksimum boyutu (orijinal boyutu için 0).

en: The selected album expanded content will be displayed.
tr: Seçilen albüm genişletilmiş içeriği görüntülenir.

en: The slug must be unique.
tr: Sülük benzersiz olmalıdır.

en: The thumbnail successfully croped.
tr: Küçük resim başarıyla croped.

en: Theme:
tr: Tema:

en: Themes
tr: Temalar

en: There are no images in this gallery.
tr: Bu galeride resim yok.

en: There are no images matching your search.
tr: Aramanızla eşleşen resim yok.

en: There is a new %s version
tr: Yeni %s sürümü var

en: There is no album selected or the album was deleted.
tr: Orada seçilen herhangi bir albüm ya da albüm silindi.

en: There is no gallery selected or the gallery was deleted.
tr: Orada seçili galeri veya galeri silindi.

en: There is no shortcode with such ID!
tr: Böyle kimliği ile hiçbir shortcode var!

en: There is no theme selected or the theme was deleted.
tr: Orada seçilen herhangi bir tema ya da tema silindi.

en: This addon integrates NextGen with Photo Gallery allowing to import images and related data from NextGen to use with Photo Gallery
tr: Bu addon Fotoğraf Galerisi Fotoğraf Galerisi ile kullanmak için NextGen görüntüleri ve ilgili veri almak için izin ile entegre NextGen

en: This is not a valid email address.
tr: Bu geçerli bir email adresi değil.

en: This section allows you to add/edit album.
tr: Bu bölüm / düzenleme albümü eklemenize olanak verir.

en: This section allows you to add/edit gallery.
tr: Bu bölüm / düzenleme galeri eklemenize olanak verir.

en: This section allows you to add/edit theme.
tr: Bu bölüm / düzenleme tema eklemenizi sağlar.

en: This section allows you to change settings for different views and general options.
tr: Bu bölümde, farklı görüş ve genel seçenekleri için ayarları değiştirmenizi sağlar.

en: This section allows you to create, edit and delete albums.
tr: Bu bölümde, oluşturduğunuz albümleri düzenleyebilir ve silebilirsiniz.

en: This section allows you to create, edit and delete galleries.
tr: Bu bölümde, oluşturmak galerileri düzenlemek ve silmenizi sağlar.

en: This section allows you to create, edit and delete tags.
tr: Bu bölümde, oluşturmak etiketlerini düzenleyebilir ve silebilirsiniz.

en: This section allows you to create, edit and delete themes.
tr: Bu bölümde, oluşturmak temaları düzenlemek ve silmenizi sağlar.

en: This section allows you to manage the image comments.
tr: Bu bölümde resim yorumlarınızı yönetmenize olanak sağlar.

en: This section allows you to manage the image ratings.
tr: Bu bölümde resim derecelendirme yönetmenize olanak sağlar.

en: This will cancel uploads. Continue?
tr: Bu yüklenenler iptal edilecektir. Devam?

en: Thumb Succesfully Resized
tr: Başparmak birini başarıyla yeniden boyutlandırılmış

en: Thumb click action:
tr: Başparmak tıklama eylem:

en: Thumbnail
tr: Başparmak tırnağı

en: Thumbnail Maximum Dimensions:
tr: Küçük resim Maksimum Boyutlar:

en: Thumbnail alignment:
tr: Küçük resim hizalama:

en: Thumbnail background color:
tr: Küçük resim arka plan rengi:

en: Thumbnail background transparency:
tr: Küçük resim arkaplan şeffaflık:

en: Thumbnail border color:
tr: Küçük resim sınır rengi:

en: Thumbnail border radius:
tr: Küçük resim sınır yarıçapı:

en: Thumbnail border style:
tr: Küçük resim Sınır tarzı:

en: Thumbnail border width:
tr: Küçük resim sınır genişliği:

en: Thumbnail box shadow:
tr: Küçük resim kutu gölge:

en: Thumbnail click action:
tr: Küçük resim tıklama eylem:

en: Thumbnail div background color:
tr: Küçük Resim div arka plan rengi:

en: Thumbnail div border color:
tr: Küçük Resim div kenarlık rengi:

en: Thumbnail div border radius:
tr: Küçük Resim div sınır yarıçapı:

en: Thumbnail div border width:
tr: Küçük Resim div sınır genişliği:

en: Thumbnail div padding:
tr: Küçük resim div padding:

en: Thumbnail hover effect:
tr: Küçük resim hover efekti:

en: Thumbnail margin:
tr: Küçük resim margin:

en: Thumbnail options
tr: Küçük resim seçen.

en: Thumbnail padding:
tr: Küçük resim padding:

en: Thumbnail transition:
tr: Küçük resim geçiş:

en: Thumbnail transparency:
tr: Küçük resim şeffaflık:

en: Thumbnails
tr: Minyatür

en: Thumbnails background color:
tr: Minyatür arkaplan rengi:

en: Time interval:
tr: Zaman aralığı:

en: Title
tr: Başlık

en: Title Font family:
tr: Başlık Yazı tipi ailesi:

en: Title Position:
tr: Başlık Seviyesi:

en: Title alignment:
tr: Başlık hizalama:

en: Title background color:
tr: Başlık arka plan rengi:

en: Title background color:
tr: Başlık arka plan rengi:

en: Title border color:
tr: Başlık sınır rengi:

en: Title border radius:
tr: Başlık sınır yarıçapı:

en: Title border style:
tr: Başlık Sınır stili:

en: Title border width:
tr: Başlık sınır genişliği:

en: Title box shadow:
tr: Başlık kutusu gölge:

en: Title color:
tr: Başlık rengi:

en: Title color:
tr: Başlık rengi:

en: Title font color:
tr: Başlık font color:

en: Title font family:
tr: Başlık yazı ailesi:

en: Title font size:
tr: Başlık font boyutu:

en: Title font size:
tr: Başlık font boyutu:

en: Title font weight:
tr: Başlık yazı ağırlığı:

en: Title margin:
tr: Başlık marjı:

en: Title opacity:
tr: Başlık donukluk:

en: Title padding:
tr: Başlık padding:

en: Title padding:
tr: Başlık padding:

en: Title position:
tr: Başlık pozisyonlar:

en: Title transparency:
tr: Başlık şeffaflık:

en: Title:
tr: Başlık:

en: To Finish the Uninstallation and Photo Gallery will be Deactivated Automatically.
tr: Kaldırmayı tamamlamak için ve Foto Galeri otomatik olarak etkisizleştirmek olacaktır.

en: To change upload directory go to Options page.
tr: Yükleme dizini Seçenekleri sayfasına gidin değiştirin.

en: To finalize the process of adding images press Add Selected image to gallery. Images will be added to your gallery and pop-up will be closed.
tr: görüntüler galeriye Seçili resim ekleyin basın ekleme işlemi sonuçlandırmak için. Görüntüler kapalı olacak Galerinizdeki ve pop-up eklenecektir.

en: To finalize the shortcode generation and to insert it to a page press Insert button.
tr: shortcode nesil sonuçlandırmak ve bir sayfa ekle seçeneğine basın düğmeye eklemek için.

en: Toggle button height:
tr: Geçiş düğme yüksekliği:

en: Toggle button width:
tr: Geçiş düğme genişliği:

en: Top
tr: En

en: Total width of mosaic:
tr: Mozaiğin Toplam genişlik:

en: Transition:
tr: Geçiş:

en: Transparency:
tr: Şeffaflık:

en: Transparent Background:
tr: Şeffaf Arkaplan:

en: Type
tr: Tip

en: URL example:
tr: URL örnek:

en: Uninstall
tr: Kaldırma

en: Uninstall Photo Gallery
tr: Kaldırma Foto Galeri

en: Unpublish
tr: Yayından

en: Up
tr: Yukarı

en: Updates
tr: Güncellemeler

en: Upload Images
tr: Görüntüler yükle

en: Upload files
tr: Dosyaları yükle

en: Use CSS type values.
tr: CSS türü değerlerini kullanın.

en: Value must be between 0 to 100.
tr: Değer 0 ile 100 arasında olmalıdır.

en: Verification Code
tr: Doğrulama kodu

en: Vertical
tr: Dikey

en: Video URL example:
tr: Video URL'si örneği:

en: View list
tr: Görünüm listesi

en: View thumbs
tr: Görünüm başparmak

en: Votes:
tr: Oy:

en: WARNING:
tr: UYARI:

en: Watermark
tr: Filigran

en: Watermark color:
tr: Filigran Renk:

en: Watermark font size:
tr: Filigran yazı tipi boyutu:

en: Watermark font style:
tr: Filigran yazı stili:

en: Watermark opacity:
tr: Filigran donukluk:

en: Watermark position:
tr: Filigran pozisyonlar:

en: Watermark size:
tr: Filigran boyutu:

en: Watermark text:
tr: Filigran metni:

en: Watermark type:
tr: Filigran türü:

en: Watermark url:
tr: Filigran url:

en: Watermarks Succesfully Set.
tr: Filigran birini başarıyla Seti.

en: We hope you've enjoyed using WordPress %s! Would you consider leaving us a review on WordPress.org?
tr: Biz WordPress %s kullanılarak memnun kaldım umut! Bize WordPress.org üzerinde bir inceleme bırakarak düşünür müsünüz?

en: Whole post
tr: Tüm sonrası

en: Width of mosaic as a percentage of container's width.
tr: Konteynerin genişliğinin yüzdesi olarak mozaik genişliği.

en: Yes
tr: Evet

en: You can't crop this type of image.
tr: Görüntünün bu tür kırpmak olamaz.

en: You can't delete default theme
tr: Varsayılan temayı silemezsiniz

en: You have already rated.
tr: Zaten puan var.

en: You must select an audio file.
tr: Sen bir ses dosyası seçmelisiniz.

en: You must select an image file.
tr: Sen bir görüntü dosyası seçmeniz gerekir.

en: You must select at least one item.
tr: En az bir öğe seçmelisiniz.

en: Your comment is awaiting moderation
tr: Yorumunuz onay bekliyor

en: album url:
tr: Albüm url:

en: app Id
tr: app Kimliği

en: dvertisement font style:
tr: Yazı tipi stilini dvertisement:

en: embed type:
tr: embed türü:

en: example:
tr: Örnek:

en: field is required.
tr: alan gereklidir.

en: formats are supported.
tr: formatları destekleniyor.

en: he gallery images view type in the album.
tr: O galeri görüntüleri albümünde türünü görüntülemek.

en: here
tr: İşte

en: hour
tr: saat

en: humbnail div border style:
tr: div kenarlık stilini humbnail:

en: item
tr: kalem

en: lightbox
tr: hafif kutu

en: login / logout:
tr: / logout giriş:

en: min
tr: dk

en: of
tr: arasında

en: omment button border radius:
tr: omment düğme sınır yarıçapı:

en: omment input border style:
tr: omment giriş Sınır stili:

en: page
tr: sayfa

en: pen in a new window:
tr: yeni bir pencerede kalem:

en: percent
tr: yüzde

en: post
tr: sonrası

en: profile id:
tr: Profil id:

en: to the end of URL if you want to embed the whole Instagram post, not only its content.
tr: URL'nin sonuna Eğer bütün Instagram yazı, sadece içeriğini gömmek istiyorum.

en: to upload files
tr: dosya yüklemek için

en: username:
tr: kullanıcı adı:
